رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

نوبت سوم کتاب شعر گیلکی «خیاله گرده گیج» اثر شیون فومنی چاپ شد - نمایش محتوای خبر

 

 

نوبت سوم کتاب شعر گیلکی «خیاله گرده گیج» اثر شیون فومنی چاپ شد

شناسه : 54756880

نوبت سوم کتاب شعر گیلکی «خیاله گرده گیج» اثر شیون فومنی چاپ شد

متولی آثار فرهنگی و هنری مرحوم «شیون فومنی» از چاپ نوبت سوم کتاب شعر گیلکی «خیاله گرده گیج» اثر شیون فومنی خبر داد.

حامد فومنی، فرزند و متولی آثار فرهنگی و هنری مرحوم «شیون فومنی»، شاعر مردمی و معاصر گیلان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه گیلان، از چاپ نوبت سوم کتاب شعر گیلکی مرحوم شیون فومنی خبر داد و اظهار کرد:از آنجاییکه شیون فومنی از شاعران مردمی شعر گیلان و شاعر ملی معاصر است، در تدوین کتاب «خیاله گرده گیج»(پرسه خیال) با آوردن آواشناسی، برگردان فارسی و توضیح لغات و اصطلاحات اصیل گیلکی به گونه ای گردآوری کرده ام که دیگر اقوام کشور نیز از شعر و اندیشه های ادبی این شاعر بهره مند گردند.

وی با بیان اینکه کتاب «خیاله گرده گیج» دارای 83 شعر گیلکی از شیون فومنی است، ادامه داد: این کتاب 213 صفحه ای است که با استقبال اهالی قلم و فرهنگ و مردم شعردوست در حال حاضر در فروشگاه های کتاب سراسر کشور در دسترس علاقمندان و ادب دوستان می باشد.

فومنی اضافه کرد:با توجه به اینکه شیون نه تنها از مفاخر و مشاهیر شعر و ادبیات گیلکی است بلکه در شعر فارسی نیز از شاعران توانمند و نامدار روزگار ماست که از این منظر اشعار فارسی اش از در حوزه غزل امروز تا شعرهای سپید و آزاد به گواهی آثارش، او را به عنوان شاعر موفق دو زبانه معاصر معرفی می کند؛ در زمان حیات شاعر 6 کاست نوار صوتی با عنوان «گیله اوخان»(پژواک گیلان) با صدای شاعر منتشر و دو کتاب شعر فارسی با عناوین «پیش پای برگ» و «یک آسمان پرواز» از وی به یادگار مانده است.

متولی آثار فرهنگی و هنری شیون فومنی همچنین تصریح کرد:پس از حیات زمینی شاعر آثار ایشان را که به مثابه میراث فرهنگی و مکتوب سرزمینمان است در دو بخش فارسی و گیلکی است، گردآوری، تدوین و منتشر نمودم. آثار ادبی اش شامل کتاب های شعر فارسی «از تو برای تو»، «رودخانه در بهار»، «کوچه باغ حرف» و آلبوم صوتی صدای شاعر با عنوان «عشق آمد و آفتابی ام کرد» و 16 غزل فارسی با صدای شاعر و نیز در بخش گیلکی هفتمین آلبوم صوتی گیله اوخان با عنوان «گاب دکفته بازار» به روایت حامد فومنی با همکاری هنرمندان تئاتر گیلان و آلبوم صوتی «هلاچین»، مجموعه ترانه های گیلکی شیون با صدای استاد ناصر مسعودی و آهنگسازی مسعود لاهیجی، تنظیم موسیقی از رضا فدائی و دکلمه شعرها توسط حامد فومنی از جمله آثار ادبی منتشر شده شیون فومنی پس از حیات زمینی شاعر است.

فومنی در پایان به تدوین و گردآوری و چاپ و نشر دیگر آثار ادبی شیون فومنی در حوزه شعر گیلکی و فارسی اشاره کرد و گفت:این آثار به زودی تقدیم ادب دوستان خواهد شد.

به گزارش ایسنا، «خیاله گرده گیج» عنوان کتاب شعر گیلکی اثر شاعر معاصر شیون فومنی است که به تازگی در قالب چاپ نوبت سوم از سوی انتشارات ثالث به کوشش و پژوهش حامد فومنی، فرزند شاعر منتشر گردید.

این کتاب شامل متن گیلکی شعرهای کوتاه در قالب «طرح» از شیون فومنی همراه با آوانویسی، برگردان فارسی و در پانوشت شعرها شرح و توضیح واژگان و اصطلاحات گیلکی و... توسط حامد فومنی گردآوری و تدوین شده است.

نوبت چاپ های اول و دوم این کتاب سالشمار زندگی شیون فومنی، یادداشت چاپ اول به قلم حامد فومنی، نقد و نظر بر شعرهای کتاب از «دکتر ابومحبوب»، محقق، منتقد ادبی و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه و نشانه های آواشناسی و سپس شعرهای گیلکی شیون فومنی آمده است که در نوبت چاپ سوم کتاب «خیاله گرده گیج» علاوه بر بازنگری چاپ های پیشین با یادداشت چاپ سوم به نوشته حامد فومنی شاهد ثبت و درج یادداشت و دیدگاه های ادبی سه چهره نامدار و تاثیرگذار شعر و پژوهش معاصر یعنی «شمس لنگرودی»، «حافظ موسوی» و «دکتر علیرضا حسن زاده»، دکترای انسان شناسی از دانشگاه گوته آلمان و معاون پژوهشکده مردم شناسی سازمان میراث فرهنگی کشور پیرامون شعر و جایگاه ادبی شیون هستیم.