سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

نوای نینوا از رادیو گیلان به گوش می رسد - نمایش محتوای خبر

 

 

نوای نینوا از رادیو گیلان به گوش می رسد

شناسه : 347294532

نوای نینوا از رادیو گیلان به گوش می رسد

نوای نینوا از رادیو گیلان به گوش می رسد
در روزهای عزاداری محرم چهره شهرهای بزرگ و کوچک ایران به صورت چشمگیری تغییر می‌کند و سیاهپوش می‌شود. بیرق‌ها و علم‌های سیاه و گاه سبزرنگ بر در و بام تکایا، مساجد، خانه‌ها، مؤسسات، ادارات و معابر افراشته می‌شود. زن و مرد و پیر و جوان سیاه می‌پوشند و خصوصاً در ظهر عاشورا برخی چهره‌ها و موهایشان را گِل‌آلود می‌کنند. در این ایام زنان و مردان و به خصوص جوانان در مساجد و معابر و تکایا جمع می‌شوند به سر و سینه خود می‌کوبند تا عزا برپا دارند و با کشته‌شدگان واقعه کربلا که چهارده قرن پیش در صحرای کربلا رخ داد ابراز همدردی کنند.
با آنکه شهر ظاهری پُرآشوب دارد و مملو از مردانی است که با زنجیر و دست به سر و سینه خود می‌کوبند، اما آنچه گویتیسولو را به شگفت می‌آورد، مشاهده انبوه مردمانی است که از زن و مرد، پیر و جوان، بزرگ و کوچک، با مهربانی و همدلی در کنار هم سوگواری می‌کنند. او می‌نویسد مردمان در این دو سه روز با یکدیگر از زمان‌های دیگر مهربان‌ترند و همدل‌تر.
در ایران روضه‌ها بیشتر در ماه‌های محرم و صفر برگزار می‌شوند. معمولاً هر مجلس روضه از دو بخش زنانه و مردانه تشکیل می‌شود. برخی روضه‌ها ممکن است کاملاً زنانه باشند و گاه کاملاً مردانه. مجلس روضه ممکن است در خانه تشکیل شود و یا در تکیه ها، مساجد و حسینیه ها برپا شود.
رادیو گیلان با ویژه برنامه نوای نینوا در ایام محرم همراه عزاداران حسینی خواهد بود. 
برنامه «نوای نینوا» با ارائه متن های مناسب محرم، موسیقی های عاشورایی ،بخش کارشناسی و نقد به بررسی موسیقی ها و نواهای عاشورایی فاخر می پردازد. 
این ویژه برنامه 10:05 هر روز صبح به مدت 25 دقیقه از رادیو گیلان به طور زنده پخش خواهد شد.
 
عوامل برنامه : 
نویسنده ،طراح و کارشناس: حجت الاسلام عطایی
تهیه کننده : کامران سحر خیز
گوینده: زهرا معادی
صدابردار: معصومه همتی