جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

نوای نینوا - نمایش محتوای صدا

 

 

نوای نینوا

نویسنده ،طراح و کارشناس: حجت الاسلام عطایی
تهیه کننده : کامران سحر خیز
گوینده: زهرا معادی
صدابردار: معصومه همتی
 
ماه مُحَرّم یا محرم‌الحرام نخستین ماه تقویم اسلامی (هجری قمری) و به اعتقاد مسلمانان از جملهٔ ماه‌های حرام است. نام این ماه پیش از اسلام در دوران جاهلیت مؤتمر (در عربی: مُؤْتَمِر یا المُؤْتَمِر) بوده است و در زمان جاهلیت محرم (در عربی :المُحَرَّم) نامی بوده که به ماه رجب گفته می‌شد. محرم نخستین ماه از ماه‌های دوازده‌گانه قمری و یکی از ماه‌های حرام است که در دوران جاهلیت و نیز در اسلام، جنگ در آن تحریم شده بود.
شب و روز اول محرم به عنوان اول سال قمری دارای نماز و آداب خاصی است که در کتاب مفاتیح‌الجنان بیان شده است. محرم، ماه حزن و اندوه و عزاداری شیعیان در قتل حسین بن علی است.
امام خمینی (ره) که فرهنگ عاشورا را گنجینه عظیم سیاسی دینی و پشتوانه فرهنگ غنی و انسان ساز اسلام می‌دانست با بهره‌گیری از آموزه‌های عاشورایی، حماسه حسینی را اساس قیام و مبارزه خویش قرار داده به احیای دین پرداخت. از آنجا که ماه محرم، یادآور حادثه کربلا و عاشوراست، فرا رسیدن آن دلها را پر از غم می سازد و پیروان و شیفتگان امام حسین (ع) ، از اول محرم ، محافل و مجالسی را سیاهپوش کرده، به یاد آن امام شهید به عزاداری می پردازند .
 رادیو گیلان با ویژه برنامه نوای نینوا در ایام محرم همراه عزاداران حسینی خواهد بود. 
برنامه نوای نینوا با ارائه متن های مناسب محرم، موسیقی های عاشورایی، بخش کارشناسی و نقد به بررسی موسیقی ها و نواهای عاشورایی فاخر می پردازد. 
این ویژه برنامه 10:05 هر روز صبح به مدت 25 دقیقه از رادیو گیلان به طور زنده پخش خواهد شد.
سال تولید: 1396