سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۶ مرداد ۱۴۰۰

نهم مرداد فصل نوینی برای صدا و سیما - نمایش محتوای خبر

 

 

نهم مرداد فصل نوینی برای صدا و سیما

شناسه : 369537753

صدا و سیما به مثابه زبان گویای مردمی که ملیت، مهمترین نقطه اشتراک و وحدت آنهاست، نقش مهمی در تعاملات اجتماعی، سیاسی و به ویژه فرهنگی دارد و میتواند به عنوان پایه و اساس شکل‌گیری تمدنی فراگیر از همه اقوام و خرده‌فرهنگ‌های ساکن در اجتماعات انسانی همچون یک کشور، به بازیگری مهم تبدیل شود.
نهم مردادماه سال ۱۳۷۵ فصل نوینی در فعالیت‌های سازمان صدا و سیما بشمار می آید، نقطه عطفی در مجموعه خانواده رسانه ملی که همراه بود با بازدید تاریخی رهبر معظم انقلاب از بخش‌های مختلف فنی و تولیدی سازمان، بازدیدی ۱۳ ساعته و بی سابقه.
ایشان در آن روز رهنمودهای روشنی برای ارتقاء کاری سازمان صدا و سیما بیان فرمودند و در اجتماع مدیران و کارکنان رسانه ملی، ضمن اعلام رضایت از روند کلی حرکت این سازمان، از فعالیت‏های انجام شده، طی سال‏های اخیر به عنوان تلاش جهادگرانه، قوی، منسجم، متکی به اصول و دارای اهداف خوب و روشن یاد کردند و تداوم این تلاش‏ها را برای نیل به سطحی مطلوب و در حد انتظار از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ضروری دانستند.
حقیقت امر آن است که سازمان صداوسیما تصویرگر نظام جمهوری اسلامی و همچنین فراگیرترین و بزرگترین رسانه کشور، سهم مهمی در تامین خوراک فکری و فرهنگی دولتمردان و مردم دارد و از دیگر سو ابزاری سودمند، توانا و تاثیرگذار در جریان‌سازی‌های اجتماعی به شمار می‌رود به همین دلیل آسیب‌شناسی مجموعه اقدامات این سازمان، نقشی حیاتی در پیشبرد اهداف پیش رو داشته و حرکت فزاینده و رو به جلوی رسانه ملی را با شتاب بیشتری همراه می‌کند.
یکی از مهمترین این موارد، تربیت نیروی انسانی، گام به گام با دیگر فعالیت‌هاست ضمن اینکه این روند توقف‌ناپذیر است و چون صدا و سیما نه برای دیروز و امروز و فردا بلکه برای همه فرداها و نسل‌های آینده هم هست، نیازی که با تاسیس و توسعه دانشگاه صدا و سیما پاسخی در خور داده شده است.
آینده‌پژوهی دیگر اصل اساسی در بررسی چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی رسانه ملی است؛ در کتاب «آینده‌پژوهی انقلاب اسلامی، بیم‌ها و امیدها» فصلی را به این امر اختصاص داده‌ام و ۱۸ مورد عوامل درون سازمانی و ۱۲ مورد از عوامل برون سازمانی که تهدید شمرده می‌شوند را گردآوری کرده‌ام،
بدون شک در طی این سال ها سازمان صدا و سیما دستاوردها و موفقیت های بسیار زیادی را بدست آورده است. روز صدا و سیما را به همه همکاران پر تلاش و خستگی‌ناپذیرم در تمامی بخش ها بخصوص معاونت امور استان ها تبریک می‌گویم.

دکتر علی دارابی
معاون امور استانهای رسانه ملی