جهش تولید | دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹

نحوه آبرسانی به مزارع - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

نحوه آبرسانی به مزارع

نحوه آبرسانی به مزارع


آبیاری شالیزارها در استان گیلان  به دو طریق صورت می گیرد :

الف) آبیاری سنتی                                         ب )آبیاری مدرن

1-  آبیاری سنتی

در این شیوه از آبیاری کشتزارها یا از استخر آب می گیرند و یا از رودخانه.

-    سَل آو خور (sal aw xor ): کشتزارها از آب برکه ، استخر ، سَل ، اصطَلخ یا آبگیر های طبیعی و مصنوعی که ماهی ها و دیگر آبزیان در آن زندگی می کنند آب می گیرند .

-    روخئونه آو خور ( roxone zw xor ): کشتزارها از رودخانه به وسیله نهرهایی که توسط کشاورزان کنده شده است آب گیری می کنند . در این مراحل آب از طریق راه های باریک و جوی های کوچک وارد کله یا قسمتی از مزرعه شده و پس از پر کردن کله از راه کوچکی که توسط کشاورز در گوشه ای از مرز تعبیه شده به کله های دیگرمی ریزد. به همین طریق تمام مزارع درقسمتهای مختلف ازآب بهره مند می شوند . لازم به ذکر است مزرعه ای که آب را اول دریافت می کند ، از محصول مرغوب تری برخوردار می باشد .

2- آبیاری مدرن

در این شیوه آب به وسیله کانالهایی بتنی زمینی و هوائی  به سمت مزارع هدایت می شود.در این روش بخشی از آب  هدایت شده به سد انحرافی سنگر پس از انتقال به کانال اصلی معروف به ساحل راست و گذر از مسیرهای متفاوت در منطقه بازکیاگوراب وارد کانال بتنی زمینی معروف به کانال لنگرود و در محل امشَل آستانه ( معروف به دو شعبه امشَل ) وارد کانال خاکی سید علی اکبری شده و از آنجا به سمت اراضی شهرهای لاهیجان و لنگرود هدایت می گردد .( در روش آبیاری مدرن آبرسانی هم به صورت مدرن و هم نیمه مدرن _ کانالهای خاکی _ صورت می گیرد ) .