رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲ مرداد ۱۳۹۸

نامش اهميت ندارد؛ می‌توانی «مادر» صدایش کنی - نمایش محتوای خبر

 

 

نامش اهميت ندارد؛ می‌توانی «مادر» صدایش کنی

شناسه : 96541362

نامش اهميت ندارد؛ می‌توانی «مادر» صدایش کنی

اگر قرار باشد از میان همه واژه‌ها به تعداد انگشتان دست واژه انتخاب کنیم، یقینا یکی از آنها واژه مقدس «مادر» خواهد بود.

کودکي که آماده تولد بود نزد خدا رفت و پرسيد «مي‌گويند فردا شما مرا به زمين مي‌فرستيد، اما من به اين کوچکي بدون هيچ کمکي چگونه مي‌توانم براي زندگي به آنجا بروم؟». خداوند پاسخ داد «از بین تعداد بسياري از فرشتگان من يکي را براي تو در نظر گرفته‌ام. او از تو نگهداري خواهد کرد»؛ اما کودک هنوز مطمئن نبود که مي‌خواهد برود يا نه.

کودک ادامه داد «اينجا در بهشت من هيچ کاري جز خنديدن و آواز خواندن ندارم و اينها براي شادي من کافي هستند». خداوند لبخند زد و گفت «فرشته تو برايت آواز خواهد خواند و هر روز به تو لبخند خواهد زد. تو عشق او را احساس خواهي کرد و شاد خواهي بود». کودک باز ادامه داد «من چطور مي‌توانم بفهمم مردم چه مي‌گويند وقتي زبان آنها را نمي‌دانم؟»

خداوند او را نوازش کرد و گفت «فرشته تو زيباترين و شيرين‌ترين واژه‌هايي را که ممکن است بشنوي در گوش تو زمزمه خواهد کرد و با دقت و صبوري به تو ياد خواهد داد که چگونه صحبت کني». این بار کودک پرسید «وقتي مي‌خواهم با شما صحبت کنم چه؟»؛ اما خدا براي اين سئوال هم پاسخي داشت و گفت «فراشته‌ات دستهايت را در کنار هم قرار خواهد داد و به تو ياد خواهد داد که چگونه دعا کني».

کودک سرش را برگرداند و پرسيد «شنيده‌ام که در زمين انسان‌هاي بدي هم زندگي مي‌کنند. چه کسي از من محافظت خواهد کرد؟». خداوند گفت «فراشته‌ات از تو محافظت خواهد کرد، حتي اگر به قيمت جانش تمام شود». کودک با نگراني ادامه داد «من هميشه به اين دليل که ديگر نمي‌توانم شما را ببينم ناراحت خواهم بود».

خداوند لبخند زد و گفت «فرشته‌ات هميشه درباره من با تو صحبت خواهد کرد و به تو راه باز گشت نزد من را خواهد آموخت، گرچه من هميشه در کنار تو خواهم بود». کودک مي‌دانست که بايد به زودي سفرش را آغاز کند. او به آرامي يک سئوال ديگر از خدا پرسيد؛ «خدايا اگر من بايد همين حالا بروم، نام فرشته‌ام را به من بگو ».

خداوند شانه او را نوازش کرد و پاسخ داد «نام فرشته‌ات اهميتي ندارد. مي‌تواني او را مادر صدا کنی»...

آسمانی‌ترین آفریده خداوند

آری؛ اگر قرار باشد از میان همه واژه‌ها به تعداد انگشتان دست واژه انتخاب کنیم، یقینا یکی از آنها واژه مقدس «مادر» خواهد بود. مادر در همه فرهنگ‌ها و ادیان و ملل مورد احترام و تکریم ویژه است. این موجود مهربان و دوست‌داشتنی، آسمانی‌ترین آفریده خداوند است که روی زمین زندگی می‌کند و به همین دلیل است که به او فرشته می‌گویند. فرشته فداکاری که ذره ذره می‌سوزد و چون شمع آب می‌شود تا به دیگران روشنایی و زندگی ببخشد.

از نخستين روز خلقت بشر تاکنون در هر کجاي دنيا وقتي نام مادر برده مي‌‌شود، کوچک و بزرگ، همه و همه، سرشار از شور و حرارت و مهر و الفت مي‌‌شوند و قلبشان پر تپش‌تر مي‌‌زند. اسلام نيز براي مادر، مقام و ارزش فوق‌العاده‌اي قائل شده است تا آنجا که رسيدن به بهشت را با رضاي مادر ميسر مي‌‌داند.

بدون تردید مادر یکی از نعمت‌های گرانبها و بزرگ الهی است که به انسان‌ها ارزانی شده است. مادر نعمتی است که با وجود او انسان همواره در زندگی احساس خوشبختی و آرامش می‌کند و از برکت دعایش قله‌های بلند افتخار را یکی پس از دیگری می‌پیماید.

مادر جایگاه خاصی در قلب فرزند خود دارد، اما اكنون محققان در بررسی‌های جداگانه‌ای دریافته‌اند که مادر بر روی مغز فرزند نیز تاثیر منحصر به فردی می‌گذارد. نگاه به صورت مادر سلول‌های مغزی فرزند را به هیجان می‌آورد و آغوش مادر نیز موجب آرامش اعصاب می‌شود.

حال برویم سراغ مادری که تمام دنیا شرمنده اوست، مادری که مفهوم خلقت هست و چون محمد(ص) بزرگش کرد، مادری که تمام دنیا تا آخر زمان اسمش را خواهد داشت، مادری که اسمش زینت عالم هست، مادری که مرضیه هست و به کوثر معنا بخشید و فرزندانی چون حسن و حسین ارزش مادر را بیان می‌کنند.

و چه زیبا تولد این بانوی گرانقدر به ابتكار بنیانگذار جمهوری اسلامی روز زن و روز مادر نام گرفت، زیرا اگر روزی باید روز زن یا روز مادر باشد، چه روزی والاتر و افتخارآمیزتر از روز ولادت با سعادت فاطمه زهرا(س)؛ زنی كه افتخار خاندان وحی است و چون خورشیدی بر تارک اسلام عزیز می‌درخشد.

آنچه مسلم است اینکه در قبال عشق، محبت و پاکی که مادر نثار فرزند خود می‌سازد، انسان از قدردانی عاجز و ناتوان است و بی‌تردید همین ناتوانی انسان در ارج نهادن به ارزش و مقام مادر بود که بهشت را زیر پای مادران قرار داد. مبادا صدایمان را روی مادر بلند کنیم و با بی احترامی، دل پاک و نازکش را بشکنیم!                                                                      

  طاهره رفعتی خبرنگار ایسنا گیلان