سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

ناصر مسعودی - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

ناصر مسعودی

ناصر مسعودی


آوای ماندگار موسیقی گیلانی است که در سال 1314 چشم به جهان گشود . در سال 1328 به همراه برادر بزرگترکه متکفل مخارج خانه بود به تهران رفت . در آن جا، به واسطه یکی از دوستان، با مرحوم محمودی خوانساری آشنا شد و در کلاس های استاد علی اکبر شهنازی حضور یافت . خود  می گوید : « در کلاس مرحوم شهنازی استادی به نام بحرینی  ویلن درس می داد ؛ من که خواندم بحرینی تشویقم کرد . یکی از روزها سرکلاس بحرینی که ساز می زد ، رو کرد به من گفت تو هم بخوان و من هم شروع به خواندن کردم.» مرحوم شهنازی او را به خاطر صدایش تشویق کرد . مسعودی به مدت یک سال ، هر هفته به کلاس های هر دو استاد می رفت .

ناصر با خانوادة هنر در تهران آشنا  و وارد دنیای موسیقی ایرانی شد . وی سال های 1328 تا 1333 را در تهران بود و بعد به رشت بازگشت . در تئاتر و تماشاخانه گیلان ، مشغول به کار شد که دو سه سالی این فعالیت ادامه داشت . بعد از آمدن سینما ، مسعودی دوباره موسیقی را از سر گرفت .

وی در سالن سینمایی که به کوشش موسیو ادوارد در کوچصفهان برپا شده بود ، نخستین کنسرت خود را اجرا کرد . ترانه ی معروف « بنفشه گول » که سراینده آن شادروان بهمن فرخی است را در رادیو اجرا کرد .
وی به همراه عادل علیزاده نوازندة سه تار و مهراب مسرور نوازنده ارگ در ششم دی ماه 1381 در جایگاه موسیقی نمایشگاه جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایرانی با صدای گرم و دلنشین خود ترانه هایی گیلانی سر داد از جمله : گل پامچال ، جان لیلی و بنفشه گل را اجرا کرده است .


مراسم اهدای جایزه به استاد ناصر مسعودی