جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

میرزاکوچک خان تندیس استقامت و پایداری - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

میرزاکوچک خان تندیس استقامت و پایداری

میرزاکوچک خان تندیس استقامت و پایداری


در تاريخچه مبارزات آزادي‌خواهانه مردم ايران، قيام ميرزاكوچك‌خان جنگلي از جمله نهضت‌هايي است كه با انديشه اسلامي و ضد استعماري شكل گرفته است. لكن با وجود قراين، مدارك و منابع مستند و همچنين اذعان مخالفان و دشمنان ميرزاكوچك‌خان بر تلاش‌هاي صادقانه، خيرخواهانه و انگيزه‌هاي ديني او برخي نويسندگان معاصر كوشيده‌اند كارنامه اين انسان صالح و درست‌كردار را مورد تأمل قرار دهند.

به گزارش پورتال کنگره میرزا کوچک جنگلی، کتاب «میرزا کوچک‌خان؛ تندیس استقامت و پایداری» که توسط غلامرضا گلی‌زواره گردآوری و نگارش شده و ابوذر هدایتی ویراستاری آن را به عهده دارد، به همت مرکز پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما منتشر شده است.

این کتاب از هفت فصل اصلی مانند ولادت، خلق‌وخو و ویژگی‌های شخصیتی، خاستگاه فرهنگی و اجتماعی قیام جنگل، مبارزات، تشکیل و فروپاشی جمهوری انقلابی شورایی، خطا و خیانت و گزیده‌ای از سخنان و دیدگاه‌ها تشکیل شده است. 

مباحثی در زمینه جوان خوش‌رفتار و نکونام، دانش‌اندوزی، خدمات فرهنگی و اجتماعی، دفاع از مبارزین متدین، رسانه نهضت جنگل، جمعیت اتحاد اسلام، انکار واقعیت و کتمان حقیقت، افراطی‌‌ها و شعله‌های شرارت از جمله موضوعاتی بوده که زیرمجموعه فصل‌های اصلی این کتاب مطرح شده است. 

در مقدمه این کتاب آمده است: در تاریخچه مبارزات آزادی‌خواهانه مردم ایران، قیام میرزاکوچک‌خان جنگلی از جمله نهضت‌هایی است که با اندیشه اسلامی و ضد استعماری شکل گرفته است ولی با وجود قرائن، مدارک و منابع مستند و همچنین اذعان مخالفان و دشمنان میرزا کوچک‌خان بر تلاش‌های صادقانه، خیرخواهانه و انگیزه‌های دینی او برخی نویسندگان معاصر کوشیده‌اند کارنامه این انسان صالح و درست‌کردار را مورد تأمل قرار دهند.

در ادامه این مقدمه تصریح شده است: آنچه مسلم است نهضت جنگل اندیشه‌‌ای بود که هرگز از مسیر واقعی خود منحرف نشد و میرزا کوچک‌خان یک پیوند عاطفی، فرهنگی و دینی با مردم داشت؛ ولی حضور عناصر بیمار و روشنفکران آلوده به جلوه‌های فناپذیر و افکار وارداتی در این حرکت سبب نفاق و انحراف انگیزه‌های مذهبی شد و افزون بر آن توطئه دولت‌ مرکزی و کنار آمدن دولت شوروی با استبداد ایران و استعمار انگلستان فروپاشی این حرکت سازنده را فراهم کرد.

در پیشگفتار این کتاب آمده است: اگر بخواهیم به تاریخ برگردیم، همه جا پای بینش دینی و سررشته‌داران امور دینی مردم را مشاهده می‌کنیم، قیام میرزای شیرازی، مسئله مشروطیت، قیام شهید آیت‌الله مدرس، قیام میرزا کوچک‌خان و مسائل گوناگون دیگر چه قبل از دوران پهلوی و چه در دوران پهلوی در همه جا پای انگیزه دین و به طور مشخص‌تر پای علمای اسلامی در میان و مشهود است.

در بخشی دیگر از این پیشگفتار تصریح شده است: جنبش جنگل از آغاز حیات خویش تا فرجام ناگوارش، با چند گروه روبه‌رو بود که در دوره قیام، با یکدیگر همکاری‌هایی داشتند، ولی به تدریج افکار و دیدگاه‌های رهبر جنبش را برنتابیدند و واقعیت‌های اجتماعی و فرهنگی کشور را نادیده گرفتند و به روش‌های افراطی و زیاده‌خواهی روی آ‌وردند. نفوذ افرادی با گرایش‌های فرقه‌ای و نیز جاسوس‌های انگلیسی و روسی، این ضایعه را برجسته کرد و آرام‌آرام زمینه فروپاشی جنبش فراهم شد.

شناسنامه کتاب:
دلاوري‌ها و فداكاري‌هاي ميرزا كوچك‌خان، قيام جنگل و جمهوري انقلابي شورايي گيلان
غلامرضا گلي‌زواره
تنديس استقامت و پايداري (دلاوري‌ها و فداكاري‌هاي ميرزا كوچك‌خان، قيام جنگل و جمهوري انقلاب شورايي گيلان(
گردآوري و نگارش: غلامرضا گلي‌زواره
ويراستار: ابوذر هدايتي
ناشر و تهيه¬كننده: مركز پژوهش¬هاي اسلامي صدا و سيما
نشاني: قم، بلوار امين، مركز پژوهش¬هاي اسلامي صدا و سيما
تلفن: 2919670 ـ 0251 دورنگار : 2915510
info@irc.ir   www.irc.ir
شابك: 4-18-5563-600- 978  ISBN: 978-600-5563-18-4