سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

موسیقی آب - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

موسیقی آب

موسیقی آب


آیا تا به حال سعی کردید با لیوان ها یا شیشه های پر از آب موسیقی بسازید؟ اگر تا به حال این کار را انجام نداده اید در این آزمایش با ما همراه شوید.

وسایل مورد نیاز

5 لیوان یا بطری شیشه ای

آب

تکه ی چوب مانند یک مداد

دستورالعمل

1_ ابتدا لیوان ها را در یک ردیف قرار دهید و آن ها را با مقادیر متفاوتی آب پر کنید. اولین لیوان باید کمی آب داشته باشد در حالی که آخرین لیوان باید تقریباً  پر آب باشد، لیوان هایی که بین این دو لیوان قرار می گیرند باید آبشان کمی بیشتر از آخرین لیوان باشد.

2_ با مداد ضربه ای به لیوانی بزنید که دارای کمترین مقدار آب است و به صدایش توجه کنید، سپس با مداد ضربه ای به لیوانی بزنید که شامل بیشترین مقدار آب می شود، صدای کدام یک از این دو بلندتر است؟

3_ حالا با مدادتان ضربه ای به دیگر لیوان ها بزنید، آن ها چه صدایی ایجاد می کنند، آیا شما می توانید با ضربه زدن به لیوان ها در یک نظم خاص موسیقی زیبا بنوازید؟

چه اتفاقی می افتد؟

هر کدام از لیوان ها دارای درجه صدای متفاوتی است، لیوان پر آب دارای کم ترین درجه ی صداست، در حالی که لیوان با کمترین مقدار آب دارای بلندترین درجه ی صداست. وقتی شما با مداد به لیوان ضربه می زنید،  امواج صدا از میان آب عبور می کند و ارتعاشات کوچکی ایجاد می کند، هر چه آب بیشتر باشد، ارتعاشات کمتر و درجه ی صدا عمیق تر خواهد بود.

ترجمه و تنظیم: نعیمه درویشی

منبع:www.tebyan.net