سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

مصاحبه با خانم مریم حسن پور - نمایش محتوای خبر

 

 

مصاحبه با خانم مریم حسن پور

شناسه : 346430305

مصاحبه با خانم مریم حسن پور

گفتگو با یکه تاز گزارشگری خبر گیلان:
مریم حسن پور را از این زاویه ببینید.
«مریم حسن پور» گزارشگر  خبر  مرکز گیلان چهره شناخته شده ای برای کسانی است که اهل مباحث خبری و به ویژه اخبار تلویزیون هستند.وی متولد 30اردیبهشت ماه سال 1351شهررشت است و از سال1371همکاری خود را در بخش رادیو با صدا و سیمای مرکز گیلان آغاز نمود.
بازگشت این گزارشگر موفق خبر گیلان  از جشنواره رویای خزر روسیه بهانه ای برای یک گپ و گفت خودمانی شد که در ادامه می خوانید:
1-چه شد گزارشگر شدید؟ 
هم علاقمندی و هم توانمندی که پس از تستهای مختلف به تایید اساتید فن رسید ،من را به سمت گزارشگری و گویندگی رادیو سوق داد و پس از آن با قبولی در آزمون استخدامی ، راهی وادی خبر، خبر رسانی و خبرنگاری شدم.
2-کار شما شغل پرخطری است؟
قطعا خبرنگار گاهی برای تهیه خبرو گزارش باید در شرایطی قرار بگیرد که خطرات زیادی وی را تهدید می کند. اگرچه گفته اند که که بعد از کار در معدن ،خبرنگاری شغل پر خطری است اما باور کنید که گاهی استرس ها و فشارهای کاری خطرات را مضاعف تر از آنچه فکر می کنید، افزایش می دهد.
3-ویژگیهای یک گزارشگر خوب چیست؟
گزارشگر خوب کسی است که با در نظر گرفتن چارچوب ها و خطوط قرمز تعریف شده ،با مردم همراه شده و با  تمام توان برای بیان و حل مشکلاتشان تلاش کند. 
 
 
4-چقدر منتقد گزارشها و خبرهای تولیدی خودتان هستید؟
من از جمله افرادی هستم که اگر ماستم ترش باشد با جرات اقرار می کنم. یک خبرنگار خوب کسی است که نقایص تولیداتش را بپذیرد و در پی رفع آن برآید. من گاهی تولیداتم را با برخی خبرنگاران جهانی مقایسه می کنم و می بینم که دنیای خبر خیلی بزرگ تر از آنست که فکر کنم«همه چیز تمامم».
5-شما خبرنگار فعال و پویایی هستید با کدام چهره های کشوری تاکنون مصاحبه داشتید؟
متاسفانه در مراکز استانها فرصت مصاحبه با چهره های کشوری فقط در صورت سفرشان به استانها صورت می گیرد. تاکنون افتخار داشته ام که با مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی ،آقایان محمود احمدی نژاد، حسن روحانی،اسحاق جهانگیری،محمدباقر نوبخت و بسیاری از وزرای دولت ها که به گیلان سفر کرده اند مصاحبه و گفتگو داشته باشم. 
6-آیا مصاحبه با چهره های بزرگ برای یک خبرنگار افتخار محسوب می گردد؟
بله،بخشی ازافتخارات کاری یک خبرنگار مصاحبه با چهره های بزرگ سیاسی،فرهنگی ،علمی و ... است اما افتخار آمیز تر ،محبوبیت یک خبرنگار میان قشرهای مختلف مردم است.
7-کدامیک برایتان جذاب تر بوده است؟
مصاحبه با آیت الله هاشمی رفسنجانی. به ویژه در سفر آخرشان به استان که به رغم وضعیت نامساعد جسمی و مقاومت محافظانشان، مسیر تقریبا طولانی را طی کردند تا در مکانی که برای مصاحبه تعیین کرده بودم ، حاضر شوند.
8-خبرنگاری با قلم را دوست دارید یا میکروفن؟
خبرنگاری در هر بخش مهارت و توانمندی خاص خود را می طلبد. اما آنچه مسلم است نگارش صحیح و حرفه ای خبر و تسلط به اصول خبر نویسی؛اصلی مهم و اساسی است که می تواند خبرنگار را در کار میدانی و به دست گرفتن میکروفن یاری دهد . چرا که بسیاری از مصاحبه ها نیازمند تبدیل به متن و خبر مکتوب است. 
9-خبرنگارها نانشان توی روغن است؟
به نظرم در این زمینه به خبرنگاران، آن هم خبرنگارانی که تصویرشان از تلویزیون پخش می شود ظلم شده است. خبرنگاران در عین جسارت و تهور،از مظلوم ترین قشرها هستند چون به فکر همه هستند جز خودشان ، شاید نزدیک بودن شان به مسوولان برای مصاحبه شاید این ذهنیت را ایجاد می کند . اما خبرنگاران به ویژ ه خبرنگاران حق الزحمه ای و قراردادی سازمان ، از کمترین امتیازات و امکانات هم بی بهره اند. 
10-الگوی شما در گزارشگری کیست؟
نمی توانم از شخص خاصی نام ببرم چرا که سعی کرده ام همواره گزارش های مختلف را از شبکه های مختلف داخلی و خارجی ببینم و نکات مثبت و قابل توجه را برداشت کنم . 
11- سوژه گزارشها از کجا می آیند؟
خبرنگار باید ذهنی خلاق و جستجوگر داشته  باشد. بسیاری از سوژه ها ایده خبرنگار ، برخی سوژه ها از سوی مردم و از بطن جامعه و برخی نیز از سوی سازمانها ، اداره ها و دستگاههای مختلف است که به دست خبرنگار می رسد .
12-از سوژه هایی که از دستتان فرار می کنند ، بگویید؟
گاهی آنقدر اهمیت دارند که به هر ترتیبی آنها را در دام مصاحبه صید کنیم و گاهی سوژه آنقدر ارزش ندارد و می توان از آن چشم پوشید ولی کمتر پیش می آید که سوژه ای از دستمان فرار کند.
13-آیا تاکنون درحین خبر(گزارش)توپوق زده اید؟
توپوق در حد طبیعی نمک کار است اما اگر پی در پی و مکرر باشد ،تجربه و ارزش کار خبرنگار را زیر سوال می برد.من هم در برنامه های زنده و ارتباط های خبری توپوق داشته ام اما نه آنقدر خاص که قابل طرح باشد.
14-ناب ترین سوژه ای که پیش از دیگران موفق به تهیه اش شده اید؟
راستش رقابت در کارما،دست کم در واحد خبر مرکز گیلان در کنار رفاقت است و سوزه ها را سعی می کنیم بر اساس ذوق و توانمندی خبرنگاران تقسیم کنیم . لذاحضور ذهن ندارم که سوژه ای را اینگونه کار کرده باشم.
15-بیشتر گزارش کدامیک از خبرنگاران واحد مرکزی خبر را می پسندید؟
از مرکز گیلان ،سرکار خانم مریم دورباش که از با سابقه های خبر هستند و از خبرگزاری تهران هم خانم میر سیدی و آقای نجف زاده.
16- باجنبه هستید؟
راستش سعی می کنم که باشم ولی در این مورد باید همکاران عزیزیم نظر بدهند . اما با اطمینان می گویم که انتقاد پذیر هستم. چون باور دارم که نقد حرفه ای و منصفانه باعث ارتقاء کار می شود.
17- در گزارشها از کسی هم کمک می گیرید؟
البته بهترین گزارش ،گزارشی است که با مشورت و هم فکری با افراد با تجربه و کاردان تهیه شود.طبعا بنده هم سعی می کنم از تجارب و اطلاعات باتجربه های خبر بهره ببرم.
18-تاکنون مدیران شما سوژه خبری شما شده اند؟
جز در تودیع و معارفه خیر. مگر می توان جرات کرد و به مدیران نزدیک شد(شوخی) مدیران همه دستگاههای اجرایی سوژه ما شده اند جز مدیران خودمان.
19- علاقمندان به خبر ازکجا باید شروع کنند؟
ابتدا استعداد کار خبری را در خود جستجو کنند چون صرفا علاقمندی لازمه خبرنگاری نیست . اگر استعداد و توانایی این کار را دارند به صورت آکادمیک پیش روند.
20-حرف دلتان را به ما بگویید.
حرف دل خبرنگاران،درد مردم است. خبرنگار با غم ها و شادی های مردم زندگی می کند و اگر نتواند مشکلاتشان را آنگونه که باید، منعکس کند گرفتار عذاب وجدانی همیشگی خواهد بود. آرزو می کنم روزی فرا رسد که خبرنگاران فارغ از دغدغه های روز مره زندگی  شخصی شان که البته کمتر یا گاهی اصلا دیده نمی شود و فارغ از غم «نان» و «قلم» بتوانند برخی ناگفته ها را بازگو کنند تا شاید ملت شایسته ایران، آنگونه که لایق آن هستند زندگی کنند. اگر مسوولان گوش شنوا و عزمی برای رفع مشکلات داشته باشند.