سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

مصاحبه با خانم سولماز باران دوست - نمایش محتوای خبر

 

 

مصاحبه با خانم سولماز باران دوست

شناسه : 357831452

مصاحبه با خانم سولماز باران دوست

1-لطفاً خود را برای مخاطبان به طور کامل معرفی کنید.

 

سولماز باران دوست هستم، متولد 1363 شهر رشت لیسانس فناوری اطلاعات شاخه طراحی صفحات وب و کارشناس نرم افزار معاونت فضای مجازی صدا و سیمای مرکز گیلان

 

 

2- از چه سالی وارد سازمان شدید؟

 

از سال 1380 با واحد پژوهش همکاری خود را آغاز کردم سپس در امور اداری و امور بانوان مشغول فعالیت بودم و از سال 1386 با راه اندازی رسمی وب سایت صدا و سیمای مرکز گیلان در این بخش مشغول شدم و در حال حاضر به عنوان کارشناس نرم افزار در این معاونت مشغول به کار هستم.

 

3- چه عنوانی در بیست و یکمین جشنواره تولیدات مراکز استانها کسب کردید؟

 

در بیست و یکمین جشنواره تولیدات مراکز استان های صدا و سیما  به میزبانی چهارمحال و بختیاری، در بخش عکس‌ نوشت برای اثر "مد روز محله ما"موفق به کسب رتبه برتر‌ شدم، همچنین معاونت فضای مجازی مرکز‌گیلان، در این جشنواره در بخش های پوستر برای اثر "راه اقتدار" و نماهنگ اثر "پدر" مورد تقدیر قرارگرفت.

 

 

3-2 - در خصوص فعالیت های  فضای مجازی توضیح دهید ؟  

 

همزمان با تغییرات گسترده دانش بشری و ظهور و بروز فضای مجازی موجب تغییرات شگرفی در بافت و ساخت جامعه شده است به طوری که امروز فضای مجازی زندگی بشر را درنوردیده است این مسئله موجب دگرگونی فضای کاری رسانه ها شده است. صدا و سیما هم به عنوان یک رسانه مرجع در کشورمان نمی توانست از این تحولات عقب بماند از اینرو با تشکیل و راه اندازی معاونت فضای مجازی صدا و سیما هم اکنون در تولید محتوا در بخش ها و قالب های مختلف فعالیت دارد. معاونت فضای مجازی سعی دارد در قالب های مختلف از قبیل: پادکست، مستند، فیلم کوتاه، انیمشین، اینفوگرافی، پوستر، موشن گرافی، نماهنگ و ... این اطلاعات را در دسترس مردم نهاده تا در کیفیت زندگی آنها تاثیر مثبت گذاشته و کمک حال آنها باشد.

 


4- تاکنون در چند جشنواره حضور یافتید؟

 

تنها در جشنواره 21 سال 97 چهارمحال بختیاری با اولین سال حضور معاونت فضای مجازی به عنوان یکی از برندگان صدا و سیمای مرکز گیلان حضور داشتم، امّا در جشنواره 18 صدا و سیمای مراکز استانها سال 1393 که در شهر تبریز برگزار شد، وب سایت صدا و سیمای مرکزگیلان در اولین سال حضور خود رتبه نخست را به خود اختصاص داد که بنده در آن زمان از اعضای تیم طراحی وب سایت مرکز گیلان بودم که معاونت اطلاعات و برنامه ریزی جناب آقای رحمانی نیا حضور داشتند.  

 

 

5- نحوه ی داوری این دوره از جشنواره تولیدات مراکز را چگونه دیدید؟

 

 

از آنجا ک تنها در کمیسیون فضای مجازی حضور داشتم از داوری سایر کمیسیون ها اطلاعی ندارم امّا در حوزه فضای مجازی برای اولین سال تا حدودی قابل قبول بود اما به نظر من داوری ها می توانست بهتر و کارآمدتر باشد. از آنجا که برای اولین بار این اتفاق در معاونت فضای مجازی افتاده است، قطعا در سال های آینده تخصصی تر، کارآمدتر و به عدالت نزدیکتر خواهد بود.

 

 

6- کیفیت برگزاری جشنواره بیست و یکم چگونه بوده است ؟

 

کیفیت به دو حوزه تقسیم می شود، یکی مکان و فضای جشنواره است که شایسته همکاران مدعو نبود. البته نسبت به جشنواره های قبل که دوستان باتجربه به آن اذعان داشتند و دیگری کمیسیون ها و کارگروه های جشنواره بیست و یکم بود که از تخصص و کیفیت مناسبی برخوردار بود.

 

7- رقابت آثار در این دوره نسبت به دوره های گذشته را چگونه ارزیابی می کنید ؟

 

امسال اولین سال حضور معاونت فضای مجازی در جشنواره مراکز استانها بود.

 

 

9-  شما برای تهیه  اثر عکس نوشت از چه چیزی  الهام گرفتید ؟

 

این اثر برگرفته از فضای بومی و محلی استان گیلان بود. که از بین 5000 عکس، فقط 5 عکس انتخاب و به صورت عکس نوشت به جشنواره ارسال شد که این اثر، عنوان برتر را کسب نمود. در واقع در این اثر تلاش کردم اصول عکس نوشت که هماهنگی صحیح متن، فونت و عکس است رعایت شود ضمن اینکه از ویژگی های بومی و محلی و پتانسیل های منطقه ای بهترین استفاده را ببرم.

 

 

10- آیا برگزاری جشنواره تولیدات مراکز در استانهای مختلف بر روی روند پیشرفت آثار تأثیری دارد یا خیر؟ توضیح مختصری بفرمایید.

 

تاثیرگذار است امّا باید تنها به تقسیم اقلیمی یعنی با هر شرایطی جشنواره در استانها برگزار نکرد، داشتن زیرساخت های مناسب و برخورداری از ابتدایی ترین امکانات جشنواره باید لحاظ شود.

 

 

12- اگر چنانچه پیشنهاد و انتقادی در زمینه برگزاری جشنواره تولیدات مراکز دارید ، بفرمایید.

 

جشنواره مهمترین اتفاق تولیدات مراکز در هر سال است لذا داوری ها و افراد مدعو باید کارشناس، خبره و توانا باشند. نباید به استان مهمان امتیاز ویژه داد. انتخاب های باید براساس استعداد و توانایی ها باشد. بهتر است برگزاری جشنواره ها دو سال یکبار اتفاق بیافتد یعنی دو سالانه باشد. تنها به کارگروه و برگزاری کمیسیون ها اکتفا نشود و موضوعات جنبی نیز در جشنواره ها لحاظ شود.

 

11- در پایان بفرمایید میزبانی همکاران در مرکز چهارمحال و بختیاری چگونه بود؟ از سنتها و آیین آن استان برای ما کمی صحبت بفرمایید.

 

چهارمحال بختیاری استانی زیبا با آداب و رسوم غنی و کهن در دل رشته کوه زاگرس بر تارک ایران می درخشد. بدون شک از زیباترین نقطه ایران اسلامی بشمار می رود. همکاران خوب و خونگرم ما در این استان زیبا آنچه در طبق اخلاص بود فرش زیرین همکاران صدا و سیما کردند امّا زیرساخت ها و توانایی های استان چهارمحال به اندازه ای نبود که توانایی برگزاری جشنواره ای به این عظمت را داشته باشد.