رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

مصاحبه با خانم زهرا سليماني- گزارشگر رادیو - محتوای ویژه همکاران

 

 

مصاحبه با خانم زهرا سليماني- گزارشگر رادیو

شناسه : 141600834

خودتان را معرفي كنيد .
زهرا سليماني هستم 29 ارديبهشت در شهر رشت متولد شدم و فارغ التحصيل مقطع كارشناسي ارشد روانشناسي باليني هستم .

شغل اصلي شما چيست ؟ رسمي هستيد يا پيماني ؟
گزارشگر رسمي سازمان صدا و سيما هستم . البته تا حدودي در رشته تخصصي خودم نيز خارج از سازمان فعاليت دارم و تنها به دليل عشق و علاقه به كارم در صدا و سيما ماندگار شدم والا اگر در رشته تحصيلي ام فعاليت مي كردم به لحاظ اقتصادي وضعيت بهتري داشتم .

از چه سالي وارد صدا و سيما شديد ؟ چطور شد كه به صدا و سيما آمديد ؟
در سال 78 در سيماي مركز گيلان تست دادم و به عنوان مجري پذيرفته شدم و همكاري ام را با گروه فرهنگ و معارف اسلامي سيما آغاز كردم . يك سال بعد علاقمند شدم در راديو هم تست بدهم كه با لطف خدا پذيرفته شدم  و از آن پس به عنوان گوينده به راديو آمدم . در سال 80 به دليل شرايط برخي از گزارشگران ، راديو با كمبود گزارشگر مواجه بود مدير توليد آن زمان آقاي توكلي به برخي از مجريان راديو گفتند تست گزارشگري بدهيد كه من هم از آن جمله بودم پس از آن به مدت يك سال كار اجرا و گزارش را با هم انجام مي دادم تا اينكه فعاليتم در بخش گزارشگري گسترش پيدا كرد و از آن پس تنها در اين بخش فعاليت نمودم و به دنبال آزمون استخدامي در سال 83 به استخدام سازمان در آمدم.

بيشتر در حوزه سيما فعاليت داريد يا صدا ؟

بيشتر در حوزه صدا فعاليت مي كنم برخلاف همه كه معمولا وقتي وارد مجموعه اي مي شوند با اولين حوزه و يا بخشي كه همكاري مي كنند انس مي گيرند من عليرغم  ورودم در ابتدا به سيما، علاقه خاصي به راديو دارم چون با صدا و احساسم با مردم در ارتباطم بدون اينكه مخاطب مرا ببيند راديو ذهن را خلاق مي كند گزارشگر آنچه را مي بيند توصيف مي كند و شنونده آنچه را كه شنيده در ذهن خود تصوير مي كند پس راديو هم در خلاقيت ذهني عوامل خود تاثير گذار است و هم خلاقيت ذهن مخاطب .
آيا تاكنون مقامي در جشنواره ها كسب كرده ايد؟

سال 87 اولين سالي بود كه تصميم گرفتم براي جشواره كار كنم . برنامه نجواي سفر در هفتمين جشنواره سراسري نماز و نيايش پذيرفته شد ( مستند گزارشي كه در خصوص نمازخانه هاي رستورانهاي بين راهي تهيه شده بود ) . تهيه كنندگي ، نويسندگي ، گزارشگري كار را خودم انجام دادم و به لطف خدا اين برنامه در هر3 بخش عنوان برتر را كسب كرد . لازم به ذكر است در سال 81 و 83 نيز گزارشگر برتر سازمان  معرفي شدم .

 

آيا خود را فرد موفقي مي دانيد ؟چرا ؟
به نظر من موفقيت امري نسبي است به همين خاطر نه خود را موفق و نه ناموفق مي دانم . ناموفق نمي دانم چون هيچ وقت در زندگي نسبت به اهداف و وظيفه ام بي تفاوت نبو ده ام .، موفق نمي دانم چون همه تلاشم را براي اهدافم به كار نگرفته ام اما همواره سعي دارم در مسير موفقيت حركت كنم .

آيا شهرت را دوست داريد ؟ دوست داريد كه فرد مشهوري باشيد ؟

واقعيت اين است كه برخي مواقع دوست داشته ام فرد مشهوري باشم . البته خواستار شهرت همراه با محبوبيت بودم چون شهرت بدون محبوبيت تاريخ مصرف دارد و تا روزي كه به تو نياز هست از تو يادي هست و دگر هيچ . ولي از آنجا كه دردسرهاي شهرت با روحيات من سازگار نيست نمي خواهم و به قول معروف عطايش را به لقايش بخشيدم چون دوست دارم زندگي آرام و راحتي داشته باشم .

آيا فرد انتقادپذيري هستيد ؟
سعي مي كنم باشم چون اگر انتقاد نباشد انسان اصلاح نمي شود مخصوصا در كارهاي هنري كه ما با مخاطب فراوان روبرو هستيم هر كدام صاحب ايده و نظر خودشان هستند . براي ارائه يك اثر خوب بايد نظر و عقيده گروههاي متفاوت را بشنويم و انتقادهاي سازنده آنها را بدانيم تا موفق به ارائه يك كار خوب باشيم . در رسانه بخش ارزيابي وجود دارد كه به نوعي هدف و وظيفه آنها انتقاد سازنده است پس لازمه پيشرفت در كار ما است كه در سازمان نيز چنين شغلي تعريف شده است . جالب است كه بدانيد بيشترين پيشنهاد ها و انتقادها از طرف پدر م مطرح مي شود . به جرات مي توانم بگويم نود درصد برنامه هايم را ميشنود و معمولا شب در خانه از آنها صحبت مي كنند . معمولا اگر از گزارشي خوششان بيايد بلافاصله پس از پخش زنگ مي زنند و تشكر مي كنند . اما اگر انتقادي داشته باشند شب با يك مقدمه گريزي به گزارش و برنامه پخش شده مي زنند و بعد از بيان نقاط قوت كار شروع به انتقاد مي كنند و معمولا با اين ادبيات كه در مجموع گزارش خوبي بود اگر اينطور بود بهتر و دلنشين تر مي شد .

 

چه توصيه اي براي جوانان داريد ؟
خودم يك جوان هستم از نصيحت با توصيه آمرانه  خوشم نمي آيد پس چيزي را كه براي خود نمي پسندم براي ديگران هم نمي پسندم . اميدوارم عامل به آن چيزي كه مي گويم باشم تا با رفتارم بر دوستان جوانم اثر بگذارم و فقط به آنها مي گويم خيلي دوستشان دارم و سالهاست كه به عشق آنها در جمعشان حاضرمي شوم و گزارش برنامه كوچه جواني حاصل همين همدلي هاست. .

براي موفقيت در عرصه هاي مختلف هنري جوانان ما بايد چه كار كنند ؟
اين سوال شما من را به ياد اين بيت حافظ مي اندازد كه خودم آنرا در طي سالها كار تجربه كردم پس اجازه دهيد دوستان علاقمند به عرصه هنر از زبان استاد هنر شعر پارسي شنوند :
در ره منزل ليلي كه خطرهاست                    شرط اول قدم آن است كه مجنون باشي .
 

حرف آخر ؟
در زندگي از سه چيز مي رنجم : دروغ ، ريا و تظاهر و ديگر از آدمهايي كه نياموخته اند توانايي خود را بشناسند و بر اساس تواناييهاي خود رشد كنند بلكه هميشه آموخته اند ديگران را به زمين بزنند تا بلند شوند . معتقدم انسان قوي و انديشمند هميشه با تكيه بر داشته ها و تواناييهايش خود را بالا مي كشد و دست ضعيف را مي گيرد و بلند مي كند چون اينطوري هم خودش پيشرفت مي كند و هم زمينه پيشرفت ديگران را فراهم مي كند .از خدايمان  ياد بگيريم كه هميشه يك پله بالاتر از ماست نه چون خداست بلكه به خاطر اينكه دستمان را بگيرد .

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.