جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

مصاحبه با خانم اکرم شاکری 1392 - محتوای ویژه همکاران

 

 

مصاحبه با خانم اکرم شاکری 1392

شناسه : 62842053

مصاحبه با خانم اکرم شاکری 1392


Loading the player...

گفتگو با گزارشگر موفق رادیو گیلان


- ابتدا خودتان را معرفی کنید.
سارا (اکرم) شاکری هستم گزارشگر برنامه های رادیو گیلان.

- از چه سالی با مرکز همکاری خود را آغاز کردید ؟
از سال 1388

- چطور به رادیو ورود کردید؟
در سال 87 در رادیو تست صدا داده بودم.

- اولین کار شما در رادیو ؟
نویسندگی برنامه آیینه زندگی

-آیا کارتان را دوست دارید؟
ارتباط با مردم برام بسیار هیجان انگیز و انرژی بخشه ! به ویژه حضور در جمع مردمان با صفای روستاهای گیلان و در بازارهای هفتگی و گفتگو با اونها و مواجه شدن با ابراز لطفشان تنوع کاری بسیار خوبی برام دارد.

هر چند که متأسفانه یکی از مشکلات بزرگ ما گزارشگران اینه که مردم تمایلی به مصاحبه ندارند و یا حین مصاحبه به طور کامل پاسخگوی پرسش هامون نیستند و یا گاهی با توهین بعضی همشهری هامون مواجه می شیم . اما به لطف خدا از اونجایی که شنیدن دیدگاههای گوناگون مردم رو دوست دارم و بعضی هاشون خیلی به کارکنان صداوسیما لطف دارن ، این دشواری ها رو برامون آسون می کنه .

-از چگونگی تهیه گزارش و نحوه انتخاب گزارش شونده بگید .
وقتی شما یه گزارش سه دقیقه ای رو گوش می کنین شاید به نظر بیاد که گزارشگر سه دقیقه وقتشو برای یک گزارش گذاشته و چند سئوال پرسیده اما شاید براتون جالب باشه که بدونین گاهی برای ضبط گزارش سه دقیقه ای برای اینکه محتوای گزارشم خوب باشه حتی نیم ساعت با هر فرد گزارش شونده صحبت می کنم و از بین حرف هاش 3 دقیقه مفید رو برداشت می کنم و از اونجایی که در مقطع ارشد روانشناسی بالینی تحصیل می کنم و مهارت های ارتباط غیر کلامی رو آموزش دیدم بااستفاده ازاین ویژگی سعی می کنم باعث شم که اون فرد گزارش شونده حین گزارش راحت تر باشد و احساسات و حرفهای درونی شو بازگو کنه و هنگام ادیت هم دقت می کنم تا در نهایت گزارش برای شنونده جذابتر و خودمونی باشه و امیدوارم که به هدفم نزدیک شده باشم .

- چند نمونه از کارهای شاخص شما؟
مستند علم تا عمل و مستند چادر شب و مستندهای ویژه برنامه های ماه رمضان.

- تا کنون چه موفقیت هایی در جشنواره ها کسب نمودید؟

- در سال 1391 در جشنواره جوانه از بین 11000 اثر ارسالی از مراکز استانها و شبکه های سراسری برگزیده شدم.

- به لطف خدا در سال 1392 هم در جشنواره رسانه و علم از بین همه شبکه های سراسری و استانی مستندی که ارسال کردم به عنوان تنها اثر برگزیده بخش مستند رادیویی کشور شناخته شدم و  از طرف مدیرکل محترم صدا و سیمای مرکز گیلان لوح تقدیر دریافت نمودم.

- در بهمن ماه 92 هم از سوی اداره کل صدای استانها در ارزیابی های برنامه های استانها با کسب7 مورد امتیاز بالای70 و با بیشترین معدل کل در ارزیابی، لوح تقدیر و جایزه ی ویژه دریافت نمودم.

- در طی همکاری چند ساله با شبکه رادیویی جوان سال 1392 به عنوان گزارشگر برتر این شبکه معرفی شدم .


- علت موفقیت شما را در چه می دانید؟
- توکل به خدا، صبر و تحمل بسیار، علاقه به کار و پشتکار بسیار

- مهمترین و به یاد ماندنی ترین گزارشی که تا به حال پخش شد ؟
گزارشی که در سحر و افطار ماه رمضان پخش شد که از دشواریهای زندگی زوج جوانی بود که با داشتن فرزندی دو ساله و به علت بیماری مرد خانواده و هزینه های بالای درمان شدیداً نیاز به کمک داشتند که با پخش این گزارش به لطف خدا مردم خیر و دوست داشتنی گیلان با برقراری تماس تلفنی با صداوسیما به او.ن خانواده کمک رسانی کردند. همچنین گزارشی که از اهداء عضو خانواده ای که فرزند سه ساله شون از دنیا رفته بود پخش شد، هیچ وقت از یادم نمی روند.
- وضعیت شغلی شما و نوع همکاری تون با سازمان چگونه است ؟
به صورت برنامه ای با سازمان همکاری می کنم.

-از نظر شما یه گزارشگر خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟
کمتر زمانی پیش میاد که مردم عزیز مون در مواجه با من و همکارانم از مون نپرسن که چطور می شه به صداوسیما ورود کرد یا نه به حرفه و هنر و گزارشگری پرداخت ! بهتره که من از بزرگان این حرفه نقل قول کنم و به این عزیزان عرض کنم که گزارشگری صرفاً به دست گرفتن دستگاه ضبط گزارشگری و مطرح کردن چند پرسش نیست چرا که در این صورت این کار از بچه ای 5 ساله هم برمیومد. گزارشگر باید صدای نسبتاً خوبی داشته باشه که شنونده رو خسته نکنه و صداش گوش خراش نباشه. مهارتی که باعث می شه به یک گزارشگر هنرمند اطلاق بشه زمانی یه که در کارش بسیارمبتکر و نوآور باشه سوژه هاش سوژه ای بکر باشه گزارش هدفمند و پرمحتوا و ساده و بی تکلف باشه . یادمون باشه که یه گزارشگر در کارش تهیه کننده ، گزارشگر، صدابردار و نویسنده هم هست.
ویژگی مهم دیگه ی گزارشگران علاقه ی بسیار زیاد به این حرفه و نترس بودن و آمادگی برای مواجه شدن با هر برخورد یه ! و گرنه فرد با ضبط اولین گزارش در سطح شهر دیگه هرگز دلش نمی خواد گزارشگر بشه.
در ضمن باید روحیه ی قوی هم داشته باشه ! یادم میاد در زمان شروع کارم برای ضبط گزارش به آسایشگاه معلولین و پرورشگاه که رفته بودم با شنیدن درد دلهای اون عزیزان تا آخرهفته با یادآوریش درد می کشیدم ولی به مرور یادگرفتم که باید سعی کنم روحیه ای قوی برای اینکار داشته باشم تا بتونم ادامه بدم.

- خاطره ای از دوران کار با رادیو :
خاطره ای که همیشه مرورش باعث انگیزه ای بیشتر برای رشد و پیشرفتم در زمینه های گوناگون زندگی می شود یادآوری دشواریهای کارم در ماهها و سالهای آغاز به کارم در رادیوست که مرورش بهم یادآوری می کنه که در دشواریها هیچ وقت خدا آدمو تنها نمی ذاره و همیشه نقطه امید هست و توکل به خدا و پشتکار و علاقه و وجدان کاری، واقعاً معجزه می کنه و اینکه همیشه باید قدرت مطلق رو از آن خدای مهربان دونست و بهش تکیه کرد و برای رسیدن به هدف از هیچ تلاشی فروگذار نکرد. یادمون باشه که همیشه « غیر ممکن ، ممکنه» !

- قبل از رادیو به چه کاری مشغول بودید؟
دانشجو بودم.

- از گزارشگرهای باسابقه هم برای رفع نواقص بهره مند می شوید ؟
انسان در هر مقطعی نیاز به بهره مندی از تجربه های افراد پیشکسوت داره !

چه انتظاری از مسولان رادیو دارید؟
به عنوان کمترین و کوچکترین عضو رسانه از مسئولین خواهش می کنم در هر بخشی از واحدهای تولید صداوسیما به گونه ای عمل کنند که افراد علاقمند و مستعد ، شناسایی و حمایت بشن و دوره های آموزشی پرمحتوی براشون در نظر گرفته بشه و اگر در مورد فردی تشخیص داده شده که می تونه موفق باشه بسترهای لازم برای تمرین آموزش و ارائه ی اثر رو فراهم کنن تا سازمان زودتر از استعدادش در جهت ارتقای کیفیت برنامه ها بهره مند بشه .
کاش یه گزارشگر با توجه به همه ی مشکلاتی که در ضبط گزارش در سطح شهر باهاشون دست و پنجه نرم می کنه حداقل امکانات که داشتن یه دستگاه گزارشگری با کیفیت و کارت گزارشگری یه به راحتی در اختیارش قرار می گرفت تا مشکلاتش چند برابر نمی شد .
همچنین عدم سازماندهی افراد برنامه ای سازمان هم مشکل دیگه ای یه که همه مدیران محترم از اون به خوبی آگاهی دارن!
و امیدوارم در روز رادیو  و خبرنگار مدیران عزیز، گزارشگران و هنرمندان رادیو رو هم از یاد نبرن. حتی پیامک تبریک هم خوشحالشون می کنه و باعث قوت قلبشون می شه!

 

       
       
       

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.