سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

مصاحبه با آقای فریدون قدیمی - محتوای ویژه همکاران

 

 

مصاحبه با آقای فریدون قدیمی

شناسه : 62978038

مصاحبه با آقای فریدون قدیمی


مصاحبه با كارگردان سيماي مركز گيلان (جناب آقاي قديمي)

خودتان را معرفی کنید ؟

فریدون قدیمی هستم ، نویسنده ، تهیه کننده و کارگردان صداوسیمای مرکز گیلان

ازچه زمانی شروع به فیلم سازی کردید ؟

آموزش فیلمسازی را از سال 66 در سینمای جوان رشت آموختم و در سال 71 وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شدم .

آیا کارهای دیگری هم غیر از فیلم سازی انجام می دهید ؟

مدتی کار نمایش انجام دادم که حاصل آن کارگردانی چند کار عروسکی من جمله شهر آفتاب بود که در فرهنگسرای اشراق به روی صحنه رفت . مدتی هم به نگارش مقاله و چاپ کتاب مشغول بودم که حاصل آن چاپ نمایشنامه خانه ای کنار ساحل که انتشارات یزد آن را به چاپ رساند . همچنین ترجمه نمایشنامه ناتان تبیلت اثر بری برمنج که انتشارات تجربه آن را چاپ کرد و دهها مقاله و ترجمه نمایشنامه های کوتاه که در مجلات مختلف از جمله نمایش به چاپ رسید .

 

 


از فعالیتهای خودتان در صداوسیمای مرکز گیلان بگوئید ؟

در سال 80 وارد صداوسیمای مرکز گیلان شدم هنوز مدتی از کارم نگذشته بود که به عنوان مدیرتولید سیمای مرکز انتخاب شدم که بعد از 2 سال با اینکه به عنوان سیمای برتر در جشنواره تولیدات مراکز در تبریز انتخاب شدیم دریافتم که هیچ لذتی بالاتر از خلق مستقیم اثر نیست لذا برای همیشه مدیریت و کار اجرایی را کنار گداشتم و تصمیم گرفتم با قدرت و جدیت بیشتر وارد عرصه کارهای داستانی و مستند شوم .

چند کار داستانی انجام دادید ؟
اولین کار جدی من کار داستانی کوتاه جشن مهرگان بود که زمانی این را نوشته بودم که مرحوم مهدی فتحی قرار بود در آن به صورت افتخاری ایفای نقش نماید که پس از فوت استاد آن را در سال 84 برای مرکز گیلان کار کردم . کار بعدی من فیلم داستانی بلند همیشه باران بود که توسط اداره کل سیمای استانها تهیه شد که در جشنواره اصفهان 3 جایزه کسب کرد . جایزه بهترین تصویربرداری توسط آقای مسعود پژهان ، جایزه بهترین موسیقی متن برای آقای شهاب آزادی وطن و جایزه بهترین بازیگری که خانم مرضیه گوهری موفق به کسب آن شدند .

در زمینه مستند چه کارهایی انجام دادید ؟

مستند قلعه رودخان ، که در خصوص قلعه تاریخی رودخان که در 25 کیلومتری شهرستان فومن قرار دارد، می باشد . با امکانات خوبی که توانسته بودیم تهیه نمائیم مستند فاخری شد که استاد پرویز بهرام زحمت نریشن آن را کشیدند . ما اولین تصاویر هوایی را از این قلعه گرفتیم . بخش هایی از صحنه های جنگ در گذشته را بازسازی کردیم و با انیمیشن توانستیم قسمت هایی از ویرانه های قلعه را بازسازی نمائیم . همچنین برای اولین بار از غاری تصویر گرفتیم که زمانی مرکز نگهبانی یا برجک قلعه بود . کار بعدی من مستندی به نام سفرنامه کربلا بود که در 13 قسمت 15 دقیقه ای تهیه شد . زمانی قرار بود که بخش هایی از کار در عراق ضبط شود که به جهت درگیری هایی که در کربلا پیش آمده بود ویزا جهت تصویربرداری به ما داده نشد و کار تا مرز مهران پایان یافت . این کار در خصوص مراحل ساخت و حمل سقاخانه هایی بود که در گیلان ساخته شده بود و قرار بود در کربلا ، نجف و کاظمین نصب شود .

 

 

7- در حال حاضر کار جدیدی را در دست تولید دارید ؟

اما آخرین کار من که فعلاً در مرحله بازبینی و مقدماتی می باشد مستندی است به نام غار آویشو . این غار بزرگترین غار شمال کشور می باشد که طول آن حدود 2 کیلومتر و دهانه غار بیش از 20 متر است . غاری مخوف در عین حال بسیار زیبا و دیدنی . وجود آبشارهای هشتگانه دره های عمیق ، این غار را به یکی از دیدنی ترین غارهای کشور تبدیل کرده است . تمام سعی ما این است که این مستند از دید علمی به این پدیده بسیار زیبا بپردازد و سعی خواهیم کرد با اقامت طولانی در         جنگل های اطراف گونه های حیات وحش منطقه را که هنوز تصویری از آن به درستی و حرفه ای ضبط نشده به تصویر بکشیم . تصمیم گرفته ام این بار خواندن نریشن را به آقای ناصر ممدوح واگذار کنم و زحمت نویسندگی این اثر را آقای بهزاد عشقی نویسنده توانمند کشورمان خواهند کشید .

در کارهای مستندی که انجام می دهید آیا واحد تحقیق سازمان در این رابطه به شما کمک می کنند ؟

در مستند قلعه رودخان و مستندی که اخیراً تصویربرداری آن به پایان رسیده است به نام غار آویشو کار تحقیقاتی آن در واحد تحقیقات توسط محققین تحصیل کرده انجام شده است و واحدهای دیگر سازمان در تهیه و تولید آن نقش بسزایی داشته اند که جا دارد از کلیه واحدها تشکر ویژه کنم .

 

در پانزدهمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استانهاچه مقامی کسب کردید ؟

بنده موفق شدم جایزه نویسندگی و کارگردانی مستند قلعه رودخان را کسب نمایم . همچنین آقای مسعود پژهان برای تصویربرداری و آقای میخوش برای تحقیق آن جایزه اول را کسب نمودند .

 

حرف آخر ؟

حرف آخر اینکه گیلان زمینه بسیار خوبی را برای خلق آثار مستند دارد اما ساخت مستند کار بسیار سختی است و نیاز به حوصله ، صبر ، تخصص و صد البته هزینه زیاد دارد . جا دارد از مدیرکل محترم مرکز و مسئولین محترم سیما و همچنین مدیریت تحقیقات نیز تشکر کنم که زمینه ساخت مستندهای اینجانب را فراهم کردند امیدواریم روزی واحدی بنام مستند در مرکز گیلان تشکیل شود و بر اساس کار تحقیقاتی که در واحد تحقیقات انجام می شود کارهای فاخری ساخته شود .

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 1.0 stars out of 5.