رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

مصاحبه با آقای علیرضا مجلل - محتوای ویژه همکاران

 

 

مصاحبه با آقای علیرضا مجلل

شناسه : 141615151

سریال " کوچک جنگلی " به کارگردانی بهروز افخمی و با بازی زیبا و به یاد ماندنی هنرمند گیلانی علیرضا مجلل از آثار ماندگار دهه 60 تلویزیون است که سال 66 از شبکه یک سیما پخش شد این سریال روایتگر گوشه ای از تاریخ قیام جنگل به رهبری میرزاکوچک خان بود.

 

خودتان را معرفی کنید؟

علیرضا مجلل هستم متولد 1327 محله چهار برادران شهر رشت دارای مدرک لیسانس از دانشکده هنرهای زیبا.

 

از فعالیت های هنری خود بگویید ؟

در برنامه های کودک رادیو گیلان ، ادبیات و ارتش گویندگی کردم ، سپس در یک گروه تئاتر وابسته به اداره فرهنگ و هنر مشغول شدم که نام این گروه آتوسا بود و دوستانی چون انوش نصر ، آقای بشری و ابراهیم ضمیر در آن حضور داشتند. در سال 1348 وارد دانشکده هنرهای زیبا شدم . پیش از انقلاب کار تئاتر میکردم و بعد از انقلاب کارهای زیادی در تئاتر و تلویزیون و سینما داشتم، در سریالهایی همچون سلطان و شبان هم بازیگر بودم و هم تهیه کننگی آن را برعهده داشتم ، سریال ماه پنهان است ، سریال میرزا کوچک خان و همچنین فیلم سینمایی شاید وقتی دیگر نیز از دیگر کارهایی است که در آنها حضور داشتم.

 

علت انتخاب شما برای بازی در سریال میرزا کوچک خان چه بود ؟

من شمالی هستم و از خانواده مادری از اقوام میرزا کوچک خان هستیم .زمانی که قرار بود آقای تقوائی  کارگردانی فیلم را برعهده داشته باشند، آقای داریوش ارجمند نقش میرزا را داشتند و قرار بود من هم نقش احسان اله خان را بازی کنم .. در آن زمان من مشغول کا در سریال سلطان و شبان بودم. پروژه میرزا کوچک خان مدتی متوقف شد و پس از یک سال و نیم قرار شد به کارگردانی آقای افخمی تهیه شود که آقای افخمی به دلیل آشنایی با موقعیت محلی، زبان گیلکی و بومی بودن و تحقیقات و سیعی که در مورد میرزا داشتم صلاح دیدند که نقش میرزا را به من بدهند.

تاثیر معنوی این نقش در خود شما چگونه بود ؟

تاثیر بسیار فراوانی داشت و من همیشه با میرزا زندگی می کنم و به او عشق می ورزم و هنوز تسبیح و انگشتر و مهر میرزا که در آن سریال داشتم همراه خود دارم و در تمامی کارها با من است .

 

چه خاطره ای از سریال میرزا کوچک خان دارید؟

خاطرات زیادی از این سریال دارم که ساعتها وقت لازم است تا درباره آنها گفتگو کنیم. ما سه سال در ماسوله بودیم و در آنجا فیلمبرداری می شد. ما سه زمستان در ماسوله بودیم و برای گرفتن برخی صحنه ها نیاز به بارش برف بود اما برفی نمی آمد. با افرادی که با میرزا ملاقات کرده بودند دیدار داشتم و خاطرات فراوانی نقل می کردند که بسیار شیرین و جذاب بود. یکی از این افراد که 96 سال سن داشت و از حسابداران میرزا بود می گفت: اینقدر میرزا مشغول بود و سرش شلوغ بود که اگر می خواستیم با او صحبت کنیم و مشکل را با وی در میان بگذاریم باید پشت سرش می دویدیم و میرزا می گفت: " بگو و بیا " و وقت ایستادن نداشت. اما او بسیار مهربان و مشکل گشا بود و مشکلات مردم وی را عذاب می داد.

 

از خاطرات به یاد ماندنی و صحنه هایی که خودتان از بازی در آن لذت بردید ؟

بیشتر صحنه ها جذاب بودند . اما در یکی از صحنه ها که میرزا خواب بود و حاج کسمائی و دکتر حشمت به میرزا مراجعه می کنند و وی را از خواب بیدا می کنند تا جلسه ای برگزار کنند ؛ در آن صحنه وقتی بیدار شدم و در دامان طبیعت این افراد را در کنار خود دیدم لحظه ای احساس کردم که در آن زمان و مکان قرار دارم و بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم .

از مشکلات بازی در آن سریال بگویید؟

در آن زمان زندگی پر تلاطمی داشتم و با همه مشکلات ساختم اما حیف که سریال میرزا تمام نشد و بخش دوم یعنی نهضت جنگل که فلسفه اصلی نهضت را نشان می داد به مرحله تولید و پخش نرسید.

 

سخت ترین سکانسی که داشتید ؟

صحنه ی درگیری میرزا با حاج احمد کسمائی و خواهر زاده اش بود که میرزا به خواهر زاده کسمائی سیلی می زند . از نظر تکنیکی سکانس پلان بود و باید در یک سکانس گرفته می شد . در این صحنه 600 یا 700 سیاهی لشگر حضور داشتند و نزدیک غروب بود . آقای حقیقی فیلمبردار گفت : این صحنه را یا باید در 12 دقیقه امروز بگیریم ، یا اینکه فردا دوباره این 700 نفر را جمع و جور کنیم که سخت است . بالاخره این صحنه را یک بار گرفتیم و به خوبی انجام شد .

 

 

اکنون مشغول چه کاری هستید و چرا به ایران باز نمی گردید ؟

من اکنون در سوئد زندگی می کنم و مشغول کار تئاتر هستم . فعلا قراردای یک ساله در آنجا بسته ام و باید کار کنم امیدوارم بتوانم بازگردم و در خدمت هموطنان عزیزم در ایران باشم و کارهای دیگری ارائه کنم.

 

 

رای شما
میانگین (12 آرا)
The average rating is 3.5833333333333335 stars out of 5.


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ