سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

مصاحبه با آقای شهاب آزادی وطن - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مصاحبه با آقای شهاب آزادی وطن

خودتان را معرفی کنید ؟
شهاب آزادی وطن هستم متولد مهر ماه 1353 کارشناس موسیقی سیما و مدرس و آهنگساز و تنظیم کننده موسیقی .

از چه سالی وارد سازمان شدید و در چه شغلی مشغول فعالیت هستید ؟
از سال 1373 با آهنگسازی برای برنامه « آفتاب خیزان » دعوت به همکاری با سازمان شدم و در ادامه راه به ساخت موسیقی برنامه های دیگر نیز پرداختم . از سال 1373تا 1376 عضو شورای موسیقی صداوسیمای مرکز بودم و هم اکنون کارشناس موسیقی را به عهده دارم .

چگونه به استعداد خود در موسیقی پی بردید ؟ مشوق شما چه کسی بود ؟
من نیز همچون اکثر انسانها از کودکی به موسیقی علاقه نشان می دادم و خاطره ملودیکای قدیمی خود رادر یاد دارم در نوجوانی این تمایلات باعث شد تا با ساز سینتی سایزر آشنا کردم مدتها غیر آکادمیک مشغول تمرین موسیقی بودم ولی در ادامه راه با استاد گرانقدرم فرزاد دانشمند آشنا گشتم و تئوری و هارمونی موسیقی را نزد ایشان و نوازندگی پیانو را نیز در محضر استاد فقیدخانم ژنی تراکینا آموختم .

به چه سازی علاقه مند هستید؟
پیانو ولی نمی توانم از کنار سازهای دیگر به راحتی بگذرم هر کدام را به نوعی دوست دارم به نظر من پشت هر ساز ملت و فرهنگی ایستاده است که با احترام باید درکشان کرد .

اولین آهنگی که ساختید چه  بود؟
زمانی که تئوری و هارمونی یاد می گرفتم ملودیهای کوتاهی ساختم ولی آهنگسازی ثبت شده در برنامه آفتاب خیزان و راه عبور به تهیه کنندگی و کارگردانی دوست عزیز عباس آستانه و در موسیقی با کلام به طور همزمان دو آهنگ با نامهای ولگ و ارغوان با اشعار دوست عزیزم عبدالرضا رضائی نیا و با صدای جذاب آقای علی نوری از اولین کارهای من می باشند.

کدام یک از کارهایتان را بیشتر دوست دارید؟
من همه کارهایم را دوست دارم . برای یک آهنگساز و یا هر هنرمندی در هر رشته ای کارهایش همچون اجزا درونی و جودش می باشد. در اکثر موارد گذشته زمان کارهای هنرمند را با تجربه و شناختهای جدید ترکیب و سطح را ارتقا می دهد ولی تمامی آهنگها و اثار هنرمندان در هر صورت بخشی از افکار هنرمند می باشد .

چقدر اهل مطالعه هستید ؟ آیا مطالعه در کار شما تأثیر دارد؟
کم و بیش مطالعه می کنم ولی با گسترش رسانه ها از جمله کتاب ، اینترنت ، مطبوعات و تلویزیون . . . این حجم گسترده ، مطالعه را متنوع کرده من بیشتر به موسیقی ، نجوم ، علوم ، فلسفه و علوم اجتماعی علاقه دارم به نظرمن یک هنرمند بدون درک نگاه های مختلف نمی تواند در کار خود موفق باشد . برای هنرمند که می خواهد با روح انسانها ارتباط پیدا کند شناخت انسان حیاتی است و این امکان پذیر نیست مگر آنکه به همه ابعاد در برگرفته انسانها توجه شود.

ماندگارترین جمله ای که تا کنون شنیده اید ؟ یا حتی یک بیت شعر که در ذهن شما جاودانه شده است ؟
جملات ماندگار بسیار است و دلم نمی آید که به یک جمله ای اشاره کنم و از میان جملات بسیار به چند جمله که در من تأثیر گذاری زیادی داتند اشاره می کنم ( درد من حضار برکه نیست درد من زندگی با ماهیانی است که فکر دریا به ذهنشان خطور نکرده است ) ( مهم نیست گودال آب باشی یا دریا بیکران ، زلال که باشی آسمان در توست) ( شجاعت همیشه فریاد زدن نیست ، گاه صدای ،آرامی است که در پایان روز می گوید » فردا دوباره تلاش خواهم کرد. )

آثار کدامیک از موسیقی دانان بزرگ دنیا را دوست دارید؟
از گذشتگان در موسیقی کلاسیک بهتوون ، چایکوفسکی ، روسینی و موتزارت ، در موسیقی الکترونیک امروز از کیتارو ، ونجلیس و . . .

موفقیتهای خود در جشنواره ها و آثار خود را نام ببرید؟
دیپلم افتخار بهترین آهنگسازی قطعه عروسک 78 ، اچی مچی 80 ، مهربان کمی لبخند 83 ، دیپلم افتخار بهترین موسیقی فیلم و سریال ننه آرسو یک سال 84 ، ننه آرسو 2 سال 85 ، همیشه باران 85 ، روجا 86 ، سیاه گالش یک سال 87 رياف سیاه گالش 2 سال 88 ، دیپلم افتخار بهترین موسیقی فیلم مستند قلعه رودخان سال 86 همچنین کاندیدای بهترین کاندیدای بهترین موسیقی متن فیلم در نخستین جشنواره فیلمهای تلویزیونی در سال 1388 گردیدم .

حرف آخر ؟
آرزو می کنم تا انسانها از سطحی نگری نجات یابند و این نمی شود مگر با مطالعه و شناخت اندیشمندان پیرامونمان با ذهنی آزاد از هر گونه پیش داوری .
نفس بادصبا مشک فشان خواهد شد                                عالم پیر دگر باره جوان خواهد شد
ارغوان جام عقیقی به سمن خواهد داد                             چشم نرگس به شقایش نگران خواهدشد
این تطاول که کشید از غم هجران بلبل                           تا سراپرده گل نعره زنان خواهد شد .