سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

مشکلات خواب کودک - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مشکلات خواب کودک

Loading the player...

دانلود

برخی از کودکان حتی وقتی نیاز به تغذیه شبانه ندارند در خوابیدن مشکل دارند. در اینجا شیوه‌هایی را برای حل مشکل خواب کودکان ارائه می‌کنیم:

کودک در ۳ ماهگی از نظر فیزیولوژیکی نیاز به تغذیه در طول شب ندارد، اما بسیاری از کودکان حتی در ۵ تا ۷ ماهگی نیز برای به خواب رفتن و داشتن خواب راحت مشکل دارند و در طول شب چندین بار از خواب بیدار می‌شوند. اغلب اوقات والدین تلاش زیادی برای آرام کردن و خواباندن دوباره کودک می‌کنند و نتیجه اینکه فقط با کمک آن‌ها کودک قادر است دوباره به خواب رود. نهایتا هم والدین و بخصوص مادر با اختلال در خواب و کم‌خوابی مواجه می‌شود.

خوشبختانه اکثر مشکلات خواب با رعایت برخی نکات حل می‌شوند.

البته با بالا رفتن سن مسائل دیگری ایجاد می‌شوند زیرا عادت‌های کودک نهادینه شده‌اند، اما سعی کنید از ماه‌های اول کاری نکنید که کودک برای خوابیدن به شما وابسته شود.

تکان دادن و راه بردن کودک از شما والدینی مهربان نمی‌سازد فقط او را وابسته به این کار می‌کنید و مجبور خواهید بود هر شب در نیمه‌های شب او را بلند کرده و راه ببرید تا بتواند دوباره بخوابد.

بهتر است قبل از خواب کودک را کمی تکان دهید تا خوابش بگیرد، اما توجه داشته باشید قبل از اینکه بخوابد او را در تختخوابش بگذارید. به این ترتیب او آخرین چیزی که می‌بیند تشک خودش است نه شخص شما. پس اگر دوباره بیدار شود نیز به آنچه می‌بیند عادت دارد و می‌تواند دوباره بخوابد.

می‌توانید وقتی او را در تخت می‌گذارید تا ۵ دقیقه نیز در کنارش باشید سپس اتاق را ترک کنید. اگر او گریه کرد بازگردید و ۵ دقیقه دیگر او را همراهی کنید و دوباره اتاق را ترک کنید. آنقدر این کار را تکرار کنید تا بتواند خودش بخوابد. بتدریج آرام کردن‌های شما کوتاه شده و فاصله بین آن‌ها طولانی‌تر می‌شود. نکته دیگر اینکه وقتی کودکتان در حال خوردن مایعات در شیشه است او را نخوابانید.

دادن شیشه به کودک مانند تکان دادن و راه بردن نوعی وابستگی در او ایجاد می‌کند.