جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

مردم دوستی و محبت به مردم در اشعار شیون قابل لمس است - نمایش محتوای خبر

 

 

مردم دوستی و محبت به مردم در اشعار شیون قابل لمس است

شناسه : 64207782

سرپرست آثار فرهنگی و هنری شیون فومنی گفت: شیون به معنای واقعی کلمه شاعر بود، وی جهان شناس، روان شناس، دارای صلابت و مهربانی خاص بود بگونه ای که مردم دوستی و محبت به مردم کاملا در اشعار وی قابل لمس است.

حامد فومنی فرزند و سرپرست آثار فرهنگی و هنری شیون فومنی به مناسبت هفدهمین سالروز درگذشت شیون در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه گیلان، با بیان اینکه 23 شهریورماه هفدهمین سالروز درگذشت شیون فومنی بود، اظهار کرد: زنده یاد میر احمد سیدفخری نژاد ملقب به شیون فومنی در سال 1325 از پدری آذری و مادری فومنی دیده به جهان گشود. وی در ادبیات معاصر به عنوان چهره شاخص و شاعر دوزبانه شناخته شده است.

وی با بیان اینکه شیون جزو قله های شعر گیلکی است، افزود: شیون به دلیل دشواری رسم الخط زبان گیلکی اشعار خود را در قالب کاست صوتی «گیله اوخان» به مردم عرضه کرده است.

فومنی ادامه داد: شیون فومنی اشعارش را در قالب غزل، منظومه، دوبیتی، نیمایی و ... به مردم ارائه و آن چیزی که آثار وی را شاخص کرده دکلمه اشعار با صدای خود شاعر است.

وی با بیان اینکه آثار شیون فومنی برخاسته از بن مایه های فرهنگ عامه، فولکلور، بومی و محلی است، گفت: در شعرهای شیون علاوه بر وجود واژه های اصیل گیلکی به مانند سعدی و حافظ واژگان و اصلاحاتی از باورهای مردم دیده می شود.

فرزند شیون فومنی، با بیان اینکه اشعار شیون در ضمیر وی پرورانده شده است، افزود: اشعار شیون از صافی غریزه عبور کرده که اینگونه در دل مردم ماندگار شده است.

وی با اشاره به اینکه شیون ترانه سرای معروفی بوده است، گفت: اساتید بزرگی همچون پوررضا، ناصر مسعودی، تحویلداری، زیباکناری، شوریده گیلانی و ... ترانه های ماندگار و زیبایی از آثار شیون به مردم این دیار عرضه کرده اند که همواره در دل مردم خواهد بود و این امر نشان دهنده توانمندی شیون در سرودن اشعار گیلکی است.

وی تصریح کرد: اشعار فارسی شیون نیز قابل تامل، توانمند و ماندگار است، وی از قالب های مختلف شعر فارسی همچون غزل، نئوکلاسیک، آزاد و نیمایی آثار ارزشمندی به یادگار گذاشته است و در شعر فارسی معاصر دارای جایگاه ویژه ای است و اساتید بزرگی چون زنده یاد محمد نوری، استاد مشکاتیان، زنده یاد ایرج بسطامی، زنده یاد بابک بیات از آثار شیون بسیار بهره گرفته اند.

سرپرست آثار فرهنگی و هنری شیون فومنی گفت: شیون به معنای واقعی کلمه شاعر بود، وی جهان شناس، روان شناس، دارای صلابت و مهربانی خاص بود بگونه ای که مردم دوستی و محبت به مردم کاملا در اشعار وی قابل لمس است.

وی به برگزاری یادمان و بزرگداشت شیون فومنی در شهرستان فومن اشاره و خاطرنشان کرد: این مراسم عصر پنجشنبه 27 شهریورماه در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن برگزار می شود و شعرخوانی، سخنرانی توسط عبدالحسین دلداده یکی از اساتید دانشگاه اردبیل درخصوص جایگاه شعر فارسی شیون، اجرای موسیقی، پخش فیلم مستند و ... از جمله برنامه های این مراسم است.

فومنی همچنین از کوهپیمایی جمعی از کوهنوردان استان در جمعه گذشته به مناسبت سالروز درگذشت شیون فومنی اشاره کرد و گفت: بسیار جای خرسندی است که همه مردم و ورزشکاران به پاسداشت ارزش های فرهنگی و هنرمندان دیار خود می پردازند.

وی همچنین از متولیان و مسئولین فرهنگی استان خواست تا بیش از پیش در راستای بالندگی و معرفی چهره های برتر استان امثال شیون اهتمام ویژه داشته باشند تا نسل جدید نیز با گذشتگان و فرهنگ و آداب و رسوم گیلان آشنا شوند.

به گزارش ایسنا، شیون فومنی در سوم دی ماه ۱۳۲۵ هجری خورشیدی در شهرستان فومن متولد شد. او تحصیلات ابتدایی و سه ساله خود را در رشت سپری کرد و بعد از آن به کرمانشاه کوچ کرد و سه ساله دوم دبیرستان را تا اخذ دیپلم طبیعی ۱۳۴۵ در آنجا گذراند. شیون در سال ۱۳۴۶ وارد سپاهی دانش در طارم زنجان شد و یک سال بعد به استخدام اداره آموزش و پرورش استان مازندران درآمد و در سال ۱۳۴۸ وارد زندگی زناشویی شد.

در کوچی عهده دار مدیریت و تدریس در یکی از مدارس فولادمحله ساری شد و تا سال ۱۳۵۱ به کار تدریس مشغول بود. پس از آن نیز در دیگر نقاط گیلان این را شغل ادامه داد. او در سال ۱۳۷۲ مبتلا به بیماری نارسایی کلیه شد و یک سال بعد برای درمان این نارسایی به وسیله دیالیز(تراکافت) به تهران کوچ کرد و در همین سال با توجه به درد بیشمار موفق به اخذ مدرک تحصیلی لیسانس در ادبیات، از دانشگاه تربیت معلم شد. شیون در سال ۱۳۷۶ ه.ش پس از سالها تدریس، بازنشسته شد.

او در شهریور ماه ۱۳۷۷ پس از یک دوره بیماری مزمن کلیوی و انجام پیوند کلیه در یکی از بیمارستانهای تهران رخت از دنیا بست. آرامگاهش در بقعه سلیمان داراب رشت بنا به وصیتش در کنار مقبره میرزا کوچک جنگلی قرار دارد.

یادش گرامی و روحش شاد.