سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

مراسم پرفیض دعای عرفه - نمایش محتوای سیما

 

 

مراسم پرفیض دعای عرفه

Loading the player...

فلسفه دعای عرفه به آنجا بر می گردد که اولین بار دعای عرفه توسط امام حسین (ع) در مراسم حجی که قبل از سال حادثه عاشورا شرکت ‌کردند، خوانده شد. چون سالی که عاشورا اتفاق افتاد ایشان روز هفتم از مکه خارج شدند، دعا مربوط به روز عرفه است، پس سال آخر عمرشان این دعا را نداشتند چون وقوف به عرفات را نداشتند، امام (ع) از ابتدای امر قصد عمره مفرده کرده بودند نه قصد حج، اگر قصد حج کرده بودند نباید روز هشتم از مکه خارج می‌شدند، این دعا برای سال‌های قبل است. یکی از بهترین موقعیت‌‌ها برای این دعا روز عرفه است.
مقدمه دعای عرفه شناخت خلقت ظاهر انسان و ما بقی دعا مربوط به عقل، روح، دنیا، آخرت، دین و اخلاق انسان است. با توجه به مقدمه دعا و دنباله آن مقدمه، باید گفت دعای عرفه یکی از معجزات فکری امام حسین (ع) است. قبل از ایشان چنین دعایی با این متن سابقه نداشته است. بعد از امام حسین (ع) برای ائمه طاهرین چنین متنی انشاء نشده و برای غیر امام و غیر معصوم هم امکان انشاء چنین دعایی وجود ندارد.
مراسم پرفیض دعای عرفه عصر شنبه همزمان با سراسر کشور در مناطق مختلف استان گیلان برگزار شد. این مراسم با وجود هوای سرد و بارانی در مساجد، حسینه ها، تکایا، مزار شهدا و بقاع متبرکه در سراسر استان گیلان برگزار شد. مردم مومن استان گیلان اعم از پیر و جوان به همراه خانواده هایشان در این مراسم معنوی، دعای پرفیض عرفه را زمزمه و از خداوند طلب مغفرت کردند.
این دعای روح بخش در مصلی امام خمینی (ره) با حضور جمعی از مسوولان و مردم مومن رشت برگزار شد. دعای عرفه همچنین در بقعه متبرکه خواهر امام رضا (ع) در رشت و آقا سید جلال الدین اشرف آستانه اشرفیه نیز برگزار شد.

عرفه روز نیایش و مناجات با خالق هستی است، زیرا در این روز درهای رحمت الهی بر روی همه بندگان به ویژه گنهکاران گشوده است. همه گنهکاران در این روز، چشم امید خود را به خدای شان دوخته اند و از دنیا بریده و به خدا نزدیک می شوند.  در این روز دعا به استجابت نزدیک و هر ناامیدی، امیداوار بر در خانه خانه الهی دست هایش را به دعا باز می کند. نهم ذی الحجه روز عرفه و نیایش نامگذاری شده است.
مراسم پرفیض دعای عرفه با مداحی مداحان اهل بیت آقایان ایزدی و صابر از شبکه باران به صورت مستقیم و زنده پخش گردید.

سال تولید:

تهیه کننده: میرحامد کاسی پور
دستیار تهیه: شهرام جعفری
کارگردان: صادق حسین پور
صدابردار: بابک علی نژاد
مهندس فنی: شهرزاد کاظمی
تصویربردار: سید حسن جعفری – عباس زحمت کش – مهرداد محزون
دستیاران فنی: ثبوتی – صفایی – شیخ حسینی