جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

مراسم شام غریبان حسینی شهرستان ماسال - نمایش محتوای سیما

 

 

مراسم شام غریبان حسینی شهرستان ماسال

تهیه کننده: عبدالله جلالی
دستیار تهیه: شهرام جعفری
کارگردان: صادق حسین پور
صدابردار: بابک علی نژاد 
نورپرداز: مهرداد محزون
دستیاران تصویر: سلمان شیخ حسینی، ابراهیم شیخ حسینی، صادق کوچکی، فرزاد عاشوری
مهندسین فنی: آرمین شایانفر، مازیار بهدانی، محمد داداشی
تاسیسات: فلاح، درزاده
ماکروویو: فرامرز گروسی
ترابری: مهرابی، تیره دست، رضا زاده
مجری: محمد لطیفی
حضور گسترده مردم و عزاداري خالصانه مردم ماسال عليرغم بارش باران در شام غريبان حسيني و پخش زنده تلويزيوني آن از شبكه باران و شبکه هاي سراسري 
شام غریبان، مراسم مذهبی شیعه است که در غروب روز عاشورا برگزار می گردد. سوزاندن خیمه‌های اهل بیت حسین بن علی و به اسارت گرفتن اهل بیت توسط لشکر یزید بن معاویه درون مایه ی این مراسم است. در این مراسم عزاداران با روشن کردن شمع به عزاداری می‌پردازند. در مراسم شام غریبان در حرم علی بن موسی الرضا، همه خادمان حرم دور تا دور یکی از بزرگترین صحن ها شمع به دست می ایستند و یکی در وسط نوحه می خواند. مردم نیز همراه خادمان می شوند و شمع دست می گیرند. یک سینی بزرگ هم وسط صحن می گذارند که با شن پر شده و شمع های روشن را در آن فرو می کنند.
در مقاطعي از تاريخ برخي از حكومت ها به اشكال مختلف خواستند از ارادت مردم به ائمه اطهار به ويژه قيام عاشورا بكاهند اما به ياري خداوند روز به روز شاهد افزايش عشق و علاقه مردم به خاندان اهل بيت (ع) هستيم. رشادت هاي غيورانه مردم اين ديار در دفاع از حريم تشيع در طول تاريخ نمونه بارز ارادت اين مردم به مذهب تشيع و ائمه اطهار است. محرم امسال به دليل جان باختن مظلومانه حاجيان در فاجعه منا داراي حزن و اندوه مضاعف است. 
از این روز شبکه باران نیز با استفاده از تجارب سال هاي گذشته ويژه برنامه ي شام غريبان حسيني ماسال را از شبكه باران و شبكه هاي سراسري براي سومين سال پياپي پخش نمود.
 
سال تولید: 1396