جهش تولید | جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹

مدیرکل توانبخشی و توانپزشکی بهزیستی: معلولان را در خانه محبوس نکنید - نمایش محتوای خبر

 

 

مدیرکل توانبخشی و توانپزشکی بهزیستی: معلولان را در خانه محبوس نکنید

شناسه : 64178334

انزلی - ایرنا - مدیرکل دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور ، بی رغبت خانواده ها برای فرستادن معلولشان به مراکز توانبخشی و پی گیری برنامه های آموزش و توانبخشی آنان را از چالش های مهم بهزیستی عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، دکتر ˈزهرا نوع پرست ˈ روز یکشنبه در همایش طرح پایش مراکز روزانه توانبخشی ، حرفه آموزی و کارگاه های تولید حمایتی بهزیستی کشور در انزلی؛ بر لزوم زندگی معلولان در کنار خانواده و بهره مندی از اموزش های مستمر مراکز روزانه بهزیستی به منظور ارتقای مهارت های زندگی و توانمندسازی معلولان تاکید کرد.

*بهبود اعتبارات

وی در ادامه با ابراز خشنودی از بهبود اعتبارات افزود : فروردین ماه امسال 30 درصد اعتبارات به ادارات کل بهزیستی استان ها ارسال شده است که امیدواریم تحول اساسی را ایجاد کند .

وی با اشاره به وجود چند نوع پیشگیری از جمله اولیه ، ثانویه و ثالثیه و ارتقایی افزود: معلولیت یک پدیده تک سازمانی و تک وزارتخانه ای نیست و همه باید با متولیان در این زمینه کمک کنند.

نوع پرست متذکر شد: برخی بیماری ها معلولیت زاست و وزارتخانه های متبوع باید اقداماتی در این زمینه انجام دهند .

وی تصریح کرد : در زمینه ناشنوایی مقدمات انجام غربالگری را از سال 81 آغاز کردیم و از سال 84 کشوری شد.

نوع پرست یاداور شد : سازمان بهزیستی در سال های اخیر در زمینه اوتیسم و آلزایمر به طور جدی ورود کرده و غربالگری را آغاز کرده ایم .

وی با اشاره به اختلال اوتیسم در کودکان تصریح کرد : در پنج استان کشور بررسی ها را آغاز کرده و متوجه شده ایم که امار مبتلایان در کشور با آمار جهانی ( یک صدم جمعیت ) نزدیک است .

وی با اشاره به وجود 23 مرکز درمان اخلالات اوتیسم گفت : دو سال است در کشور در این زمینه فعالیت ها آغاز شده و پایگاه های غربال باید گسترده تر شوند .

نوع پرست در ادامه دمانس و اختلالهای شناختی در سالمندان در گروه بالای 50 سال را از دیگر معلولیت ها عنوان و تصریح کرد: دو نوع فراموشی داریم که یکی غیرقابل برگشت با نام الزایمر و دیگری برگشت پذیر و قابل درمان است .

مدیرکل دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور گفت : 930 مرکز توانبخشی ، حرفه آموزی در کشور وجود دارد که 32 هزار نفر از این مراکز خدمات می گیرند .

همایش کارشناسان کشوری طرح پایش مراکز روزانه توانبخشی ، حرفه آموزی و کارگاه های تولید حمایتی، روزهای سوم و چهارم خرداد با شرکت 150 کارشناس در بندرانزلی برگزار شد.

ایرنا