جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

محکومیت برداشت کنندگان غیرمجاز شن و ماسه از سفیدرود - نمایش محتوای خبر

 

 

محکومیت برداشت کنندگان غیرمجاز شن و ماسه از سفیدرود

شناسه : 64212275

برداشت کنندگان غیرمجاز شن و ماسه از سفیدرود در شهرستان آستانه اشرفیه محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان، دومین رود بلند ایران سپیدرود است. از ترکیب دو رود شاهرود و قزل اوزن که در شهر منجیل به هم می پیوندند شکل می‌گیرد و تا ریختن به دریای خزر عرض استان گیلان را می‌پیماید. آب جمع شده پشت سد منجیل را این دو رود تشکیل می دهند. این رودخانه کانون هاي مولد اکوسيستمهاي آبي و جايگاه باروري بسياري از جانوران آبزي است و بهره برداري بي رويه شن و ماسه از بستر آن موجب ايجاد انواع تغييرات به ويژه تغييرات زيست محيطي می شود.

نباید ميزان مواد برداشتي در محل استخراج بيشتر از مقداري باشد که رودخانه ها قادر به رسوبگذاري و ترميم ذخيره شن و ماسه خود نباشند. برداشت هاي غيرقانوني و بدون مجوز شن و ماسه از مناطق رودخانه اي هم اکنون مهمترين چالش فراروي محيط زيست گيلان به شمار مي آيد هنگامي که بسترهاي تخم ريزي اين ماهيان به دليل برداشتهاي غيراصولي از کف بستر رودخانه و برهم خوردن نيم رخ طبيعي آنها تخريب مي شود، تخم ريزي در مکان هاي نامناسبي انجام مي شود که ضريب بازگشت آن بسيار پائين است.

واحدهاي برداشت شن و ماسه علاوه بر تخريب بستر تخم ريزي ماهيان موجب گل آلود شدن آب و نرسيدن اکسيژن به تخم ها و لاروهاي جانوران آبزي مي شود.

حبس و جزای نقدی برا ی متخلفین برداشت غیرمجاز شن و ماسه در شهرستان آستانه اشرفیه

ابراهیم غلامی رییس حفاظت محیط زیست آستانه اشرفیه در گفتگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه حفاظت از رودخانه سفید یکی از مهمترین اولویت های کاری اداره محیط زیست آستانه اشرفیه است، گفت: صاحب شرکت کیسم شمال به دلیل برداشت غیرمجاز شن و ماسه از بستر رودخانه سفیدرود از سوی شعبه 101 دادگاه جزایی آستانه و با شکایت حفاظت محیط زیست آستانه اشرفیه به اتهام تخریب محیط زیست، محکوم به تحمل یکسال حبس و خلع ید از محل متنازع محکوم شد.

وی در خصوص تخریب محیط زیست از طریق برداشت غیرمجاز شن و ماسه توسط یک نفر بوسیله بیل مکانیکی در روستای کیسم پایین اضافه کرد: پس از توقف عملیات و تنظیم پرونده قضایی، متخلف از سوی شعبه 101 جزایی آستانه به مبلغ دو میلیون ریال جزای نقدی بدل از حبس محکوم شده است.

وی تصریح کرد: یکی از مشکلات سفيدرود، برداشت بي رويه و خارج از ضابطه شن و ماسه از اين رودخانه، بدون در نظر گرفتن حداقل هاي زيست محيطي و آيين نامه هاي مرتبط با آن است.

غلامی از پایش مراکز درمانی شهرستان آستانه اشرفیه خبر داد و گفت: با توجه به مصوبات کارگروه مدیریت پسماند شهرستان آستانه اشرفیه در چند مرحله اقدام مشترک، با همکاری شبکه بهداشت و درمان شهرستان و شهرداری آستانه اشرفیه، مراکز خدمات درمانی دولتی و خصوصی مورد پایش قرار گرفتند.

وی تصریح کرد: این واحدها در خصوص مدیریت پسماندهای پزشکی ملزم شدند تا با عقد قرارداد با شرکت های فعال در زمینه امحای پسماندهای پزشکی، نسبت به مدیریت پسماندهای خود اقدام نمایند. در این طرح از تمامی واحدهای خدمات درمانی حوزه آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر بازدید و پایش بعمل آمد که در اغلب موارد بازدید شده، اصول و معیارهای مدیریت پسماندهای پزشکی رعایت نمی شد و این پسماندهای خطرناک در نهایت همراه با زباله های شهری به جایگاه زباله آستانه منتقل می شد و یا مورد دستبرد افراد دوره گرد قرار می گرفت.

غلامی خاطرنشان کرد: پس از پیگیریهای مستمر و صدور اخطاریه به واحدهای درمانی متخلف و الزام آنها به عقد قرارداد با شرکتهای فعال در زمینه امحاء پسماندهای پزشکی، در حال حاضر کلیه این واحدها نسبت به مدیریت پسماندهای خود اقدام می کنند که پس از طی فرایند بی خطر سازی، پسماندها به جایگاه زباله آستانه منتقل و دفع می شوند.

کاهش توليد ماهي گیلان، مهمترين تبعات نامطلوب برداشت بي رويه شن و ماسه از سفيدرود

به گزارش گروه دریافت خبر حسن احمدپور، فعال زیست محیطی گیلان مهمترين تبعات نامطلوب برداشت بي رويه شن و ماسه از سفيدرود را از بين رفتن تعادل اکولوژيک و محيط زيست، تغيير وسيع در مرفولوژي رودخانه، فرسايش و تخريب ديواره ها و تعميق خط القعر رودخانه ذکر کرد و افزود: برداشت بي رويه شن و ماسه باعث کاهش توليد ماهي، از بين رفتن بستر و اکوسيستم رودخانه شده، براساس سند ملي توسعه استان، برنامه چهارم توسعه، چشم انداز 20 ساله که توسط هيئت وزيران ابلاغ شده از برداشت و بهره برداري غيرمجاز شن و ماسه از بستر رودخانه ها به عنوان يکي از معضلات زيست محيطي استان ياد شده که حيات آبزيان را به خطر مي اندازد و بايد براي آن چاره اي انديشيده شود.

به گزارش ایسنا، استان گيلان داراي 38 رودخانه بزرگ و کوچک و دو هزار و 475 رشته چشمه است.

ایسنا