جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

محمدرضا حکیم‌زاده لاهیجی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محمدرضا حکیم‌زاده لاهیجی

Loading the player...

محمدرضا حکیم‌زاده لاهیجی (1293 لاهیجان ) پزشک و نیکوکار ایرانی است. وي که از نیکوکاران قدیمی گیلان است ، آسايشگاه معلولان و سالمندان گيلان را در دهه چهل شمسي بنا نهاد و پس از آن افرادي ازجمله مرحوم آرسن میناسیان به ايشان پيوستند و شخصیت‌هایي همچون آيت‌الله ضيابري از وي حمايت كردند. وی را پدر آسایشگاه‌های معلولان و سالمندان ایران می دانند، زیرا وی بنیانگذار نخستین آسایشگاه سالمندان ایران در رشت ‌است. او در پی شناسایی همگان بود تا دست در دست آن‌ها گذاشته و هدف‌های نیکوکارانه خود را به اجرا درآورد. از نخستین گام‌های او برای ایجاد پایگاه‌های نیکوکارانه، شناسایی افراد صاحب‌نظر، خیرخواه و نیکوکار بود.
دكتر حكيم زاده پس از سالها تلاش در امر نيكوكاري در سال ‪ ۱۳۵۸‬دار فاني را وداع گفت و در آسایشگاه معلولین و سالمندان کهریزک تهران، مكان خيريه ديگري كه خود تاسيس كرده بود به خاك سپرده شد.

او به سراغ میخ‌فروش محله، نجار، بنا و سرمایه‌گذار می رفت و برای نخستین بار در پاسخ به دغدغه های نیکوکاری‌اش، نخستین مدرسه را در غریب‌آباد لاهیجان(زادگاهش)، با همت و همیاری مردم بنا نهاد. پس از ساخت و بهره‌برداری از این مدرسه که به نام وی نامگذاری شده‌است، باز با همان شیوه مردمی و انسانی و با کمک مردم به ساخت یک یتیم‌خانه پرداخت ،این مرکز در ۶۰ سال پیش علاوه بر لاهیجان، در شهرهای دور و نزدیک نیز معرفی شد و مورد تحسین قرار گرفت.

آوازه خدمتگزاری و محبت باطنی دکتر حکیم‌زاده به مردم، موجب شد تا او را به رشت بخوانند تا در گستره وسیع‌تری به خدمات انسانی خود بپردازد.

فعالیت‌ها در رشت
دکتر حکیم‌زاده در رشت هم با همان حال و هوای خود به تلاش پیوسته‌اش ادامه داد و با کمک آرسن میناسیان ـ یک نیکوکار مسیحی ـ و با همان شیوه همراهی‌گرفتن از مردم، سازمان خیریه‌ای را بنا نهاده و آسایشگاه سالمندان رشت را تاسیس نمود.

در تهران
او به تهران رفت و دامنه فعالیت‌اش گسترده تر شد. مدیریت بیمارستان «نجات» به وی محول شد. در آن‌جا هم دست روی دست نگذاشت و با همان شوق و شور الهی با دکتر حسین دواچی به کار اساسی آمارگیری و نشانه‌گذاری بیماری‌های مسری پرداخت؛ کاری عظیم با بازدهی سلامت‌آفرینی برای قشر وسیعی از مردم که در ندانم‌کاری و ناآگاهی رنج می‌کشیدند. دکتر بار غم و ناملایمات را از روی دوش بسیاری از این جماعت برداشت. خیران تهران وقتی آوازه عشق به خدمت دکتر را دیدند، گِردش حلقه زدند، به یاری‌اش آمدند و عاقبت آن شد که می‌بینید: آسایشگاه معلولین و سالمندان کهریزک که نشانی از رادمردی‌ها و توانمندی‌های یک مرد عاشق انسانیت به نام دکترحکیم‌زاده دارد که:


جان بر سر این نقد نهاد و برفت روانش شاد که بزرگمردی بود.

 

 

 

نوع: توليد ويژه صوتی

موضوع : مشاهیر و بزرگان گیلان

کاری از :معصومه مفیدی