جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

ماه و خورشید - نمایش محتوای سیما

 

 

ماه و خورشید

Loading the player...
هم کوفه از سکوت پر بود و هم شام. تنگ راه‎های شام، انتظار کشیدند تا صدای قدم‎های کسی بگذرد و دریغ! مسلمانان شهر بیگانه‎اند، غریبه‎اند با برادران خویش! حرف‎ها فاسد شده‎اند پشت میله‎های زندان سینه‎ها. دستی بیرون نمی‎آید که سلامی را پاسخ دهد. فریاد را از قاموس کوفه و شام ربوده‎اند. اراده ها را چپاول کرده‎اند. دست‎ها را بریده‎اند. 
به آدم‎ها یاد داده‎اند خم و راست شوند. کسی نمی‎داند شجاعت چیست و جوان مردی را با کدام قلم می‎نویسند؟ چهل روز گذشت؛ نه از آب خبری شد، نه بابا! آسایش از فراز سرمان پر کشیده بود. چشم‎هایمان به تاریکی خرابه عادت کرده بود. اشک‎هایمان را چهل روز است که نشسته‎ایم! چهل روز است که از پا ننشسته‎ایم. زنجیر بر دست‎هایمان نهادند و در میدان‎های شهر گرداندند؛ غافل که چلچراغ را به دیار شب می‎برند. خواب کودکانمان را آشفتند تا بر مصیبت‎مان بیفزایند؛ غافل که ما صبر را سال هاست می‎شناسیم؛ ما صبر را در خانه علی علیه‎السلام آموخته‎ایم.
مهم ترین دلیل بزرگداشت اربعین سیدالشهدا (علیه السلام) روایت مرسله ای از امام عسکری (علیه السلام) است که فرموده است: نشانه های مؤمن، پنج چیز است که یکی از آن ها زیارت اربعین است. افزون بر این، امام صادق (علیه السلام) زیارت اربعین را به صفوان بن مهران جمّال تعلیم داده است که در آن به بزرگداشت اربعین تصریح شده است.
اما درباره منشأ اهمیت اربعین در منابع کهن شیعه، باید گفت که به این روز از دو جهت توجه شده است. یکی از جهت بازگشت اسرا از شام به مدینه و دیگری به سبب زیارت قبر سیدالشهدا (علیه السلام) توسط جابر بن عبدالله انصاری، یکی از اصحاب برجسته رسول خدا (صلی الله علیه وآله) و امیرالمؤمنین (علیه السلام). سیمای مرکز گیلان با ویژه برنامه ماه و خورشید به مناسبت اربعین سیدالشهدا (علیه السلام) به صورت زنده شبی معنوی را تقدیم مخاطبان خود نمود.
برنامه ماه و خورشید به مناسبت اربعین سیدالشهدا (علیه السلام) فرصتی است برای خانواده ها تا در کنار هم، ساعتی از شب را با مضامین معنوی و آموزش مناسب ارتباطات خانوادگی و شهروندی سپری کنند.
سال تولید: 1394
تهیه کننده: رضا سیف پور
 طراح و نویسنده: رضا سیف پور 
دستیار تهیه: مونیک رفیعی مقدم 
کارگردان: علی بابا خانی
مجری: محمد رضا محبی 
صدابردار: عباس علی اکبری 
تصویربرداران: مسعود پژهان، محمد علیزاده، عباس خان درخشان
دستیاران تصویر: رامین مرتضایی، مجتبی کاظمی
تکنیسین صدا و تصویر: سید محمد ضمیر 
امور رایانه: محسن اسدالله پور
ارتباطات: ابراهیم نمازی
تدوین: سید جعفر رحیمی مقدم 
نورپرداز: هادی فکر جوان
منشی صحنه: الهام استادیان
طراح دکور: حسین وهابی
اجرای دکور: افشین هوایی، محسن عباسی مقدم، ابراهیم بهرام صفت، امید عباسی