سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

لیسار تالش؛ شهر قلعه هزار ساله - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

لیسار تالش؛ شهر قلعه هزار ساله

لیسار تالش؛ شهر قلعه هزار ساله


اگر مسافر شمال باشی و در جاده های گیلان به سمت غرب پیش بروی ، از تالش که به سمت آستارا طی مسیر کنی ، در جاده ای زیبا غوطه ور در زیبایی خواهی بود.

به شهر لیسار که برسی ، در سویی جنگل که شکوفه های درختان میوه هر از گاهی خود نمایی می کند و در سویی دیگر دشت شالیزار است که بوی دریا را همراه تو می کند و با تو گام در مسیر جاده می گذارد.

هنوز محو این زیبایی هستی که به یکباره در سمت چپ خود قلعه ای برآمده در مقابل تو خودنمایی می کند.

در ادامه این مسیر به لیسار شهر قلعه هزار ساله می رسی.

شهر لیسار در مسیر جاده اصلی تالش به آستارا و در حدود 20 کیلومتری شهر تالش قرار دارد.

در قسمت جنوبی شهر لیسار تپه بزرگی به چشم می خورد کـه دژی تاریخی بر فراز آن استوار است.

نام این دژ و یا قلعه معروف قلعه صلصال است.

شهر لیسار به دلیل حضور قلعه تاریخی صلصال و به دلیل واقع شدن در میان شالیزارهای برنج و باغ های گیلاس و نزدیکی به دریای خزر ، دارای آب و هوای خاص با قابلیت بالای جذب گردشگر است.

اجرای یک طرح گردشگری و اقامتی در این منطقه ، بخشی از نوار ساحلی دریای خزر واقع در شهر لیسار ، قلعه تاریخی صلصال ، منطقه ییلاقی سوباتان و روستای قدیمی اگری بوجاق به عنوان طرح جامع ملی گردشگری صلصال لیسار به تصویب دولت رسیده که همه اینها نشانگر ظرفیت بالای این شهر در بخش گردشگری است.

همان طوری که شهر لیسار از نظر تاریخی و طبیعی دارای ظرفیت بالایی است ، دارای بزرگان تاثیرگذار سیاسی ، اجتماعی و دینی نیز بوده است.

ملاعزیز شریعتمدار کرگانرودی یکی از روحانیون متنفذ تالش بود که در قیام جنگل به یاری میرزا شتافت و توسط نیروهای روس و چهار نفر دیگر از انقلابیون جنگل دستگیر و در شهر رشت به چوبه دار آویخته شد.

نام و یادمان وی در یکی از خیابان های مرکزی شهر رشت به ثبت رسیده است.

اهالی لیسار و در کل اغلب مردم تالش به علت اینکه با شغل کشاورزی و کشت برنج امرار معاش می کنند ، اهل مراودات گرم با میهمان هستند و خونگرمی و خوشرویی صفات بارز اهالی این شهر است.

شهردار لیسار روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: شهر لیسار به نسبت سایر شهرهای تالش از پتانسیل گردشگری بالایی برخوردار است.

بابک باباخانی قلعه تاریخی صلصال مشرف بر شهر لیسار ، مناطق کوهستانی خوش آب و هوا به ویژه در تابستان ها که مناسبترین امکانات را برای گردشگری طبیعت فراهم می کند ، در کنار ساحل زیبا و دشت مرغوب و سبز را بهترین فرصت چذب مسافر و از جمله قابلیت های مطلوب گردشگری در این شهر ذکر کرد.

وی افزود: ییلاق سوباتان یکی از مناطق زیبا و بکر طبیعی تالش و گیلان محسوب می شود که در این منطقه واقع شده است.

شهردار لیسار اضافه کرد: قلعه صلصال نیز با قدمت هزار ساله یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی استان به شمار می رود که در روستای قلعه دوش و در ارتفاع 80 متری از زمین و روی تپه ای در شهر لیسار واقع شده است.

وی اظهار کرد: این قلعه با توجه به چشم انداز زیبای آن جلوه خاصی به منطقه و روستای قلعه دوش بخشیده و این اثر همچون نگینی در شهر لیسار قرار گرفته است.

شهردار لیسار از اجرای یک طرح گردشگری ساحلی در شهر لیسار خبر داد و گفت: طرح پارک جنگلی شهرداری لیسار به مساحت 15 هکتار در سیاه کت محله قرار گرفته و در زمینی مسطح با طبیعت بسیار زیبا و همچنین مکانی مناسب برای تفریح و تفرج محصور در حال احداث است.

شهردار لیسار در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده برای پذیرایی از مهمانان نوروزی افزود: تمهیدات لازم برای پذیرایی و استقبال از مهمانان نوروزی در این شهر انجام شده است.

وی اضافه کرد: با فرا رسیدن تعطیلات و آغاز مسافرتهای نوروزی شهر لیسار آماده استقبال از میهمانان نوروزی است.

وی افزود: با توجه به واقع شدن شهر لیسار در مسیر عبور مسافران استانهای شمالی و شمالغربی کشور ، سعی ما بر این است تا بیشتر خدمات در نظر گرفته شده در نوروز قابل استفاده برای مسافران عبوری باشد.

وی زیباسازی شهر ، چاپ بروشور معرفی منطقه ، خدمات جاده ای همانند اورژانس و تعمیرات بین جاده ای را جزو برنامه های در نظر گرفته شده در این ایام ذکر کرد.

باباخانی افزود: ایجاد فضای سبز مناسب ، اختصاص آموزشگاهی برای اسکان مسافران بین راهی ، سرویس بهداشتی و نمازخانه جدید نیز در مسیر جاده ارتباطی از جمله تمهیدات لازم برای سفرهای نوروزی در این شهر است.

وی گفت: لیسار با ویژگی های منحصر بفردی که دارد ، مکان مناسبی برای حضور میهمانان نوروزی بوده و در این راستا شهرداری آماده خدمت رسانی و ارائه سایر امکانات به میهمانان و مسافران است.

وی افزود: شهر لیسار به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی ، دیدنی و گردشگری و قرار گرفتن در مسیر ارتباطی شهرهای تالش و آستارا و استان اردبیل همه ساله میزبان هزاران مسافر و میهمان نوروزی است.

وی اضافه کرد: در این زمینه شهرداری اقدام به زیباسازی و فراهم آوردن امکانات قابل قبولی در آستانه سال جدید کرده است.

باباخانی اضافه کرد: خوشبختانه با هماهنگی بین اعضای شورا و شهرداری توانسته ایم مسیر توسعه را به خوبی پیدا کرده و در ظرف چهار سال چهره شهر را تغییر داده ایم.

شهردار لیسار بیان کرد: برای پذیرایی ، خدمات رسانی و معرفی جاذبه های شهرستان در چندین نقطه ، مبادی ورودی شهر مهیا شده است.

شهردار لیسار اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم نوروز خوبی را در لیسار برای میهمانان و گردشگران نوروزی رقم بزنیم.

شهرستان تالش در 110 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.

 

منبع: فارس