جهش تولید | چهارشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۹

لزوم بهبود وضعیت دامپروری در شمال کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

لزوم بهبود وضعیت دامپروری در شمال کشور

شناسه : 63935975

رشت – خبرگزاری مهر: خوشبختانه در گیلان با استعدادهای طبیعی و خدادادی و امکانات موجود بستری مساعد برای پرورش انواع دام وجود دارد و شرایط سرمایه گذاری های مناسب و برنامه ریزی های صحیح بسیار فراهم است.

به گزارش خبرنگار مهر، در بین مواد غذایی  پروتئین  ها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند، سازمان خاروبار کشاورزی جهانی میزان مصرف پروتئین حیوانی  مورد نیاز انسان را بطور متوسط  29 گرم در روز توصیه کرده است.

کشاورزی به عنوان محور توسعه در برنامه های توسعه کشور  اغلب از جایگاه خاصی برخوردار بوده  است. در این زمینه سیاست گزاری ها و برنامه ریزی های گسترده ای در کشور با هدف  دستیابی به استقلال در زمینه تولید فرآورده  های دامی انجام گرفته ولی شایسته است سرمایه گذاری و برنامه ریزی  در امور مربوط به دام  بیش از پیش از سوی مسئولان  و دست اندر کاران  مورد توجه قرار گیرد.

سرمایه گذاری و برنامه ریزی در امور مربوط به دام  بیش از پیش  باید  مورد توجه قرار گیرد

یک دامدار گیلانی در این باره به مهر می گوید: برنامه ریزان و سیاست گذاران  می توانند  با توجه به تنوعی که در زمینه پرورش دام در اقلیم  استان وجود دارد  در این زمینه اقدام کنند.

رحمان  محمودی افزود:  گیلان به  دلیل داشتن اراضی حاصلخیز  و  میزان بارندگی  سالیانه زیاد  دارای شرایط مناسب  اقلیمی ،  تنوع آب و هوایی و اکوسیستم های مرتعی  اعم از مراتع جنگلی، مراتع ییلاقی  و جلگه ای  امکان کشت نباتات علوفه ای  و استفاده از مزارع  پس چرای  مزارع غلات ، تلفیق زراعت  با دامداری  را ممکن ساخته است.

دامدار دیگری ادامه  می دهد:  این خطه زیبایی شمالی قابلیت هرگونه سرمایه گذاری و برنامه ریزی در امور دامداری های سنتی  و توسعه دامداری های صنعتی  و توجه به طیور بومی و صنعتی  و در نتیجه توسعه اقتصادی و اجتماعی  را خواهد داشت.

اکبر محمدی افزود: کشاورزی و دامپروری  نقش اساسی و مهمی در تامین امنیت غذایی کشور دارد بنابراین  باید از تمامی ظرفیت های این بخش به درستی  بهره گیری شود.

وی اذعان داشت: پرورش دام در این استان به دلیل داشتن مراتع مناسب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.  فرآورده ‌های دامی این استان  شامل  شیر، گوشت مرغ، ماهی، خاویار، عسل و پیله ابریشم است.

یک کارشناس دامپروری  نیز به مهر گفت: يكى از فعاليت هاى مهم مردم گيلان دامپرورى است و غالب روستائيان به پرورش دام در شكل محدود آن اشتغال دارند.

عباس رنجبر افزود:  در كنار دامپرورى به شيوه خانگى، دامداري هايى به شيوه نوين و صنعتى نيز به فعاليت اشتغال دارند، در دامدارى به شيوه سنتى روستائيان بيشتر مايل به نگهدارى گاو، گاوميش و گوسفند  هستند.

وی اظهارداشت: قسمت اعظم دامدارى (گوسفندارى) گيلان در اختيار كوه نشينان تالش است، پس از تالش شهرستان ‏هاى فومن، رودبار و رودسر به ترتيب از نظر داشتن گوسفند و بره نسبت به ساير شهرستان‏هاى استان برترى دارند.

این کارشناس دامپروری در ادامه با بیان اینکه 25 درصد دامداری در استان گیلان صنعتی و بقیه همچنان به صورت سنتی انجام می شود،  یادآورشد: صنعتی شدن دامداری استان می تواند در ارتقای کیفیت و کمیت توسعه شیر تولیدی و غیره استان نقش داشته باشد.

دامپروری با کمتری فشار به بخش کشاورزی بیشترین محصول را تولید می کند

بدون شک امروزه در سبد غذایی مصرف کنندگان آنچه بیش از هر ماده دیگر حلقه تغذیه انسان را کامل می کند مواد پروتئینی به خصوص نوع حیوانی است که  باید این مهم  را در بخش دامپروری به عنوان یکی از زیرشاخه های بخش کشاورزی جست وجو کرد.

کشاورزی و دامپروری ملازمه یکدیگرند و بقا و حیات هر یک وابسته به دیگری و گسستگی آنها امری محال است. مزیت بخش دامپروری این است که حتی محصولات بسیار کم ارزش کشاورزی از جمله کاه، کنجاله سویا، کنجاله تخم پنبه، سبوس را به محصولات با ارزش و پروتئینی مانند شیر، گوشت، تخم مرغ وغیره مبدل می سازد بدین معنا دامپروری با کمتری فشار به بخش کشاورزی بیشترین و با ارزش ترین محصول و فرآورده را تولید می کند.

رئیس سازمان  جهاد کشاورزی گیلان  در این باره گفت: صنعت دامپروری از رشد و گسترش چشمگیری  در دنیا برخوردار بوده و کارآفرینی  این صنعت در اشتغالزایی، ایجاد ارزش افزوده، تغذیه بشر، سلامت انسان و جامعه و به طور کلی نقش بی بدیل آن در اقتصاد باعث گشته همواره مورد حمایت و توجه دولت ها و کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه قرار گیرد.

علیرضا شعبان نژاد  با بیان اینکه گیلان  از موقعیت  خوبی برای توسعه صنعت دامپروری برخوردار است، افزود: در حال حاضر500 هزار راس  گاو و گوساله و 900 هزار راس گوسفند و بز در استان  وجود دارد.

وی اظهارداشت:  دامداری و کشاورزی مهمترین بخش تولید زندگی انسان را تشکیل می‌دهند چرا که پایه اصلی تغذیه در این دو بخش  نهفته است.

رئیس جهاد کشاورزی  گیلان گفت:  به همین دلیل دستیابی  به حد خودکفایی دربخش دامداری و کشاورزی نه تنها ضامن استقلال اقتصادی بلکه  استقلال سیاسی نیز تا حد زیادی به  حوزه  مربوط است.

وی ادامه داد: تمام ملت های دنیا کوشش می‌کنند که صنعت کشاورزی و دامداری خود را تا سر حد امکان توسعه دهند و از صنایع مدرن برای این توسعه کمک گیرند.

به هر حال برای تامین نیروی انسانی متعهد و متخصص در رشته دامپروری و با هدف  دستیابی  به خودکفایی در تهیه پروتئین حیوانی مورد نیاز لازم است که متخصصانی تربیت شوند که بتوانند با استفاده از دانش و تجربیات خود تولید اقتصادی محصولات دامی را بطور علمی امکان پذیر و از امکانات موجود کشور حداکثر استفاده را برای تولید این محصولات کرده و در امور تحقیقات آموزش و برنامه ریزی دامپروری خدمت کنند.

مطالعه و بررسی در زمینه غذا و تغذیه دام ، اصلاح نژاد و بالابردن تولید اقتصادی با استفاده از اصول بهداشت و مدیریت در پرورش دام و نگهداری محصولات دامی رشته ای از علوم کشاورزی را تشکیل می دهد که تحت عنوان دامپروری نامیده می شود.

لزوم افزایش تولید در هر واحد دامی و استفاده حداکثر از منابع بالقوه کشور

بنابراین برقراری رشته دامپروری برای تربیت کارشناسانی است که بتوانند برای افزایش تولید در هر واحد دامی و استفاده حداکثر از منابع بالقوه کشور موثر باشند.

با توجه به تعداد زیاد دام و طیوری که در مملکت وجود دارد باید با برنامه ریزی صحیح و دقیق و با استفاده از دانش و تجربه کارشناسان رشته دامپروری هر چه بیشتر از دام و طیور کشور برای افزایش تولید از طرق کمی و کیفی استفاده شود.

با توجه به این مهم ضرورت و اهمیت تربیت افرادی که بتوانند با بکارگرفتن دانش خود در زمینه علوم پایه ، دروس اصلی کشاورزی و دروس تخصصی رشته دامپروری برای  رسیدن به اهداف مزبور اقدام  کنند، مشخص می شود.

نماینده مردم  رودسر واملش در مجلس شورای اسلامی  در این زمینه گفت: اهمیت کشاورزی و دامداری به عنوان دو رکن اساسی تولید ملی و جهاد اقتصادی محسوب می ‌شود.

محمد مهدی رهبری  املشی  بر اهمیت کشاورزی و دامداری به عنوان دو رکن اساسی تولید ملی و جهاد اقتصادی تاکید کرد و افزود: جهاد اقتصادی ابعاد گوناگونی دارد، کشاورزی و دامداری از جنبه‌های تاثیرگذار اقتصاد کشور به شمار می‌روند.

وی بیان داشت: مفهوم تولید تنها منحصر به صنعت و معدن نیست بلکه بسیار گسترده ‌تر بوده و حوزه‌هایی همچون کشاورزی، دامداری، صنایع غذایی، صنایع تبدیلی و صنایع تکمیلی را نیز در بر می‌گیرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی  موقعیت  توسعه صنعت دامپروری در شهرستان های  رودسر و املش را بی نظیر دانست و بر لزوم حمایت جدی  مسئولان از این بخش مهم  تاکید کرد.

همچنین  باید اذعان کرد اقتصاد  گیلان به ویژه  تالش متکی بر کشاورزی و دامداری  است  و از محصولات مهم کشاورزی این شهرستان می توان برنج، گندم، جو، توتون، حبوبات و غیره  را نام برد، به دلیل وجود نواحی کوهستانی در اين منطقه دامداری رونق  خوبی دارد.

بنابراین توجه جدی به صنعت دامپروری می تواند نقش مهمی در رونق اقتصادی ، اشتغال و  تولید  در جامعه  داشته باشد.

صنعت دامپروری می تواند نقش مهمی در رونق اقتصادی، اشتغال و تولید در جامعه داشته باشد

مدير جهاد كشاورزي  تالش  در این خصوص  گفت:  در 9 ماهه  سال  جاری مقدار سه میلیون و 359 هزار و 250 كيلوگوشت قرمز به ارزش اقتصادي 806 ميليارد ريال در این شهرستان توليد شده است .

جابر تجارتي افزود : اين مقدار گوشت  از سوی 12 هزار و 400  دامدار تالش توليد و به بازار مصرف عرضه  شد.

وي همچنين  اذعان داشت:  شهرستان تالش  507 هزار و 862 راس دام سبك و سنگين دارد.

مدير جهاد كشاورزي فومن نیز  اعلام كرد: در شش ماهه  نخست سال جاري بيش از 9 هزار تن شير تازه از سوی دامداران  منطقه توليد شده است.

محمد رضا ابراهيم زاده  افزود:  از اين مقدار دو هزار و 200 تن  از سوی پنج  ايستگاه جمع آوري شير به كارخانجات لبني برای فرآورده هاي لبني در سطح استان تحويل و برآورد مي شود ارزش این توليدات بيش از 11 ميليارد ريال باشد.

وی ادامه داد: شهرستان فومن داراي 125 هزار راس دام سنگين و سبك و دو شركت توليدي مواد لبني  است.

به گزارش خبرنگار مهر،  ساماندهی  مراتع و وضعیت علوفه، توجه جدی به آموزش دامداران و بهداشت دام ها، جلوگیری از شیوع بیماری ها، اصلاح نژاد دامها، از بین بردن واسطه ها و تشویق سرمایه گذاران بخش خصوصی و دولتی می توانند باعث بهبود دامپروری در کشور به ویژه گیلان شود.

خبرگزاری مهر