جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

کشتی گیله مردی - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

کشتی گیله مردی

کشتی گیله مردی


محقق: مجید حسینی نثار

 

چكيده:

ورزش در استان گيلان از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و هميشه اين استان در ورزش جزء برترين استانهاي كشور بوده و مي‌باشد. همچنين تعداد ورزشكاران سازمان يافته اين استان هميشه رتبه‌هاي اول تا سوم كشور را در اختيار دارد و در رشته‌هاي گوناگون نيز قهرمانان بنامي از اين استان به ورزش كشور و معرفي شده‌است.

علاقه وافر مردم اين خطه به ورزش، به سال هاي اخير مربوط نمي‌شود بلكه ورزش در خون و رگ مردم مي‌باشد به طوري که 74 ورزش بومي محلي در استان گيلان وجود دارد که قدمت بعضي از آنان به چند صد سال مي‌رسد. از معروفترين ورزشهاي بومي محلي اين استان نيز مي‌توان به كشتي گيله‌مردي، لافند‌بازي، كلاه‌پران، بروبيا، توپ‌پا، الختور، ترنا و هفت سنگ اشاره كرد.

وجود روحیه دلاوری و پهلوانی در گیلان مورد اشاره نویسندگان و شاعران مختلف بوده است، از جمله فردوسی، شاعر نامی ایران در شاهنامه به شجاعت و دلاوری مردم گیلان اشاره کرده و گیل و گیله مردان را در دلیری و جنگاوری به شیر یله تشبیه کرده است:

همه گیل مردان چو شیر یله                       ابا طوق زرین و مشگین کله

امروزه مردم از جشنواره‌هاي بومي محلي استقبال گسترده‌اي مي‌كنند و در بعضي از اين جشنواره‌ها، بيش از ۱۰هزار تماشاگر استقبال مي‌كنند. در بين ورزش هاي بومي محلي، كشتي گيله‌ مردي از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است و اكثر ورزش دوستان در كشور نام اين رشته ورزشي بومي محلي را شنيده‌اند و حتي در شهرهای غربی استان مازندران ( از جمله شهرهای رامسر، تنکابن، نوشهر و چالوس) اين رشته، از رونق بالایی برخوردار است و پهلوانان خوبي دارد. كشتي جزء سرگرمي‌هاي هميشگي اين مردم بوده است. در بعضي از روستاها نيز كشتي از شب چهارشنبه‌سوري تا روز سيزده فروردين براي انتخاب قهرمان ده ادامه داشت و گاه قهرمانان در در دهه سوم فروردين به زورآزمايي مي‌پرداختند.

مسابقات كشتي گيله ‌مردي هر ساله با حضور قهرمانان اين رشته از استان هاي گيلان و مازندران در طول سال به خصوص در فصل پاييز در شهرها و بخش هاي مختلف استان گيلان برگزار مي‌شود كه بعضي از اين رقابت ها حدود يك ماه به طول مي‌انجامد.