رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

قلعه تاس کوه- قلعه کول ماسال - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

قلعه تاس کوه- قلعه کول ماسال

Loading the player...

به نام خدا

سلام به  شما دوستان همسفر. در گشت و گذار به نقاط مختلف گیلان، این بار می خوایم به شهرستان ماسال بریم و از قلعه ی تاس کوه و قلعه کول ماسال دیدن کنیم. خوشحال می شیم از همراهی تون.

ماسال یکی از مناطق قدیمی گیلانه که 47 کیلومتر از مرکز استان فاصله داره. مناظر طبیعی،رودخونه ها، آبشارها، دریاچه ی طبیعی، درختان جنگلی و ییلاق های خوش آب و هوای این شهرستان محیط مناسبی برای گردشگرا به وجود آورده. از آثار باستانی شهرستان ماسال هم می شه از قلعه هاش نام برد. یکی از این قلعه ها، قلعه تاس کوهه که در 5 کیلومتری جنوب شرقی شهر ماسال واقع شده. روستای تاس کوه در جنوب، روستای «سَراکَه» در شرق و روستای «طَبَقَه سَر» در جنوب غربی قلعه قرار دارن. بقایای قلعه رود دو برجستگی متصل به هم واقع شدن. محوطه ی قلعه از رأس دو تپه تشکیل شده که با راه باریکی به هم وصل می شن. بخش هایی از رأس تپه ها، طبیعی و مسطح اَن. در سطح این محوطه، سنگ های بزرگ و کوچکی دیده می شه که ترتیب قرار گرفتنِ بعضی از اونا تقریباً منظم و مستطیل شکلن. تراکم سنگ ها روی رأس برجستگی های شمالی، بیشتره و در سطح تپه، بقایایی از قلوه سنگ هایی که مربوط به قلعه ست، دیده می شه. یکی دیگه از قلعه های ماسال، «قلعه کوله». در فاصله ی 2000 متری جنوب شهر ماسال و 1000 متری شامل غربی محله ای به همین نام از توابع دهستان حومه ی ماسال، آثاری شامل قلوه سنگ و آجر به صورت پراکنده دیده می شه. این آثار در گذشته جزء ساختمون قلعه ای بودن که در منطقه، به «قلعه کول» مشهوره. دسترسی به قلعه کول ماسال، از مسیر جاده ی آسفالت ماسال به «کیش خانی» مُیَسَّره.

محوطه ی قلعه کول، بالای تپه ای طبیعی و بزرگه ارتفاع اون از سطح زمین های اطراف، حدود 30 تا 35 متره این محوطه در بالا، سطح نسبتاً صاف داره که به صورت پشته ای دیده می شه و تپه ی بستر این قلعه هم از سه جهت، شیبِ تند داره.

دوستان گرامی، از این که ما رو همراهی کردین، از شما سپاسگزاریم تا سفرهای بعدی، بدرود.