جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

قطار راه آهن قزوین – رشت تا پایان دولت دهم به رشت می رسد - نمایش محتوای خبر

 

 

قطار راه آهن قزوین – رشت تا پایان دولت دهم به رشت می رسد

شناسه : 63698399

وزیر  راه و شهرسازی در بازدید از آهن قزوین –رشت، گفت: پروژه راه آهن قزوین- رشت از مهمترین پروژه های کشور است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان، مهندس علی نیکزاد در حاشیه بازدید از  محور ریلی قزوین‌ ـ رشت‌ ـ ‌انزلی در جمع خبرنگاران استان گفت: هم اکنون 216 هزار کیلومتر در بخش راه کشور در دست ساخت داریم که 80 هزار هکتار آن راه اصلی و مابقی راههای روستایی است.

وی با اشاره به اینکه یکی از راه آهن های مهم کشور در بندرعباس دو روز پیش توسط رئیس جمهور افتتاح شد، افزود: راه آهن قزوین- رشت - انزلی نیز یکی از مهمترین پروژه های راه و شهرسازی کشور است که تاکنون 300 میلیارد تومان برای آن هزینه شده است و امروز با دیدار پیمانکاران این پروژه، خواستار تسریع در ساخت این محور هستیم.

وی خاطرنشان کرد: همه تلاش ما بر اینست که تا پایان دولت دهم قطار این محور را به رشت برسانیم.

وزیر را و شهرسازی ادامه داد: پیشرفت روسازی و ریل سازی این محور از روند خوبی برخوردار است و برای اتمام آن به 350 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

نیکزار تصریح کرد: راه آهن قزوین –رشت از نظر فنی یک شاهکار است و از پل های بسیار زیبا و مطلوب برخوردار است.

به گزارش ایسنا، راه آهن قزوین –رشت در کریدور ترانزیتی شمال - جنوب قرار دارد که طول مسیر آن 205 کیلومتر در قالب 9 قطعه بوده و حدود 40 کیلومتر آن دو خطه و 165 کیلومتر آن یک خطه است.

48 دستگاه تونل با طول 21 کیلومتر که طولانی‌ترین آن 2 هزار و 218 متر و 74 دستگاه پل خاص با طول 11 هزار و 744 متر که طولانی‌ترین آن 2 هزار و 661 متر است، در دست ساخت بوده و برای این راه‌آهن 11 ایستگاه پیش‌بینی شده است.

حداکثر سرعت در پروژه راه‌آهن قزوین‌ ـ رشت‌ ـ ‌انزلی برای قطارهای باری 120 کیلومتر در ساعت و برای قطارهای مسافری 160 کیلومتر در ساعت پیش‌بینی شده است.

ظرفیت محور 3 میلیون و 810 هزار نفر مسافر تابستانی، 381 هزار مسافر محلی و 9 میلیون و 867 هزار تن بار با احتساب کالا و بار ترانزیت درنظر گرفته شده است.