سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

قافله عاشقی - نمایش محتوای سیما

 

 

قافله عاشقی

Loading the player...

حماسه عاشورا شورانگیز‌ترین حماسه تاریخ بشری است كه از مرزهای جغرافیایی و اعتقادی نیز در گذشته است و شگفت و تعجب از اینكه قداست خویش را در میان سایر ادیان نیز حفظ كرده و در اینجا نهضت حسینی توسعه یافته «كل ارض كربلا» گویا همه جهان زمین كربلاست. ارزش و اعتبار و عظمت شخصیت دلربای امام حسین‌ (ع) و نهضت آن بزرگوار امروز همه را تحت تاثیر قرار داده، به طوری كه نه تنها دوستداران و پیروانش، بلكه بیگانگان هم از قیام مقدس كربلا با احترام و تكریم یاد می‌‌كنند و هر چه از تاریخ وقوع آن می‌گذرد بر عظمتش افزوده می‌شود.

سیمای مرکز گیلان با قافله عاشقی به استقبال ماه محرم می رود. « قافله عاشقی» عنوان ویژه برنامه ای است که در دهه اول ماه محرم هر شب به مدت 60 دقیقه از ساعت 21 از سیمای مرکز گیلان پخش می شود. روایت عشق، مستند پیرغلامان، نای وو  نی، گزارش و میان برنامه های سوگواری، مهمترین بخش های این برنامه را تشکیل می دهند.

- روایت عشق در فضایی نمایشی با اکسوسوارهای ( ابزارهای ) تئاتر و تعزیه ضبط می شود و راوی این بخش یکی از بازیگران تئاتر است که  داستان کوتاهی از روزهای محرم را تعریف می کند .

- در قسمت مستند پیرغلامان: گزارشگر برنامه به محل سکونت پیرغلامان و ذاکران اهل بیت (ع) می رود و مستندی در این زمینه تهیه و پخش می شود.

- همچنین در بخش نای نی، به معرفی بزرگان گیلانی که در عرصه قیام عاشورا قلم توانمندی داشته اند و کتب و اشعار فاخری سروده اند، پرداخته می شود .

- در بخش دیگر، در این برنامه  هر شب یکی از هیئت های مذهبی معرفی می شود و مسوولین آن هیئت ها، مساجد در خصوص سابقه عزاداری مربوطه و برنامه های فرهنگی و سوگواری آن هیأت صحبت می کنند و گوشه هایی از عزاداری نیز پخش می شود.

- بحث کارشناسی؛ در این بخش با حضور کارشناس مذهبی به اهداف قیام سرور و سالار شهیدان که مهمترین آن احیاء امر به معروف و نهی از منکر است - پرداخته می شود.

سال تولید:

تهیه کننده: سیرنگ پوررحیمی

کارگردان: صادق حسین پور

مجریان : مهدی لطفی، خانم پور حق شناس

تصویربردران: مسعود پژهان، مازیار بهروز، عباس زحمتکش

دستیاران تصویر: حسین صفایی، خسرو اسماعیلی

نورپرداز: هادی فکر جوان

صدابردار: عباس علی اکبری

منشی صحنه : الهام استادیان

تدوینگر: رضا عزیزی

تیتراژ و وله: سید مصطفی نبوی

دستیار تهیه: ابراهیم نظرپور

طراح دکور: مونس تقی زاده

اجرا دکور: افشین هوایی، ابراهیم بهرام صفت، محسن عباسی مقدم ، امید عباسی

گزارشگر: ابراهیم ندافی

تصویربردار از گزارش: رحمان قاسمی

 

مستند / ارتباطات : ابراهیم نمازی