جهش تولید | دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹

فقر کتاب و کتابخوانی در گیلان - نمایش محتوای خبر

 

 

فقر کتاب و کتابخوانی در گیلان

شناسه : 124165897

فقر کتاب و کتابخوانی در گیلان

از هر 100 گیلانی فقط 2 نفرعضو کتابخانه ها هستند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان دیروز با اعلام این خبر رشت گفت: سرانه عضویت گیلانیان در کتابخانه ها 1 و77 صدم درصد است.
امیرمحمدپور افزود : گیلان از نظر عضویت شهروندان در کتابخانه های عمومی در جایگاه سی ام  کشور قرار دارد افزود:این آمار برای استانی که سابقه دیرینه ی فرهنگی دارد و به اذعان صاحب نظران خواستگاه علما،فرهیختگان و نخبگان زیادی بوده غیرقابل قبول است .
وی در ادامه با اشاره به اینکه گیلان به لحاظ تعداد کتاب موجود در کتابخانه ها هم آمار قابل قبولی ندارد و به ازای هر 3 نفر یک جلد کتاب موجود است گفت:در حال حاضر کتابخانه های گیلان به 899 هزار و 139 نسخه کتاب مجهز است که در مقایسه با سرانه کشور بسیار ناچیز است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با اشاره به اینکه فضای کتابخانه ای گیلان 30هزار و 688 متر مربع است تصریح کرد : در گیلان تقریبا به ازای هر 100نفر یک متر و 20سانتی متر فضای کتابخانه ای وجود دارد که در مقایسه با سرانه مطلوب کشوری که 4متر و 22 سانتی متراست فاصله معنا داری دارد.
امیر محمدپور همچنین آمار نه چندان خوبی از مراجعه گیلانیان به کتابخانه ها داد و گفت: گیلان2 میلیون و480 هزار نفر جمعیت دارد که سالانه حدود یک سوم این آمار به کتابخانه ها مراجعه می کنند که از این نظر هم در جایگاه سی ام کشور است.
وی ارائه خدمات جدید ، چاپ کتاب های جدید براساس سلایق ،ایجاد بخش تخصصی کودک در کتابخانه ها و تجهیز کتابخانه ها به کتاب های جدید از راهکارهای ترویج بیشتر فرهنگ کتاب و کتابخوانی در گیلان اعلام کرد.
در حالیکه گیلان خواستگاه عالمان ،دانشمندان و نخبگانی نظیر کوشیار دیلمی 
ستاره شناس و ریاضیدان برجسته قرن چهارم ایران و جهان اسلام، آیت الله بهجت فومنی از عالمان بزرگ جهان تشیع ، استاد محمد معین نویسنده فرهنگ لغت فارسی معین  ، شیون فومنی شاعر فولکلور، پروفسور مجید سمیعی جراح بزرگ مغز و اعصاب جهان و پروفسوررضا پایه گذار نظریه اطلاعات و مخابرات جهان است آمارهای مسوولان کتابخانه های عمومی گیلان در خصوص فرهنگ کتاب و کتابخوانی امیدوارکننده نیست.
گیلان 97کتابخانه دارد و17کتابخانه دیگر دردست ساخت است.
 
منبع :خبرگیلان