جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

فعالیت بیش از 6 هزار راننده حرفه‌ای در گیلان - نمایش محتوای خبر

 

 

فعالیت بیش از 6 هزار راننده حرفه‌ای در گیلان

شناسه : 63653311
مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های گیلان خبر داد
فعالیت بیش از 6 هزار راننده حرفه‌ای در گیلان

خبرگزاری فارس: مدیر کل حمل و نقل و پایانه‌های گیلان از فعالیت 6 هزار و 526 راننده حرفه‌ای در 121 شرکت مسافری استان خبر داد.

خبرگزاری فارس: فعالیت بیش از 6 هزار راننده حرفه‌ای در گیلان

سبحان‌الله علیپور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت حمل و نقل را یکی از شاخص‌های مهم در رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی هر کشوری خواند و اظهار کرد: این صنعت شریان حیاتی کشور بوده و از جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد کشور برخوردار است.

وی با اشاره به فعالیت هفت پایانه عمومی و خصوصی مسافر در گیلان، افزود: طبق قانون شهرداری‌ها در شهرهای بالای 50 هزار نفر جمعیت احداث پایانه‌های مسافری به صورت سازمانی و یا با مشارکت بخش خصوصی صورت می‌گیرد.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های گیلان گفت: در حوزه حمل و نقل جاده‌ای مسافر استان شش هزار و 526 راننده و کمک‌ راننده حرفه‌ای مشغول فعالیت هستند که علاوه بر دارا بودن گواهینامه رانندگی و دفترچه حرفه‌ای کار دارای کارت هوشمند و سوابق آموزشی ضمن خدمت هستند.

وی داشتن تشکل‌های صنفی در بخش کالا و مسافر، وجود نیروهای انسانی تحصیل‌کرده، فعال و جوان، وجود جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و ارتباط نزدیک حمل و نقل جاده‌ای در توسعه، قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی کریدور شمال‌-جنوب و برخورداری از مرزهای زمینی و دریایی راهبردی و تاثیرگذار بر اقتصاد ملی را از مهم‌ترین ویژگی‌های صنعت حمل و نقل جاده‌ای گیلان عنوان کرد.

*توسعه صنعت حمل و نقل موجب افزایش درآمد ملی است

علیپور با بیان اینکه توسعه صنعت حمل ونقل به ویژه در بخش جاده‌ای و ترانزیت موجب افزایش رقابت اقتصادی می‌شود، تصریح کرد: توسعه مناسب و بهینه نیروی کار و افزایش درآمدهای ملی از دیگر محاسن گسترش و توسعه صنعت حمل و نقل است.

وی ادامه داد: اهمیت این صنعت در اقتصاد ملی به حدی است که بسیاری از صاحبنظران آن را پلی برای رسیدن به توسعه پایدار معرفی می‌کنند.

مدیر کل حمل و نقل و پایانه‌های گیلان با تاکید بر اینکه تلاش‌های صورت گرفته در عرصه توسعه راه‌ها در این استان به عنوان اصلی‌ترین زیرساخت حمل و نقل در هشت سال گذشته جهش چشمگیری داشته است، اضافه کرد: باید شبکه‌ای قابل دسترس، ایمن و مورد اعتماد و اقتصادی در قالب بسته توسعه حمل و نقل استان تعریف شود که بخش مهم آن حمل و نقل جاده‌ای است.

وی با اشاره به اینکه توسعه راه‌ها گسترش همه جانبه استان را در پی دارد، خاطرنشان کرد: گسترش راه‌ها رابطه مستقیمی با توسعه حمل و نقل جاده‌ای استان دارد.

علیپور توسعه راه‌های استان را موجب تسریع در حمل و نقل، تسهیل در امر صادرات و ارائه خدمات مختلف به مردم دانست و افزود: بدون تردید توسعه راه‌ها نقش اساسی در توسعه دیگر بخش‌ها دارد.

 

*حمل و نقل پایدار ضامن اقتصاد کشور است

وی حمل و نقل پویا را ضامن اقتصاد کشور نامید و یادآور شد: این بخش زیربنایی علاوه بر اشتغالزایی، بر توسعه دیگر بخش‌های اقتصادی مانند کشاورزی، صنعت و خدمات نیز تاثیرگذار است.

این مسئول، رابطه بین توسعه با حمل و نقل را دو طرفه خواند و اظهار کرد: غفلت از حمل و نقل می‌تواند اهداف توسعه را تضعیف کند.

وی به آمادگی کامل صنعت حمل و نقل جاده‌ای برای ارتقای سطح خدمات به مردم اشاره کرد و گفت: در حمل و نقل برون‌شهری باید علاقه‌مند باشیم که میزان کالای بیشتری در کشور توزیع شود و مسافران بیشتری جابه‌جا شوند و مردم به طرف حمل و نقل عمومی سوق پیدا کنند.

علیپور استقبال بیشتر مردم از حمل و نقل عمومی به عنوان اهداف هدفمندی یارانه‌ها را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: هر قدر سوخت در بخش حمل و نقل عمومی بیشتر مصرف شود نقطه قوت سیستم حمل و نقل عمومی به شمار می‌رود.

*انزلی آسان‌ترین راه ورود به آسیای میانه است

وی درباره فعالیت دو پایانه مرزی جاده‌ای و دریایی در گیلان متذکر شد: بندرانزلی به عنوان فعال‌ترین و آسان‌ترین راه ورود به بازارهای کشورهای آسیای میانه در بخش ترانزیت، واردات و صادرات کالا از رونق اقتصادی بالایی برخوردار است.

این مسئول فعالیت مرز آستارا را یکی از راهبردی‌ترین مرزهای جاده‌ای کشور ذکر کرد و افزود: مرز آستارا نیز با داشتن مرز زمینی و همجواری با کشور آذربایجان در موقعیت مناسب نقش عمده‌ای ایفا می‌کند.

وی تصریح کرد: علاوه بر دو مرز فعال و راهبردی مذکور،  نقش محصولات کشاورزی از جمله برنج، چای، مرکبات و فرآورده‌های دامی و جنگلی دیگر شهرهای استان در  بهبود وضعیت صنعت حمل و نقل منطقه بسیار حائز اهمیت است.

علیپور گردشگرپذیری گیلان به دلیل وجود جاذبه‌های طبیعی آن را در رونق صنعت حمل و نقل استان تاثیرگذار دانست.