جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

فرودگاه رشت کلید طلایی توسعه گیلان - نمایش محتوای خبر

 

 

فرودگاه رشت کلید طلایی توسعه گیلان

شناسه : 64169452
رشت – خبرگزاری مهر: فرودگاه سردار جنگل رشت از پتانسیل های مهم گیلان است و می تواند تحولی عظیم در سطح استان و منطقه شمال کشور ایجاد کند.

به گزارش خبرنگار مهر، کارشناسان اقتصادی فرودگاه ها را یکی از اساسی ترین عوامل توسعه هر شهر و جامعه می دانند.

فرودگاه ها از با ارزش ترين زير ساخت هاي جوامع پيشرفته محسوب مي شوند و به دليل برخورداري از پتانسيل هاي مختلف در رشد اقتصادي كشور ها و كمك به ايجاد توسعه پايدار نقش مهمي دارند.

ارزش و اهميت فرودگاه ها در دنياي امروز به حدي است كه برخي كارشناسان فرودگاه ها را لوكوموتيو اقتصادي هر كشور توصيف و وجود فرودگاه هاي پررونق و كارآمد را عامل رشد اقتصادي و توسعه‌ پايدار مي دانند.

با توجه به اهمیت موضوع خبرنگار مهر به سراغ همشهریان گیلانی رفته تا نظر آنان را در این زمینه جویا شود.

یک شهروند گیلانی به خبرنگار مهر می گوید:  فرودگاه از زیر ساخت های مهم اقتصادی و مواصلاتی رونق و گسترش صنعت گردشگری است.

فرودگاه رشت ظرفیتی برای توسعه اقتصاد شمال کشور است

امیر جعفرنژاد افزود: توسعه فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت با توجه به مولفه هایی همچون موقعیت استراتژیک گیلان، همسایگی با کشورهای حاشیه خزری، جمعیت بالای منطقه، ظرفیت های قابل اتکای طبیعی و اقتصادی، وجود جاذبه های توریستی و بناهای تاریخی و غیره به عنوان کلید توسعه منطقه به شمار می رود.

وی اظهارداشت: توسعه این فرودگاه می تواند نقش مهمی در توسعه زیرساخت ها برای جذب سرمایه گذاری های کلان داخلی و خارجی، توسعه آموزش عالی، گردشگری، دسترسی مناسب تر به خدمات درمانی و غیره داشته باشد.

این شهروند گیلانی که خود را دانشجو معرفی کرد، گفت: با توجه به پتانسیل و ظرفیت‌ های فرودگاه رشت توسعه این فرودگاه نقش به‌ سزایی در رونق شهر و منطقه خواهد داشت و سود غیرمستقیمی را در شریان‌ های اقتصادی منطقه وارد می‌ کند.

وی افزود: تاثیر و تبعات توسعه عمرانی فرودگاه به یقین در جذب سرمایه‌گذاری در فرودگاه و منطقه و در نهایت درآمدزایی و جذب بخش خصوصی بسیار موثر است.

جعفرنژاد در ادامه فرودگاه رشت را ظرفیتی برای توسعه اقتصاد شمال کشور دانست و یادآورشد: گردشگری و صادرات محصولات کشاورزی از طریق این فرودگاه به اقتصاد شهرهای شمالی رونق می بخشد.

دیگر شهروند گیلانی به وجود ظرفیت های فراوان فرودگاه رشت در حمل بار و مسافر  اشاره کرد و گفت: با هدف توسعه زیرساخت های استان حضور سرمایه گذاران، نخبگان و مسئولان در منطقه ضروری است بنابراین توسعه فرودگاه رشت باید با جدیت هرچه تمام در دستور کار قرار گیرد.

محمد علی رمضانی تکمیل زیر ساخت های فرودگاه رشت را نیازمند عزم همگانی دانست و افزود: این فرودگاه نقش برجسته ای در پویایی اقتصادی شمال کشور دارد.

وی اظهارداشت: گیلان دارای استعدادهای فراوانی در زمینه های گردشگری، توسعه محصولات کشاورزی، صنعتی، دامی، شیلاتی و غیره است.

این شهروند لاهیجانی گفت:  گیلان از تفرجگاه‌ های دیدنی، مناطق توریستی و گردشگری شمال ایران است. همجواری با جنگل‌ های انبوه، ‌چشم‌ اندازهای طبیعی، آب و هوای معتدل، آبگرم‌ های معدنی، کوهستان‌ های سرسبز با این دیار دیرپا پیوندی جاودانه دارد.

وی افزود: بدون شک با سیاست‌ گذاری و برنامه‌ ریزی و بهره‌ برداری اصولی، مناسب از این جذابیت‌ ها، قابلیت‌ ها با ایجاد زیرساخت‌ ها و بسترسازی و رونق صنعت توریسم می‌ تواند در رشد و توسعه همه جانبه این استان بسیار مهم و اساسی تلقی شود.

فرودگاه می‌ تواند فرصت و مزیت مناسبی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی باشد

جعفرنژاد تصریح کرد: ارتباطات، تسهیل و دسترسی آسان نکته کلیدی دیگری در مقوله گسترش و توسعه گردشگری است از اینرو فرودگاه برای یک استان زیبایی شمالی می‌ تواند فرصت و مزیت مناسب برای جذب گردشگران داخلی و خارجی باشد.

در قرن حاضر حمل و نقل هوايي در روابط کشورهاي مختلف جهان، تبادل فرهنگ، نمايش قدرت هاي اقتصادي و نظامي و تسريع امور حياتي يک کشور نقش حساسي بر عهده دارد و در اين بين فرودگاه ها بخش حياتي و مهمي از سيستم حمل و نقل هوايي را تشکيل مي دهند و در واقع زيربنايي ترين بخش در صنعت حمل و نقل هوايي محسوب مي شوند.

حمل و نقل يكي از عوامل مهم توسعه اقتصادي و اجتماعي هر كشوري محسوب مي شود، پيشرفت اقتصادي هر كشوري با ميزان كارايي سيستم حمل و نقل آن رابطه مستقيم داشته و از آنجايي كه حمل و نقل هوايي به عنوان يكي از شاخه هاي سيستم حمل و نقل داراي نقش بسيار مهمي در توسعه اقتصادي، اجتماعي، صنعتي و گردشگري است بنابراين توجه به اين صنعت لازم و ضروري است.

مدیرکل فرودگاه گیلان در این باره گفت: استقرار فرودگاه سردار جنگل در مركز استان بطور مستقيم و غير مستقيم در افزايش درآمد شهرداري كلانشهر رشت تاثير دارد.

فتاح رضوانی افزود: استقرار فرودگاه سردار جنگل در مركز استان علاوه بر درآمدزايي مستقيم شهرداري رشت كه از محل عوارض پنج درصد حاصل از فروش بليت هوايي تامين مي شود در درآمدزايي غير مستقيم شهرداري رشت كه با فعاليت دفاتر آژانس هاي هواپيمايي محقق مي شود، تاثيرگذار است.

وی همچنین به بلوار عرفان شهر رشت اشاره كرد و اظهارداشت: با تقسيم ترافيك در محدوده فرودگاه و اين بلوار مي توان از انسداد راه هاي ورودي و خروجي به فرودگاه رشت به ویژه در زمان پروازهاي حج جلوگيري كرد.

مدیرکل فرودگاه گیلان به خدمات شهري مورد ارائه از سوي شهرداري رشت اشاره كرد و گفت: درآمد حاصل از اخذ عوارض حاصل از فروش بليت هوايي از سوی شهرداري رشت مي تواند خدمات شهري ارائه شده به فرودگاه سردار جنگل را مانند ساير فرودگاه هاي مراكز استان ها در كشور بيش از پيش ارتقا دهد اما در شهرداري كلانشهر رشت ارائه چنين خدماتي در دستور كار شهرداري نیست.

وی افزود: انتظار مي رود اعضاي شوراي شهر و شهرداري رشت در اين زمينه به تنها فرودگاه استان كه در مركز گيلان واقع شده و دروازه هوايي ورودي استان و شهر رشت محسوب مي شود، اهتمام بیشتری داشته باشند.

فرودگاه رشت تنها فرودگاه استان گیلان است

رضوانی همچنین بر لزوم تامين و تخصيص اعتبار از محل اعتبارات استاني و يا ملي براي احداث تاكسي وي موازي، ساماندهي زهكش ها و كانال هاي آب اطراف باند و جلوگيري از صدمه به سازه باند، تغيير مسير رودخانه هاي ابتدا و انتهاي باند، انتقال محل پايگاه هوا دريا مستقر در حاشيه استريپ پروازي، بهسازي ساختمان تشريفات فعلي، جانمايي براي احداث ساختمان تشريفات جديد، احداث ساختمان برای خدمات رساني در شرايط بحران اعم از زلزله، برف و غیره تاکید کرد.

وی اظهارداشت: با توجه به اينكه فرودگاه سردار جنگل در حال حاضر داراي يك باند پرواز است و در صورت هر گونه فعاليت عمراني و يا مشكل غير پيش بيني در اين باند، قادر به پذيرش پرواز نخواهيم بود.

مدیرکل فرودگاه گیلان گفت: بنابراین احداث باند موازي از ضروريات فرودگاه سردار جنگل است كه اين امر مستلزم تامين اعتبار و همچنين رفع يافته هاي موجود كه از سوي دفتر استانداردهاي فرودگاهي به عنوان مانع محسوب مي شود مانند محل فعلي پايگاه هوا دريا مستقر در موازي باند و تغيير انهار براي هدايت آبهاي دو رودخانه ابتدا و انتهاي باند كه از داخل فرودگاه به مزارع كشاورزان اطراف راه دارد، امكان پذير است.

وی همچنین به جايگاه تشريفات دولت در فرودگاه رشت اشاره كرد و اذعان داشت: با پيگيري ها و مكاتباتي كه طي سه سال اخير با استانداري گيلان صورت گرفته است اخيرا با دستور مستقيم استاندار بهسازي جايگاه فعلي تشريفات دولت و احداث جايگاه جديد تشريفات از محل اعتبارات استاني در دستور كار معاونت هماهنگي امور عمراني استانداري قرار گرفته است كه به زودي عمليات اجرايي آن آغاز خواهد شد.

رضوانی تصریح کرد: مقرر شد در آينده نزديك نسبت به برگزاري مناقصه برای اجراي فاز دوم محوطه ترمينال جديد از محل اعتبارات استاني اقدام شود.

به هر ترتیب وجود فرودگاه از جمله زيرساخت‌هاي توسعه شهرها به شمار می رود  كه براي تقويت این مهم بايد از ظرفيت ها و فرصت‌ هاي موجود استفاده بهینه كرد. سرمايه‌گذاري بخش ‌هاي مختلف در شهرها به منزله حلقه‌ هاي زنجيره توسعه هستند.

وجود فرودگاه يكي از زيرساخت‌هاي مهم توسعه شهر رشت است، وجود مراكز دانشگاهي، راه‌اندازي بيمارستان ‌ها و فضاهاي خصوصي براي جذب توريسم فرصت مناسبي براي تقويت فرودگاه سردار جنگل خواهد بود.

در این خصوص شهردار كلانشهر رشت فرودگاه سردار جنگل را نمادي از مديريت شهري مركز استان دانست و گفت: حضور افراد تاثير گذار در فرودگاه رشت همانند هر فرودگاهي قضاوت مسافران در مورد مديريت شهري را به دنبال خواهد داشت و مترددين فرودگاهي در قياس اين مديريت با ساير مراكر استان ها و حتي خارج از كشور بر خواهند آمد.

محمد ابراهيم خليلي افزود: فرودگاه ها امروزه نقش مهمي در رشد و توسعه اقتصادي دارند و از طريق اشتغال زايي براي مردم و به جريان انداختن نقدينگي هاي كلان به شكوفايي اقتصادي كشورها كمك مي كنند.

فرودگاه ها در توسعه مناطق مختلف کشور نقش محوری دارند

وی همچنین با بیان اینکه فرودگاه ها در توسعه مناطق مختلف کشور نقش محوری دارند، اظهارداشت: فعالیت فرودگاه ها سنبل صنعت حمل و نقل هوایی و محور توسعه مناطق مختلف کشور است.

شهردار کلانشهر رشت با اشاره به نقش فرودگاه در جذب سرمايه گذار گفت: با توسعه فرودگاه سردار جنگل مي توان سرمايه گذارهاي زيادي را برای پيشرفت استان جذب كرد.

وی افزود: فرودگاه یکی از مهمترین زیرساخت‌ ها در زمینه رشد و توسعه پایدار است که به عنوان یکی از نخستین نیازها در مسیر جذب سرمایه‌ گذار مطرح است.

بدون شک امروزه همان گونه كه راه ها و بزرگراه ها در حمل و نقل جاد هاي و راه آهن در حمل و نقل ريلي داراي اهميت است؛ فرودگاه نيز زيربنايي ترين بخش در صنعت حمل و نقل هوايي است.

صنعت حمل و نقل هوايي امروزه به عنوان يكي از مهمترين محورهاي توسعه و رشد كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه دنیا مطرح و از جايگاه ويژه اي در برنامه هاي توسعه اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و تكنولوژيكي كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه برخوردار است.صنعت حمل و نقل در هركشور بيانگر وضعيت اقتصادي و ميزان توسعه صنعتي آن كشور محسوب مي شود.

استاندار گیلان نیز گفت: الحاق فرودگاه رشت به منطقه آزاد انزلی موجب تقویت زیرساخت های سرمایه گذاری در استان می شود.

محمد علی نجفی از افزایش 42 درصدی ورود گردشگران به گیلان از طریق هوایی خبر داد و افزود: ورود 23 هزار گردشگر از طریق 222 پرواز به خوبی نشان دهنده ظرفیت مناسب حمایت از اجرای طرح های توسعه ایی در این فرودگاه است.

وی همچنین فرودگاه سردار جنگل را یکی از مهمترین مولفه های توسعه اقتصادی استان عنوان کرد و اظهارداشت: با الحاق این فرودگاه به منطقه آزاد انزلی که مستلزم تصویب هیئت وزیران است می توان برنامه های بلند مدت و کلان اقتصادی را که در دستور کار قرار داد و اجرایی کرد.

استاندار گیلان گفت: افزایش شعاع منطقه آزاد انزلی همچنین علاوه بر فراهم کردن شرایط تسهیل جذب سرمایه گذاران موجب افزایش گردشگران و ارتقا ظرفیت های گردشگری خواهد شد.

فرودگاه در توسعه فعالیت هاي اقتصادي، صنعتي و گردشگري گیلان بسیار موثر است

وی همچنین با اشاره به اینکه با الحاق فرودگاه سردار جنگل سرمایه گذاران و گردشگرانی خارجی می توانند بدون ویزا وارد این منطقه شوند، افزود: با توجه به این موضوع راه اندازی ساختمان جایگاه تشریفات اختصاصی به منظور انجام مذاکرات سرمایه گذاری و ورود گردشگران همچون دیگر فرودگاه های بزرگ کشور ضروری است ضمن اینکه ساختمان فعلی پاویون نیز باید تجهیز شود.

نجفی همچنین بر برقراری پروازهای عتبات عالیات از فرودگاه رشت نیز تاکید کرد.

به هر حال فرودگاه ها از با ارزش ترين زير ساخت هاي جوامع پيشرفته محسوب مي شوند و به دليل برخورداري از پتانسيل هاي مختلف در رشد اقتصادي كشور ها و كمك به ايجاد توسعه پايدار نقش مهمي دارند.

ارزش و اهميت فرودگاه ها در دنياي امروز به حدي است كه برخي كارشناسان، فرودگاه ها را لوكوموتيو اقتصادي هر كشور توصيف مي كنند و وجود فرودگاه هاي پررونق و كارآمد را عامل رشد اقتصادي و توسعه پايدار مي دانند.

در جهان امروز آمار ترافيك مسافري فرودگاه هاي هر كشور بيانگر ميزان توسعه اقتصادي آن كشور است و حجم جابه جايي بار هوايي نيز نشانگر قدرت اقتصادي كشورها است.

وجود فرودگاه در مناطق مختلف تاثيرات مستقيم و غير مستقيم فراواني بر اقتصاد آن مناطق دارد كه اشتغالزايي، كمك به رونق و توسعه صنعت گردشگري و رونق صنايع و خدمات وابسته از مهمترين آنها است.

نماینده مردم لنگرود و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز گفت: توسعه مناسبات سیاسی با همسایگان شمالی کشور فعالیت های اقتصادی فرودگاه رشت را گسترش می دهد.

مهرداد لاهوتی با تاکید بر توسعه هر چه بیشتر فرودگاه رشت افزود: با توجه به شرایط بالقوه گیلان توسعه بخش‌ های مختلف فرودگاه سردار جنگل دارای اهمیت بسیاری است.

وی همچنین به صنعت گردشگری در گیلان اشاره کرد و اظهارداشت: این صنعت دارای مزایای فراوان و گوناگونی بوده و توسعه آن نیازمند شناخت و آگاهی کافی از مسائل و عوامل موثر اقتصادی، اجتماعی فرهنگی در هر منطقه است.

فرودگاه رشت یک فرصت بی بدیل اقتصادی در شمال کشور به شمار می رود

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: بدون شک برای خروج از اقتصاد تک محصولی متکی به نفت، نظر به اثرات اقتصادی گردشگری در کسب منابع ارزی و ارتقا سطح درآمد مناطق مقصد، توسعه پایدار این صنعت در کشور و مناطق مختلف به عنوان یک ضرورت غیر قابل انکار مطرح می شود.

وی در ادامه توسعه این صنعت را نیازمند یک برنامه و استراتژی جامع و هدفمند دانست و افزود:  صنعت توریسم یکی از مهمترین صنایع در جهان است که بطور مستقیم منجر به رشد اقتصادی و اشتغالزایی مناطق توریستی شده و علاوه بر این فرهنگ و رسوم کشور ها را طراحی کرده و نیز موجب ارتقا فرصت ها و شرایط اقتصادی و سرمایه گذاری های مختلف خواهد شد.

لاهوتی در ادامه همکاری تنگاتنگ صنایع گردشگری و هوانوردی را کلید توسعه بیشتر هر دو صنعت دانست و یادآورشد:  موفق‌ ترین کشورها در زمینه صنعت گردشگری کشورهایی هستند که صنعت هوانوردی آنها به روز بوده و جدیدترین هواپیماها و مدرن‌ ترین فرودگاه ها را در اختیار دارند.

به گزارش مهر، فرودگاه سردار جنگل رشت یک فرصت بی بدیل اقتصادی در شمال کشور به ویژه گیلان به شمار می رود از اینرو می طلبد مسئولان به این زیر ساخت مهم و پایدار استان توجهی ویژه داشته باشند.

 

خبرگزاری مهر