رونق تولید ملی | شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

فرمانده ناوگان شمال:الحاق ناوشکن دماوند در برنامه امسال نیروی دریایی است - نمایش محتوای خبر

 

 

فرمانده ناوگان شمال:الحاق ناوشکن دماوند در برنامه امسال نیروی دریایی است

شناسه : 64170627

انزلی - ایرنا - فرمانده منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از الحاق ناوشکن دماوند و گسترش ناوگان شمال در منطقه شرق بعنوان دو برنامه مهم این نیرو در سال جدید خبر داد.

به گزارش ایرنا ، امیر دریادار دوم ˈافشین رضایی حدادˈ روز چهارشنبه به مناسبت روز ارتش در جمع کارکنان منطقه چهارم نیروی دریایی اظهار کرد: ارتقای توان منطقه هدف اصلی ما است .

وی خاطرنشان کرد : در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری، ارتقای نیروی انسانی محور اصلی حرکت و جلو رفتن در نیروی دریایی و در سرلوحه کارمان قرار دارد.

فرمانده ناوگان شمال الحاق ناوشکن دماوند و گسترش ناوگان شمال در کرانه شرقی دریای خزر در کشور را از اقداماتی عنوان کرد که با هدف تثبیت اقتدار ایران با همیاری ستاد نداجا انجام می پذیرد.

امیر دریادار رضایی حداد با گرامیداشت 29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران ، یاد و خاطره شهدای ناوشکن های سهند، سبلان و جوشن را در دوران دفاع مقدس گرامی داشت و افزود : شهدایی که در خلیج همیشه فارس آرمیده اند، نشانه عزم و قدرت این ملت هستند .

ناوگان شمال شاکله نظامی ایران در خزر و مسوول حراست از مرزهای آبی و حافظ صلح و امنیت در این دریا است .

سابقه شکل گیری نیروی دریایی در شمال کشور به سال ‎ 1312شمسی و تاسیس رسمی آن در بندرانزلی و متعاقب آن الحاق سه ناوچه توپدار به این نیرو باز می گردد .

در شهریور 1320 ایران با وجود بی طرفی ، از آتش جنگ جهانی دوم مصون نماند و متفقین بدون رعایت اصول و مقررات بین المللی به نیروی دریایی و به ویژه انزلی حمله کردند.

نیروی دریایی شمال مجددا سال 1326 شمسی با ورود ناوچه های توپدار به انزلی دایر شد و در سال 1341 مرکز آموزش تخصص های دریایی از خرمشهر به بندرانزلی انتقال یافت و ناوگان شمال ماموریت اجرای آموزش و حراست از دریای خزر را به عهده گرفت .

هم اکنون مرکز آموزش تخصص های دریایی در شهر رشت ، مرکز آموزش تفنگداران دریایی در منجیل و منطقه چهارم دریایی در بندرانزلی کار آموزش و حفظ و صیانت دریایی و نگهبانی از مرزهای آبی جمهوری اسلامی ایران را در دریای خزر به عهده دارند.

29 فروردین ماه، روز ارتش جمهوری اسلامی ایران نامگذاری شده است.