جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

فخر فروشی در نوروز - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

فخر فروشی در نوروز

فخر فروشی در نوروز


آداب معاشرت و ارتباطات

یکی از بهترین و مهمترین شاخصه های ایام نوروز رفت و آمدهای خانوادگی و معاشرت با اقوام دور و نزدیک است. ایام عید فرصتی بسیار مناسب و طلایی برای تجدید دیدار با اقوامی است که شاید به علت بعد مسافت و یا مشغله های کاری زیاد نتوانیم با یکدیگر ملاقات و رفت و آمد داشته باشیم. از طرف دیگر معاشرت و رفت و آمد نیز دارای آداب و ارزشهای خاص خود است چرا که آداب معاشرت ابزار نیرومندی است که به منظور ارتباط بهتر و مؤثرتر به کار گرفته می شود. به کار گیری این آداب در زندگی و معاشرت با دیگران، موجب هماهنگی هر چه بیشتر افراد می شود و پذیرش انسان ها را نسبت به یکدیگر بالاتر می برد.

شیوة برخورد و رفتار انسان ها با هم، ثبات ارتباطی آنها را رقم می زند. بنابراین، درصورتی كه همة افراد در ارتباط با هم نحوه آداب معاشرت منطقی را  با هم در پیش بگیرند، بازخوردهای مناسبی به یکدیگر می دهند و در نهایت آرامش بیشتری بر روابطشان حاكم می شود. به لحاظ اهمیت این موضوع در زندگی روزمره و روابط بین فردی، بر آن شدیم تا در این یادداشت به ارایه نكات مهم و ارزشمند آداب معاشرت بپردازیم، به خصوص که در ایام عید مسلما ارتباطات و معاشرت افراد افزایش چشم گیری می یابد. البته ما بر این باوریم كه هموطنان فرهیختة ما به بسیاری از این آداب آگاهند و هدف ما از بیان این مطالب، صرفا یادآوری و تأ کید بیشتر بر اهمیت این مقوله است. اكنون به نكاتی چند از هزاران هزار نكتة آداب معاشرت توجه کنید:

در هنگام گفتگو و معاشرتهای ایام عید، دربارة مسائل مالی خود صحبت نكنید و دارایی های خود را به معرض نمایش نگذارید

- فخر فروشی نكنید. هیچ کس از انس و هم نشینی با افراد فخرفروش خوشش نمی آید. لذا در هنگام گفتگو و معاشرتهای ایام عید، دربارة مسائل مالی خود صحبت نكنید و دارایی های خود را به معرض نمایش نگذارید. در ایام عید و رفت و آمدهای نوروزی متاسفانه بسیاری از افراد در تلاش برای نشان دادن وسایل پر زرق و برق زندگی خود، ماشین مدل بالا و یا لباسهای رنگین و گران قیمت خود هستند. فراموش نکنید که با این کار نه تنها ارزش انسانی خود را پایین می آورید بلکه باعث ناراحتی و کدورت خاطر افراد نیازمند نیز می شوید.

- هنگامیکه در حال دید و بازدید عید هستید و در یک جمع حضور دارید، مدام به ساعت خود نگاه نكنید. این کار به دیگران این پیام را می دهد که شما از مصاحبت با آنها خشنود نیستید و می خواهید هر چه زودتر به این نشست پایان دهید.

- در ایام عید برخی از رفت و آمدها به خصوص رفت وآمد با نزدیکان(خواهر، برادر، پدر و مادر و ..) به نهار یا شام ختم می شود بنابراین زمانی که بر سر سفره نشستید و آماده غذا خوردن شدید، پیش از صرف غذا منتظر بمانید تا همة میهمانان در جای خود بنشینند. بهتر است همة افراد در یک زمان شروع به صرف غذا کنند بنابراین، غذا خوردن را زودتر از دیگران آغاز نكنید و به احترام دیگران، حتی اگر بسیار گرسنه اید منتظر بمانید.

- به اشتباهات دیگران نخندید. این کار یکی از زشت ترین رفتارهاست. خود را به جای دیگران بگذارید و ببینید كه اگر خودتان اشتباه كنید، تنها انتظاری كه از دیگران دارید آن است که اشتباه و خطای شما را نادیده بگیرند و شما را به سبب آن مورد تمسخرقرار ندهند.

- در دید و بازدیدهای عید بزرگترهای فامیل را از یاد نبرید. نگویید پیر هستند و رفت و آمد با آنها کسالت آور است ،حرمت بزرگترها را نگاه دارید. در واقع همان گونه كه شما دوست دارید دیگران به شما احترام بگذارند، خود نیز به دیگران احترام بگذارید. امروزه جوانان می پندارند كه همه چیز را می دانند و گاه به گفتار و خواسته های بزرگترها اهمیت نمی دهند. اگر خود را با پنج سال پیش خودتان مقایسه کنید، متوجه می شوید كه چقدر با تجربه تر و پخته ترشده اید. از اهمیت بزرگترهای فامیل غافل نشوید.

توجه کردن یکی از اصلی ترین نشانه های آداب معاشرت و بهترین تمجید از طرف مقابل است

- کنترل خود را از دست ندهید. گاه در رفت و آمدهای فامیلی ممکن است بحثهایی(بحثهای سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و...) مطرح شود که خوشایند شما نبوده و شما را ناراحت می کند لذا در این شرایط کنترل خود را از دست ندهید، زمانی که کنترل رفتار خود را از دست می دهید و از كوره در می روید، تصویر ناشایستی از خود در ذهن دیگران به جای می گذارید. اگر دچارچنین نقطه ضعفی هستید حتماً درپی چاره جویی باشید.

- وقتی کسی با شما در حال صحبت است، به او نگاه کنید. روی برگرداندن از شخصی كه درحال صحبت با شماست نشانه بی ادبی است. توجه کردن یکی از اصلی ترین نشانه های آداب معاشرت و بهترین تمجید از طرف مقابل است. برای كسب نتیجه بهتر، می توانید با حالت های مختلف صورت و بدن، نشان دهید كه به بحث علاقه مندید.

- این سه کلمه جادویی را در روز چندین بار به کار ببرید: لطفا، متشكرم، ببخشید.

- صحبت کسی را قطع نكنید. پیش از آن که اظهارعقیده ای بكنید، اجازه دهید صحبت دیگران به پایان برسد.

- درست است که در ایام عید بهتر است که افراد همیشه آمادگی لازم برای پذیرایی از مهمانان را داشته باشند اما بهتر است برای رعایت حال صاحب خانه، قبل از خروج از منزل با میزبان تماس بگیرید تا از آمادگی وی برای پذیرایی مطمئن شوید و از طرف دیگرهمیشه وقت شناس باشید. احترام گذاشتن به وقت دیگران بسیار مهم است.  این كار به دیگران پیام می دهد كه برای وقتشان ارزش قائل اید.

برای رعایت حال صاحب خانه، قبل از خروج از منزل با میزبان تماس بگیرید تا از آمادگی وی برای پذیرایی مطمئن شوید

- هنگام نشستن در کنار اقوام ، بین خودتان و آن شخص، حتی الامكان فاصله مناسبی را رعایت کنید.

- اگر دست و دل بازید سعی نكنید دائم این موضوع را به رخ اطرافیان بكشید و مثلا عیدیهای زیاد به بچه ها بدهید و یا هدایایی به اطرافیان خود بدهید که توانایی جبران آن را نداشته باشند. اگر هم برای نمایش، بخشنده اید، بدانید مردم افرادی را که با دست راست پول می دهند و با انگشتان دست چپ حساب آن را نگاه می دارند، به زودی خواهند شناخت.

- خوش رو باشید. اگر در هنگام دید و بازدید عید با افراد بداخم و ترش رویی از اقوام و دوستان خود مواجه شدید، شما خوش رو باشید. یک لبخند کمتر از هزینة برق است ولی خیلی بیشتر از آن روشنایی می بخشد.

- با فرا رسیدن ایام نوروز و رفت و آمدهای خانوادگی ، متاسفانه در برخی دید و بازدید ها بازار غیبت، داغ می شود. اولین باری که به غیبت مبادرت می ورزیم، چه بسا برایمان جالب توجه و حتی لذت بخش باشد. پس از مدتی کوتاه این کار، عادت شده و جزء خصوصیات اخلاقی مان درخواهد آمد. پس هرگز خود را به غیبت آلوده نكنید.

- فكر نكنید كه ادب باید فقط در مواقع به خصوصی به كار گرفته شود. ادب همیشه و در همه حال باید همراه ما باشد. جزو افرادی نباشید که ادب را فقط در حضور چند شاهد به کار می گیرند.

- از بیان جملات و شوخی های رکیک و زننده اجتناب کنید، چراكه نه تنها بامزه نیستند، بلكه آقایی را از مردان و خانمی را از زنان می گیرد.

- اگر فارسی حرف می زنید کلمات زبان دیگر را به کار نبرید و اگر به زبان بیگانه ای آشنا هستید، فقط از همان زبان استفاده کنید. به کار گیری کلماتی از زبان دیگر نشان می دهد که شما زبان اول را به خوبی نمی دانید.

- وقتی دو نفر به آهستگی با هم صحبت می کنند و شما سعی می کنید که آن را بشنوید، در واقع به حریم و فضای خصوصی آنها تجاوز کرده اید.

- کلامی را که  هنوز بر زبان نیاورده اید، بردة شماست ولی کلامی که بر زبانتان جاری شده، شما را بردة خودکرده است . در نتیجه بهتر است که اول به جمله تان فكر کنید وآن را در دهان مزه مزه كنید بعد بر زبان بیاورید، شاید تلخ مزه باشد و باعث کدورت مخاطب شود.

از بیان جملات و شوخی های رکیک و زننده اجتناب کنید، چراكه نه تنها بامزه نیستند، بلكه آقایی را از مردان و خانمی را از زنان می گیرد

- هنگام خروج از منزل نگاهی به وضع ظاهری خود بیندازید، آیا موهایتان مرتب است؟ (قابل توجه آقایان)آیا مقنعه، روسری یا چادرتان تمیز و مرتبر است (قابل توجه خانم ها)، آیا دکمه های کت، مانتو یا لباستان را درست بسته اید؟ و بالاخره آیا كفش هایتان تمیز و واكس خورده است؟  توجه داشته باشید كه نظافت و مرتب بودن ظاهر، وقت و هزینه زیادی نمی طلبد، تنها چند دقیقه وقت از شما می گیرد و اثر مثبتی بر روی خودتان و اطرافیان تان می گذارد.

- تصور نکنید که ایام عید است و در تعطیلات مقررات رانندگی رنگ می بازد. هنگام رانندگی، به قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی احترام بگذارید و آن را جدی بگیرید. در ضمن  هنگام رانندگی آرامش و کمی گذشت داشته باشید، و متانت کلام خود را از دست ندهید فراموش نکنید که فرزندتان از رفتارهای شما الگو برداری می کند. از طرف دیگر با اوقات تلخی و یا درگیری احتمالی با رانندگان دیگر بپرهیزید و این ایام خوش را به کام خود و خانواده تان تلخ نکنید.

 

 

تبیان