سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

فازم دوم بندر چندمنظوره آستارا، تابستان سال آینده بهره برداری می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

فازم دوم بندر چندمنظوره آستارا، تابستان سال آینده بهره برداری می شود

شناسه : 37447689

فازم دوم بندر چندمنظوره آستارا، تابستان سال آینده بهره برداری می شود

آستارا - ایرنا - مدیرعامل شرکت کاوه و مجری بندر چندمنظوره آستارا اعلام کرد: عملیات اجرایی احداث فاز دوم بندر چند منظوره آستارا آغاز شده و این فاز بندر در تابستان سال آینده به بهره برداری می رسد.

به گزارش ایرنا، محمدصادق کاوه روز یکشنبه در جریان بازدید استاندار گیلان از مراحل اجرایی فاز دوم بندر آستارا گفت: صادرات و واردات از بندر آستارا امسال نسبت به سال قبل هشت برابر افزایش یافته و همین استقبال تجار موجب شده که ما برای تکمیل فازهای بعدی این بندر در اسرع وقت کارها را با برنامه زمانبندی پیش ببریم.

وی با اشاره به فراهم شدن زیرساخت های مناسب بندری در بندر چندمنظوره آستارا بیان کرد: همه تلاش ما این است که تاخیر در اجرای فازم دوم در زمان شش ماه آینده جبران شود.

وی همچنین اظهار کرد: برای توسعه و اجرای فازم دوم بندر یک دستگاه کشتی لایروب نیز به طور اختصاصی در اختیار بندر آستارا قرار گرفته است.

وی از تخلیه و بارگیری بیش از 150 هزار تن کالا در بندر آستارا در 20 ماه فعالیت آن خبر داد و اضافه کرد: در فاز دوم این واحد بندری دو کشتی به طور همزمان امکان پهلوگیری خواهد داشت و همراه با فاز دوم یک واحد انبار سرپوشیده چهار هزار و 500 تنی نیز احداث می شود.

کاوه اضافه کرد: با آغاز فعالیت منطقه ویژه اقتصادی و با حضور سرمایه گذاران در این منطقه ، بندر آستارا بیش از گذشته رونق خواهد گرفت.

استاندار گیلان نیز در این دیدار بر سرعت بخشی به اجرای فاز دوم بندر چندمنظوره آستارا تاکید کرد و گفت: برای تکمیل این واحد بندری هر گونه حمایتی لازم باشد ، انجام خواهیم داد.

محمدعلی نجفی افزود: مردم سرعت اجرای کار و تلاش مسوولان و سرمایه گذاران را در این واحد بندری باید ببینند.

به گزارش ایرنا ، مسیر دریایی بندر آستارا در مقایسه با بنادر همجوار بیشتر از 200 کیلومتر به مقاصد صادراتی و وارداتی شمالغرب کشور نزدیک تر بوده و مقرون به صرفه ترین مسیر برای تجار محسوب می شود.

بندر آستارا با ارائه انواع خدمات گمرکی و بندری ظرفیت پهلوگیری ، تخلیه و بارگیری تمامی کشتی های تردد کننده در دریای خزر را دارد.فاز نخست بندر چندمنظوره آستارا فروردین ماه سال 92 به طور رسمی افتتاح شد و فعالیت خود را آغاز کرد.

این واحد بندری به عنوان نخستین بندر بخش خصوصی کشور بر اساس اعلام کارشناسان حوزه حمل و نقل ، نزدیک ترین و مقرون به صرفه ترین مسیر و حلقه اتصال تجارت و ترانزیت کالا بین سه قاره آسیا، آفریقا و اروپاست.

بندر چندمنظوره آستارا برای تخلیه و بارگیری کشتی های دو هزار و 500 تنی پیش بینی شده و پس از تکمیل ، پذیرای همزمان پنج کشتی در پنج اسکله اختصاصی خود خواهد بود.

این واحد بندری به ظرفیت نهایی سه میلیون و 500 هزار تن تخلیه و بارگیری سالانه کالا پیش بینی و طراحی شده که یک میلیون و 500 هزار تن آن با یک اسکله اختصاصی مربوط به تخلیه و بارگیری سوخت و مواد نفتی خواهد بود و دو میلیون تن دیگر نیز به تخلیه و بارگیری سایر کالاها اختصاص می یابد.

این بندر در فضای محدود 60 هکتار احداث شده است.

این بندر با بندر انزلی 200 کیلومتر و با بندر باکو جمهوری آذربایجان 300 کیلومتر فاصله دارد.

شهرستان مرزی بندر آستارا با 85 هزار نفر جمعیت در شمال استان گیلان و در مجاورت مرزهای جمهوری آذربایجان واقع شده و از جمله مرزهای مهم زمینی و تجاری شمال کشور محسوب می شود.