رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲ خرداد ۱۳۹۸

غربالگری ، این بار برای بیماری اتیسم - نمایش محتوای خبر

 

 

غربالگری ، این بار برای بیماری اتیسم

شناسه : 324297582

غربالگری ، این بار برای بیماری اتیسم

طرح غربالگری اتیسم همزمان با سراسر کشور در گیلان به اجرا در آمده است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما معاون توانبخشی بهزیستی گیلان امروز با اعلام این خبر گفت : طرح غربالگری اتیسم همزمان با سراسر کشور از 12 آذر با هدف شناسایی کودکان مبتلا به این اختلال آغاز شد.
رحیم تکاملی افزود : در این طرح خانواده هایی که کودکان 2 تا 5 ساله دارند می توانند با مراجعه به سایت بهزیستی گیلان ، پرسشنامه غربالگری اتیسم را تکمیل و از سلامت و یا بیماری فرزندان شان اطمینان حاصل کنند.
وی گفت : در طرح غربالگری اتیسم ، اگر پاسخ خانواده ها به 3 سوال یا بیشتر ، مثبت بود باید به 2 مرکز آموزشی و توانبخشی اختلال اتیسم در رشت و لاهیجان مراجعه کنند.
معاون توانبخشی بهزیستی گیلان با اشاره به اینکه خصوصیات اختلال اتیسم با 2 نشانه نقص در ارتباط اجتماعی و رفتارها و همچنین علایق شخصی نمایان می شود گفت : با اجرای طرح غربالگری و شناسایی به موقع این اختلال در کودکان می توان با مداخلات به هنگام ، این بیماری را کنترل و علائم آن را محدود کرد.
رحیم تکاملی با اشاره به اینکه گفته می شود در کشورمان حدود 700 هزار نفر به اتیسم خفیف و شدید مبتلا هستند گفت : تاکنون در گیلان 400 بیمار اتیسمی شناسایی شده اند.
وی تصریح کرد : کشورهای پیشرفته با اجرای طرح های مختلف غربالگری و درمان توانسته اند مبتلایان به اتیسم را به 1 درصد جمعیت شان برسانند.
منبع : خبر گیلان