جهش تولید | دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹

عید قربان - نمایش محتوای صدا

 

 

عید قربان

Loading the player...
رادیو گیلان با برنامه شکوفه باران عید قربان را همراه با مخاطبان گیلانی جشن می گیرد. عید قربان یكی از اعیاد مهم مسلمین است كه برخلاف بسیاری از اعیاد، مورد اختلاف نیست؛ چراكه همه فرق مسلمین این روز را عید محسوب می كنند؛ لذا در دعای مخصوص قنوت نماز عید می خوانیم: «اللهم انی اسألك بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و كرامة و مزیدا...؛ بارالها! به حق این روزی كه آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(صلی الله علیه واله) ذخیره و شرافت و كرامت و فضیلت قراردادی...» و بدین گونه عید را فقط مخصوص مؤمنین ندانسته، همه مسلمین را در آن سهیم می دانیم و اعتقاد داریم این گردهمایی عظیم رهیافتی برای رسیدن به اعتصام به حبل الله است كه یكی از مهم ترین دستورات اجتماعی اسلام است.
بنا بر این با توجه به مباحث مطرح شده، مناسك حج كه در اوج عظمت آن عید قربان قرار دارد، علاوه بر رسیدن به توحید عاملی است مؤثر برای نیل به انسجام و همبستگی هر چه بیشتر مسلمانان. لذا بزرگان دینی ما به این مسأله بارها تأكید كرده اند كه بهترین عمل در این روز برائت از مشركین و شیاطین حقیقی عالم است و این مهم میسر نمی شود مگر با انسجام و همدلی تمامی مسلمین با هر فكر و عقیده و مسلكی كه باشند.
ویژه برنامه شکوفه باران با هدف ایجاد فضای شاد و مفرح توام با یادآوری لحظات ناب جشن مسلمین در این عید بزرگ تهیه می شود. استفاده از بیانات مقام معظم رهبری و کلام حضرت امام (ره) درخصوص اهمیت جایگاه عید فطر، مصاحبه با مردم و پیام های تلفنی مناسب با حال و هوای عید،پخش موسیقی و ترانه های شاد، مسابقه، پخش دیدگاه های ائمه جمعه درباره روز عید قربان، نمایش کوتاه و.. از جمله بخش های این برنامه می باشند.
تاریخ تولید: 1395
تهیه کنندگان: حسین صدیقی، سید رضا سید دانش 
گویندگان: آذر پور مساح، سید احمد قدسی، مصطفی رفیعی، عفت جمالی پور، جواد زرساز
نویسنده : سیدرضا سید دانش
گزارشگران: مریم شیرزاد، داریوش محمدی، غفار کشاورز