رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

عنکبوت های بیوه‌ سیاه - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

عنکبوت های بیوه‌ سیاه

عنکبوت های بیوه‌ سیاهعنکبوت های بیوه سیاهِ مونث به رنگ سیاه براق هستند  و روی شکمشان شکل هایی شبیه ساعت شنی به رنگ قرمز نارنجی دیده می شود. اما بیوه های سیاه مذکر به ر نگ قهوه ای یا خاکستری با لکه های قرمز کوچک هستند.

بیوه های سیاه جزو عنکبوتیان زهردار هستند. آن ها حشره نیستند و گفته می شود زهر مرگبار آن ها 15 برابر قوی تر از زهر مار زنگی است.

بیوه های سیاه برای بافتن تار خود از مواد ابریشم مانند استفاده می کنند. آن ها تارهای خود را در مکان های سرپوشیده و یا تاریک مثل جایی نزدیک به لوله های فاضلاب و یا زیر کنده های درخت درست می کنند. مونث ها به صورت وارونه روی تارهای خود آویزان می شوند و منتظر شکار می مانند.

بیوه های سیاه تکان ها و ویبره ی تارهایشان را احساس می کنند. وقتی یک مزاحم بدشانس به دام می افتد، عنکبوت فوراً تاری چسب مانند دور آن می تند. حشراتی مانند پشه ها و مگس ها و یا حتی بزرگتر مثل ملخ ها به دام این عنکبوت ها می افتند. بعد از گرفتن آن ها زهرشان را به آن ها تزریق کرده و آن ها را فلج می کنند.

نوک پاهای بیوه ی سیاه پوشیده از مواد روغنی است که مانع از چسبیدن خودش به تارها می شود.

بیوه های سیاه مونث و مذکر بالغ به تنهایی زندگی می کنند و تنها برای تولید مثل همدیگر را ملاقات می کنند. بیوه های سیاه مونث تقریباً 200 تخم می گذارند. تخم ها برای 20 روز در یک کیسه ی کاغدی گرد و کوچک که آویزان به تار مادر است می مانند و بعد از این که از تخم بیرون آمدند بچه عنکبوت ها بیش از یک ماه در یک پیله می مانند.

 

 

آیا می دانید چرا این عنکبوت ها را بیوه ی سیاه نامیدند؟

چون مونث ها عادت دارند بعد از جفت گیری مذکرها را بخورند.

بیوه ی سیاه مونث تقریباً 38 میلی متر طول دارد. و اندازه ی مذکر نصف آن است.

بیوه ی سیاه، شکاری برای پرندگان و عنکوت های دیگر است.

در حالی که زهر بیوه های سیاه به ندرت برای انسان ها کشنده است، اما می تواند باعث درد شدید و حالت تهوع آن ها شود.

منبع:تبیان