سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

عمارت سیگارودی- خانه تحویلداری لنگرود - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

عمارت سیگارودی- خانه تحویلداری لنگرود

Loading the player...

به نام خدا
سلام دوستان، درگشت و گذار به جاهای گوناگون گیلان، این بار به شهرستان لنگرود می ریم تا با دو بنای تاریخی این شهر بیشتر آشنا بشیم می خوایم از عمارت سیگارودی و خانه ی حسینیه ی تحویلداری دیدن کنیم. همراهی تونو از ما دریغ نکنین.
عمارت سیگارودی یکی از بناهای ارزشمند روستای سیگارود لنگروده. این بنا، دوطبقه ست، سقفش سفالیِه و اتاقاش نقش های گچبری بسیار زیبا داره. مصالح به کار رفته در عمارت سیگارودی بیشتر از گچ، شیشه، سفال، چوب، کاه گل و آجره. در ساخت بنا بیشتر از آجر استفاده شده و اسکلت اصلی عمارت سیگارودی هم با آجر شکل گرفته. تمام درهای این بنا از چوبه و با نورگیرهای شیشه ای آراسته شده ورودی عمارت از سمت جاده ست که هیچ گونه حصاری نداره. روی در  نمای ساختمون، تزییناتی خراطی شده و اُرسی های مشبَّک با شیشه های رنگی، جلوه ای زیبا به این عمارت بخشیده. زیباترین تزیینات در اتاق حسینیه ی عمارت سیگارودی به کار رفته که به نظر می رسه این قسمت، اتاق اصلی ساختمون محسوب می شد. و اما بنای دیگه ای که قراره ازش دیدن کنیم خانه ی حسینیه ی تحویلداریِه. این بنا در فاصله ی 250 متری امام زاده سید سُتون قرار داره. نقشه ی ساختمون به شکل مستطیله و جهت اون، شرقی-غربی یه.
مصالح به کار رفته در این بنا، بیشتر از گچ، شیشه، سفال، چوب و کاه گل و آجره. سربندی بنا برای جلوگیری از برخورد رده ی بارون با بدنه ی ساختمون، به صورت سرِ شیر، خراطی شده و در 3 طبقه دیده می شه، پوشش سفال سربندی بَنا به رنگ قهوه ایِه و به شکل نگینی در فضای سبز محیط، جلوه نمایی می کنه. تمام ورودی های طبقه ی هم کف، رو به سمت شرق باز می شه. مُقَرنَس کاری، اُرسی های مشبَّک با شیشه های رنگی و گل میخ های اتصال درها و هم چنین گچ بری های زیبا با آیینه کاری، جزو ویژگی های منحصر به فرد خانه ی تحویلداریِه.
دوستان، این سفرمون هم به پایان رسید، تا فرصتی دوباره شما رو به خدای بزرگ می سپاریم.