رونق تولید ملی | شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

ظرفیت پذیرش دانشجو در سال جاری 1.7 برابر ظرفیت سال گذشته است - نمایش محتوای خبر

 

 

ظرفیت پذیرش دانشجو در سال جاری 1.7 برابر ظرفیت سال گذشته است

شناسه : 64208095

نماینده تام الاختیار دانشگاه آزاد اسلامی در استانهای شمالی گفت: در رابطه با افزایش جذب دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی بر خلاف آنچه که شایع شده است که دانشگاه آزاد اسلامی 8 برابر سال گذشته دانشجو پذیرفته است باید گفت که ظرفیت پذیرش در سال جاری 1.7 برابر ظرفیت سال گذشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه گیلان، دکتر احمد شاهورانی امروز در بیست و سومین جلسه شورای روسای واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد گیلان با اشاره به آیات قرآن کریم و بیان ویژگی های مدیر اظهار کرد: مدیر باید دارای تجربه بالا بوده چرا که باید بتواند با عنایت بر پتانسیل ها و توانایی های افراد و با آگاهی کامل در جهت رسیدن به اهداف دانشگاه، موفق شود.

وی از معیارهای انتخاب مدیر را توجه به ارزشهای والای خدایی دانست و گفت: مدیر هم باید خود واجد ارزشهای خدایی باشد و هم دیگران را بدان هدایت کند.

نماینده تام الاختیار دانشگاه آزاد اسلامی در استانهای شمالی، افراط و تفریط را یکی از معضلات کشور دانست و افزود: از افراط و تفریط دوری کنید و هر جا که افراط و تفریط باشد تبعیت از عقل نیست و همیشه اعتدال و میانه روی داشته باشید و با این اعتدال می توانید علاوه بر تابعیت عقلایی در کارها موفق باشید.

دکتر شاهورانی، توجه به حقوق دیگران را مهم دانست و تصریح کرد: یک رئیس و مدیر در دانشگاه آزاد اسلامی باید ضمن توجه به بخشنامه ها، افراد زیرمجموعه خود را بشناسدو نسبت به توانایی آنها آگاهی یابد و پست های سازمانی با توجه به لیاقت و توانایی افراد اختصاص یابد.

وی با تأکید بر رعایت اعتدال در مسائل مالی در واحدهای دانشگاهی استانهای شمالی، افزود: دانشگاه آزاد اسلامی باید  ضمن توجه به حقوق کارکنان و اعضای هیأت علمی ، از اسراف و تبذیر جلوگیری کند.

نماینده تام الاختیار دانشگاه در استانهای شمالی، اضافه کرد: در رابطه با افزایش جذب دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی بر خلاف آنچه که شایع شده است که دانشگاه آزاد اسلامی 8 برابر سال گذشته دانشجو پذیرفته است باید گفت که ظرفیت پذیرش در سال جاری 7/1 برابر ظرفیت سال گذشته است.

دکتر شاهورانی ادامه داد: زیرا در سال گذشته حدود 7 هزار دانشجو پذیرفته شده است در حالیکه در سال جاری پیش بینی می شود حدود 12 هزار دانشجو پذیرفته شوند که این پذیرش حدود 1.7 برابر پذیرش سال گذشته است و پذیرش این جمعیت دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی بعلاوه پذیرش حدود 11 هزار دانشجو در وزارت علوم در مقابل متقاضیان 300 هزار نفری باز هم جوابگو نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین درصدی از متقاضیان آموزش تحصیلات تکمیلی برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر رفته با توجه به اینکه سطح آموزش عالی آنان بالاتر از دانشگاههای ما نیست و از طرف دیگر تبعات نا مناسب فرهنگی داشته و ارز زیادی صرف می شود که دلیلی دیگر برای منطقی بودن این رشد است.

نماینده تام الاختیار دانشگاه در استانهای شمالی ضمن تبیین برنامه پنج ساله دانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد: با توجه به برنامه پنج ساله، در پایان این برنامه 20 درصد به ظرفیت تحصیلات تکمیلی باید اضافه می گردد، از طرفی در دانشگاه آزاد اسلامی حدود 8 هزار بورسیه در مقطع دکترا وجود دارد که در سالهای آتی به جمع اعضای هیأت علمی دکترا می پیوندند و نیز حدود 5 هزار نفر در فراخوان شرکت کرده اند که با جذب این متقاضیان کیفیت آموزش در تحصیلات تکمیلی افزایش می یابد.

دکتر شاهورانی یادآور شد: بیشتر این افزایش ظرفیت در واحدهای واقع در تهران است که این واحدها از اساتید استادیار به بالا برخوردار بوده و نیز از بهترین اساتید در دانشگاههای دولتی استفاده می کند.

وی در پایان گفت: بومی گزینی نیز یکی دیگر از مسائلی است که دانشگاه آزاد اسلامی بدان توجه داشته است.

در ادامه این جلسه حجت الاسلام میرابراهیمی، ضمن خیر مقدم به حاضرین و تبریک فرارسیدن سال تحصیلی گفت: مدیران دانشگاه در خصوص رعایت مسائل ایمنی دانشجویان خوابگاه ها فعال شده و مسائل ایمنی از نظر بهداشت، وسائل گرمایشی و سرمایشی خوابگاهها بازبینی شود.

وی با تأکید بر تکریم مراجعین، افزود: در پاسخگویی به دانشجویان و تکریم آنان جدی بوده و از رفتاری که باعث دلسردی آنان شود پرهیز کنید.

معاون هماهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان، ادامه داد: امروز با توجه به ورود شرایط جدید و سوءاستفاده دشمن از غفلت ما، باید نظارت کافی توسط رؤسای واحد ها به عمل آید و حضور بیشتری در واحد ها داشته باشند و از مأموریت های غیرضروری خودداری کنند.

دکتر علیرضا امیرتیموری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت و دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان نیز در این مراسم گزارش مبسوطی، از روند فعالیت های هیأت امنای استان گیلان ارائه کرد.

در ادامه رؤسای واحدها و مراکز آموزشی حاضر در جلسه نظرات و پیشنهادات خود را ارائه دادند.

ایسنا