جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

ضرب المثل نه گاو رو می‌خوام نه گوساله - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

ضرب المثل نه گاو رو می‌خوام نه گوساله

ضرب المثل نه گاو رو می‌خوام نه گوسالهبین مردم ضرب المثلی هست که می گوید: «نه می‌خواهم خدا گوساله را به همسایه‌ام بدهد و نه ماده گاو را به من» این مثل را برای مردم حسود می‌آورند. مردمی که آن قدر تنگ نظر و بخیل هستند که نمی توانند آن چه را که  دیگران  دارند، ببینند و رنج نبرند. به این آدم ها حسود می گویند. حسادت صفت بسیار زشتی است؛ شخص حسود همیشه غمگین است  و از زندگیش لذت نمی برد زیرا چشم دیدن دیگران را ندارد، برای همین می گویند:حسود هرگز نیاسود.

اما داستان:

روزی روزگاری زنی زندگی می کرد که به همه ی مردم حسودیش می شد وبرای همین همیشه غمگین و ناراحت بود و رنج می کشید. روزی در مسجد نشسته بود و دعا می کرد که  خدا به او یک گاو ماده بدهد.همسایه اش صدای او را که به در گاه خدا می نالید و می گفت:«خدایا!به من لطف کن و یک گاو ماده به من بده تا با شیرش بتوانم شکم خودم و خانواده ام را سیر کنم...» شنید و به او گفت:« تو آدم حسودی هستی،خدا دعای آدم های حسود را مستجاب نمی کند. تو باید از خدا بخواهی که اول یک گوساله  به همسایه ات بدهد و بعد هم یک گاو شیرده  به تو، شاید خدا تو را ببخشد و آرزویت را برآورده نماید.»

زن حسود کمی فکر کرد و دید اگر خودش ماده گاوی و همسایه اش فقط گوساله ای داشته باشد، بازهم حسودیش می شود.این  بود که گفت:« حالا كه اینطور است، نه می‌خواهم خدا گوساله را به همسایه ام  بدهد و نه ماده گاو شیرده  را به من».


منبع:ترانه های کودکان