سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

صید و صیادی در گیلان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

صید و صیادی در گیلان

Loading the player...

دانلود


ماهیگیری و صیادی از ابتدای تاریخ ۳۰۰ ساله انزلی مهمترین شغل مردم گیلان و علی الخصوص انزلی بوده است. صیادان گیلان بیشتر تور های خود را در مصب رودخانه ها و مخصوصا سفید رود پهن می کردند و به طوری که نقل می شود روزانه ۴۰۰۰۰ ماهی درشت از سفید رود و حدود ۳۰۰۰۰ ماهی از مرداب انزلی صید می شده است.
طبق گفته ها ۸۳ پره در دور تا دور مرداب انزلی مشغول فعالیت بوده اند و تا قبل از دهه ۲۰ شمسی هر دو هفته ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار قطعه ماهی کپور تحویل شیلات انزلی می شده است.

ماهیگیری در محیط دریا و بر روی محیط بسته قایق و یا در ساحل به روشهای خاص خودش از طریق تورهاي ماهيگيري و قلاب انجام می گیرد. شغل ماهیگیری نیاز به تحرک و جابجایی زیادی دارد ،شاید تحرک شناورها روزها و هفته ها به طول بینجامد و همیشه افراد شاغل در ماهیگیری در حال سفر دریایی می باشند و مدتها در دریا مي مانند و به ماهیگیری مشغول مي شوند. در شغل ماهيگيري توانايي حركتي وفضايي بالايي را با توجه به سير و سفرهاي دريايي وهمچنين جهت يابي ها و مشخص كردن موقعيت مكاني در دريا مي طلبد.و همچنين جهت پرتاب تور به دريا و بالا آوردن آن نياز شديد به توانايي حركتي دارند.اولين و مهمترين ارزش در انجام و احراز هر شغلي كسب درآمد و خدمت به مردم و كسب رضايت و خشنودي خداوند مي باشد، شغل ماهيگيري از اين موارد مستثني نيست.اين شغل مي تواند با تامين ماهي مورد نياز در برنامه غذايي مردم نقش به سزايي داشته باشد.با توجه به وجود فسفر فراوان در ماهي اين ماده ي غذايي جايگاه خاصي در رشد و پرورش ذهن و حافظه و خلاقيت ايفا مي كند.

از ابتدا جنوب دریای خزر و به ویژه مرداب انزلی یکی از پر اهمیت ترین نقاط تخم ریزی ، رشد و نمو ماهیان استخوانی دریای کاسپین بوده است. صید انواع ماهی های فلس دار مهاجر در مرداب انزلی انحام می شد و طبق آمار موجود تا قبل از سال ۱۳۱۳ شمسی سالانه حدود ۶۰۰۰۰ تن ماهی در مرداب انزلی صید می شده که بیش از نیمی از آن را سوف ، حدود ۳۰درصد را ماهی سفید و مابقی را کپور و سایر ماهیان تشکیل می دادند. فصل صید انواع ماهیان استخوانی از دریای خزر هر ساله از اواخر مهرماه در گیلان آغاز و تا فروردین ماه سال بعد ادامه می یابد.