جهش تولید | دوشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۹

صحیفه سجادیه بهترین الگوی عبودیت در سبک زندگی است - نمایش محتوای خبر

 

 

صحیفه سجادیه بهترین الگوی عبودیت در سبک زندگی است

شناسه : 63941200

 

معاون دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ آزاد اسلامی گیلان گفت: صحیفه سجادیه پس از قرآن کریم و نهج‌البلاغه بهترین الگوی عبودیت و بندگی در سبک زندگی است.

خبرگزاری فارس: صحیفه سجادیه بهترین الگوی عبودیت در سبک زندگی است

حجت‌الاسلام قاسم قاسمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با توجه به اهمیت و ترویج سبک زندگی اسلامی در جامعه این بحث را یکی از دغدغه‌های مهم مقام معظم رهبری عنوان کرد.

 

وی اظهار کرد: فاصله از عبودیت و بندگی جامعه را تهدید می‌کند و در تغییر سبک زندگی تاثیرگذار است.

این مسئول با بیان اینکه کتاب صحیفه سجادیه تنها یک کتاب دعا نیست، افزود: صحیفه سجادیه کتاب درس زندگی اجتماعی و سیاسی و بهترین الگوی عبودیت و بندگی پس از قرآن مجید و نهج‌البلاغه است.

* صحیفه سجادیه جزو افتخارات فرهنگ تشیع است

قاسمی به بیانات امام راحل درباره توجه به مطالعه صحیفه سجادیه اشاره کرد و گفت: صحیفه سجادیه کتابی است که امام چهارم (ع) از تمام ابعاد به آن پرداخته‌اند و جزء افتخارات فرهنگ تشیع است.

وی تصریح کرد: عصر امام سجاد (ع) طلیعه درخشش فرهنگ تشیع است و آثار ایشان از جمله کتاب مناسک حج، رسالة‌الحقوق، صحیفه و ... از مهم‌ترین کتاب‌های دوره اسلامی به شمار می‌روند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه صحیفه سجادیه گنجینه گرانبهای شیعیان است ادامه داد: صحیفه سجادیه از نظر سندیت در حد تواتر و یا بالاتر از آن است.

وی با اشاره به بیانات مرحوم علامه محمد تقی مجلسی اظهار کرد: این علامه عنوان کرده بود که یک‌ میلیون سند درباره این کتاب موجود است.

*اهمیت صحیفه سجادیه نزد اهل سنت

قاسمی با بیان اینکه کتاب صحیفه سجادیه نزد اهل سنت نیز اهمیت دارد، افزود: ابن جوزی در کتاب خصایص‌الائمه خود از این کتاب نام برده است.

وی ادامه داد: مرحوم آقابزرگ تهرانی از علمای تاریخ شیعه از این کتاب به «انجیل اهل بیت» و «زبور آل محمد» و «اخت القرآن» یاد می‌کند و آن را یکی از حقایق گرانبهای معارف اسلامی می دانست.

معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های آزاد گیلان با اشاره به اینکه این کتاب اگر چه با موضوع دعا و نیایش است، خاطرنشان کرد: صحیفه شامل بسیاری از حقایق علوم و معارف اسلامی و عرفانی، و قوانین و احکام شرعی و مسائل حساس سیاسی و اجتماعی و تربیتی و اخلاقی بوده که در شکل و قالب دعا به آنها اشاره شده است.

*برگزاری پنجمین جشنواره صحیفه سجادیه دانشگاهیان در گیلان

قاسمی از برگزاری پنجمین جشنواره صحیفه سجادیه دانشگاهیان در گیلان همزمان با سراسر کشور خبر داد و گفت: نتایج این جشنواره در اردیبهشت ماه سال 93 اعلام می‌شود.

دبیر برگزاری جشنوراه صحیفه سجادیه دانشگاهیان در گیلان با اشاره به اینکه برای شرکت در بخش‌های مختلف جشنواره ثبت‌نام از طریق سایت الزامی است، افزود: جشنواره در سه بخش دانشجویان، استادان و کارمندان دانشگاه برگزار می‌شود.

وی کتابخوانی و درک مفاهیم، رشته‌های تک مرحله‌ای و پژوهش و پایان‌نامه را جزو مراحل مسابقاتی بین دانشجویان دانست.

قاسمی ادامه داد: استادان در رشته‌های پژوهش، کتاب و آثار هنری می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند.

وی یادآور شد: کتابخوانی و درک مفاهیم و نیز برگزاری مسابقات پیامکی و اینترنتی نیز جزو مراحل مسابقه کارکنان دانشگاه است.

معاون دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های آزاد اسلامی گیلان، زمان آغاز جشنواره مذکور را از مهر 92 ذکر کرد و گفت: این جشنواره در اواخر اردیبهشت 93 به پایان می‌رسد.

وی با بیان اینکه آزمون‌ها در بخش کتابخوانی و درک مفاهیم تا پایان بهمن 92 از طریق سایت جشنواره به نشانی www.sahlfe.nahad.lr ادامه دارد، اضافه کرد: آزمون‌ها به صورت تستی است و در فروردین 93 برگزار می‌شود.

قاسمی متذکر شد: شرکت کنندگان می‌توانند منابع مسابقات بخش کتابخوانی و درک مفاهیم را از سایت دبیرخانه مرکزی جشنواره دریافت کنند.

وی با تصریح بر اینکه در آینده نزدیک نرم‌افزار حاوی بخش بزرگی از آثار امام سجاد(ع) در اختیار پژوهشگران قرار می‌گیرد، تصریح کرد: تاکنون استقبال دانشگاهیان در این جشنواره بسیار خوب بوده و طبق آخرین آمار 600 دانشجو و 200 استاد شرکت کرده‌اند.

*برگزاری جلسه‌های معرفت‌افزایی استادان درباره سبک زندگی

این مسئول از برگزاری جلسه‌های معرفت‌افزایی استادان درباره سبک زندگی در دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌های آزاد اسلامی گیلان خبر داد.

وی گفت: این جلسه‌ها روزهای سه‌شنبه هر هفته با حضور استادان درباره اخلاق آموزشی برگزار می‌شود که با استقبال خوب استادان مواجه شده است.

قاسمی سهم استادان در مباحث فرهنگی را بسیار بالا دانست و خاطرنشان کرد: 70 درصد مباحث فرهنگی در دانشگاه‌ها به ترویج استادان مربوط است.

به گفته قاسمی اگر سهم استاد در ترویج مسایل فرهنگی دانشگاه نادیده گرفته شود دانشگاه از پویایی و بالندگی باز می‌ماند.