سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

شیر از چه موادی تشکیل شده است؟ - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

شیر از چه موادی تشکیل شده است؟

شیر از چه موادی تشکیل شده است؟


پستانداران برای تغذیه نوزادان خود، مایعی سفید رنگ و مغذی تولید می‏کنند که به آن، شیر می‏گویند. شیری که می‏نوشیم، بیشتر از گاو، گوسفند و بز گرفته می‏شود. کره، پنیر، خامه و غیره نیز از شیر به دست می‏آیند.

ما به درستی نمی‏دانیم که انسان از چه زمانی شروع به نوشیدن شیر چهار پایان کرد؛ اما مدارک موجود نشان می‏دهند که انسان در حدود پنج هزار سال پیش شروع به نگهداری و اهلی کردن حیوانات شیرده کرد.

شیر غذایی کامل است. این ماده غذایی دارای عناصر مختلفی مثل قند، پروتئین، چربی، ویتامین، املاح و آب است. شیر گاو حاوی 2/87 درصد آب، 7/3 درصد چربی، 5/3 درصد پروتئین، 9/4 درصد قند و مواد معدنی و ویتامین‏های مختلف است. این مواد درشیر سایر پستانداران نیز به مقادیر مختلف یافت می‏شوند.

کره از چربی موجود در شیر گرفته می‏شود. چربی‏ها باعث تولید انرژی در بدن می‏شوند. پروتئین موجود در شیر موجب تقویت عضلات بدن می‏شود. بدن انسان قند را به راحتی جذب کرده، از آن برای سوخت و ساز استفاده می‏کند. کلسیم و فسفر موجود در شیر، به شکل‏گیری و رشد استخوان‏ها کمک می‏کند. ویتامین‏های شیر، کمبود ویتامین را در بدن جبران می‏کنند.

شیر خیلی زود فاسد می‏شود؛ به همین جهت آن را پس از دوشیدن، پاستوریزه و هموژنیزه می‏کنند. افرادی که رژیم غذایی دارند، از شیر بدون چربی استفاده می‏کنند. برای تهیه این نوع شیر، قسمت اعظم چربی شیر را قبل از فروش و عرضه به بازار از آن جدا می‏کنند.

منبع: کتاب چرا چطور چگونه؟