جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

شورای اداری گیلان با حضور معاون اول رییس جمهور - نمایش محتوای خبر

 

 

شورای اداری گیلان با حضور معاون اول رییس جمهور

شناسه : 14774111

شورای اداری گیلان با حضور معاون اول رییس جمهور

دولت تلاش دارد رشد اقتصادی 3 درصدرا تا پایان امسال محقق و تا پایان سال 94 تثبیت کند.

معاون اول رییس جمهورعصردیروزدرشورای اداری گیلان در رشت با اشاره به  تلاش های دولت تدبیر وامید د یکسال و نیم گذشته برای کاهش نرخ تورم و خروج از رکود اقتصادی گفت: درحال حاضر رشد اقتصادی از روند منفی به مثبت هدایت شده و پیش بینی می شود تا پایان امسال به 3 درصد برسد.

اسحاق جهانگیری با بیان اینکه تلاش می شود این رشد اقتصادی تا پایان سال 94 حفظ و تثبیت شود اضافه کرد: دولت تدبیر و امید در آغاز فعالیت، تورم 25 درصدی را برای سال 93 پیش بینی کرده بود اما امروز آمارها حاکی از کاهش نرخ تورم به حدود 16 درصداست .

وی بهره گیری بهینه ازظرفیت مدیریتی کشور و بخش خصوصی- افزایش همکاری مردم با دولت و بکارگیری مجموعه ی سیاست های اقتصاد مقاومتی در روند برنامه ریزی کشور را ازعوامل موفقیت دولت در کاهش نرخ تورم و خروج از رکود اقتصادی برشمرد و تصریح کرد : درحال حاضر دولت توسعه ی صادرات غیرنفتی را در اولویت برنامه های اقتصادی کشور قرار داده و استانداران را موظف ساخته است تا تمامی تلاش های خویش را برای رسیدگی به مشکلات صادرکنندگان بکارگیرند.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به توانمندی های متنوع گیلان در زمینه اقتصادی و گردشگری افزود: با تسهیل روند صادرات غیرنفتی و توسعه ی تجارت با کشورهای حوزه خزر می توان فضای کسب و کاررا بهبود بخشید و رونق اقتصادی و معیشتی  را در این استان محقق کرد .

اسحاق جهانگیری در بخش دیگری از سخنانش بر ضرورت تسریع در روند ساخت سدهای شفارود و پلرود تاکید و وزیر نیرو و رییس سازمان حفاظت محیط زیست را مکلف کرد تا یکماه آینده معضل م زیست حیطی حوزه ی سد شفارود را با تعامل برطرف کنند و در صورت عدم توافق ، این مشکل را برای تصمیم گیری نهایی به هیات دولت ارجاع دهند .

وی بر لزوم تسریع در تصمیم گیری برای اجرای 11 کیلومتر باقی مانده آزاد راه قزوین – رشت در محدوده رودبار تا منجیل تاکید کرد و افزود: مدیران
دست اندرکار باید هرچه سریعتر در این زمینه تصمیم گیری و راه حل نهایی را انتخاب کنند .

معاون اول رییس جمهور در ادامه از تلاش دولت برای افزایش سقف فاینانس ایران با چین تا سقف 52 میلیارد دلار خبرداد و افزود: در حال حاضر این رقم 20 میلیارد دلاراست که همه این اعتبار برای تکمیل طرح های نیمه تمام ضروری کشور هزینه شده و از این پس با گشایش فاینانس جدید زمینه مشارکت شرکت های چینی برای تکمیل خط آهن قزوین – رشت در ادامه به  انزلی – آستارا فراهم می شود.

اسحاق جهانگیری همچنین مناسب ترین شیوه ی رفع معضل زیست محیطی ناشی از دفع غیر بهداشتی پسماندها و فاضلاب گیلان را مشارکت دادن بخش خصوصی برای اجرای طرح های جمع آوری و تصفیه فاضلاب و احداث نیروگاه های زباله سوز دانست واضافه کرد: دولت با اختصاص امتیازات ویژه و خرید مناسب خدمات بخش خصوصی می تواند برای استقبال سرمایه گذاران زمینه سازی کند.

وزیر نیرو نیز در این نشست از آمادگی این وزارتخانه برای حمایت همه جانبه از سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه ی ساخت نیروگاه های زباله سوز در گیلان خبرداد و گفت: دولت مصمم است برق تولیدی این نیروگاه ها را هر کیلو وات ساعت 450 تومان خریداری کند در حالیکه آن را هر کیلو وات ساعت 50 تومان به مردم ارایه می دهد .

آقای چیتچیان همچنین با اشاره به اینکه 1300 مگاوات ساعت از برق تولیدی نیروگاه های گیلان مازاد برمصرف استان است افزود: در حال حاضر اولویت وزارت نیرو توسعه خطوط انتقال برق از نیروگاه پره سر به استان های همجوار است .

وزیر صنعت – معدن و تجارت نیز در این نشست بر اهتمام جدی دولت برای اتمام هرچه سریعتر طرح های نیمه تمام گیلان تاکید کرد و افزود: از مجموع هزار طرح نیمه تمام موجود در استان ،طرح های تولیدی و صنعتی بالای 80درصد پیشرفت کار در الویتند.

محمدرضا نعمت زاده ایجاد و توسعه ی سیستم های تصفیه ی فاضلاب
 شهرک های صنعتی را ازدیگر اولویت های وزارت صنعت – معدن و تجارت در گیلان اعلام کرد و افزود: در این زمینه سامانه ی فاضلاب شهر صنعتی رشت دراولویت قرار دارد .

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز در شورای اداری گیلان در سخنانی با اشاره به عمده ترین معضلات زیست محیطی گیلان گفت: برای یکایک مشکلات ناشی از ورود انواع آلاینده های خانگی – صنعتی و بیمارستانی به محیط طبیعی گیلان راه حل های علمی و منطقی وجود دارد که عملی شدن آن مستلزم وحدت رویه ی مسوولان اجرایی درامر تصمیم گیری و تعامل است .

معصومه  ابتکار با بیان اینکه در حال حاضر اجرای ضوابط قانونی و ترویج فرهنگ مدیریت صحیح پسماند یک الزام است اضافه کرد :همه بهره برداران و دست اندرکاران این بخش باید در خصوص تعامل برای دفع اصولی و بهداشتی پسماندها احساس تکلیف کنند .

دکتر صفدر حسینی مسوول صندوق توسعه ی ملی نیز با بیان اینکه امسال 10 میلیارد دلار برحجم منابع این صندوق اضافه شده افزود: طبق قانون 20 درصد از اعتبارات این صندوق برای حمایت از فعالیت های کشاورزی – صنایع تبدیلی – طرح های محیط زیست و گردشگری به ریال تبدیل می شود تا در قالب تسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان ارایه شود .

استاندارنیزدراین نشست گزارشی از عمده ترین برنامه ها و اقدامات در حوزه ی تولید– صنعت – کشاورزی – گردشگری – اقتصاد و تجارت – تاسیسات زیربنایی و اشتغال گیلان ارایه داد و گفت: در یکسال گذشته گیلان از نظر بیکاری رتبه ی دوم کشور را دارد که با تلاش های به عمل امده برای بهبود فضای کسب و کار این رتبه ی به هشتم تنزل یافته است.

محمدعلی نجفی همچنین با استناد به گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت : گیلان دریکسال گذشته رتبه ی نخست بهبود فضای کسب و کار را بخود اختصاص داده است.

وی تشکیل کارگروه حمایت از تولید و ستاد تسهیل فرآیند سرمایه گذاری و کارآفرینی دراستان را از عوامل موثر در بهبود فضای کسب و کار و کاهش بیکاری درگیلان دانست وافزود: این اقدامات امیدوار کننده اما ناکافی است و باید برای بهره گیری از ظرفیت های استان بطور مداوم تلاش نمود .

استاندار همچنین بر ضرورت  حمایت هرچه بیشتر دولت از تولیدات استراتژیک گیلان در بخش کشاوزری تاکید کرد و افزود: جلوگیری از واردات بی رویه برنج و دیگر محصولات کشاورزی – پرداخت هرچه سریعتر تسهیلات بهزراعی چای از جمله اولویت هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

محمود شکری رییس مجمع نمایندگان گیلان نیز با بیان اینکه در حال حاضر کار مطالعات طرح ساخت سد های دیورش رودبار و لاسک شفت به پایان رسیده گفت: انتظار می رود دولت آغاز اجرای این دو طرح مهم را هرچه سریعتر در دستور کارقرار دهد.

غلامعلی جعفرزاده از نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیز در بر لزوم احداث 11 سد لاستیکی در مناطق مختلف استان تاکید کرد و گفت : با ساخت این سدها می توان4 میلیارد متر مکعب ذخیره کرد .

در ادامه این نشست مسرور مدیرعامل منطقه ی آزاد تجاری – صنعتی انزلی /  تیزهوش تابان رییس اتاق بازرگانی صنایع و معادن گیلان/ خاوری مدیرکل راه وشهرسازی/ و برجی  مدیرکل حفاظت محیط زیست بر لزوم پیگیری جدی دولت برای راه اندازی کریدور های منطقه ای – سرای تجار گیلانی در آستاراخان – احداث کمربندی امام زاده هاشم- آستانه و انزلی  و اختصاص اعتبار ویژه برای حفظ تالاب بین المللی انزلی و محیط زیست خزر خواستار شدند./م

منبع : خبرگیلان