سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

شهر رودسر - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

شهر رودسر

شهر رودسر


اين شهر با موقعيت جلگه اي در 13 كيلومتري لنگرود و 43 كيلومتري آب  گرم سخت سر ( رامسر ) قرار دارد و شامل دو محله رودسر و سريل است. رودسر ، شرقي تر ين شهر مهم گيلان است كه از شمال و شمال خاوري به درياي خزر و از جنوب به خط الراس ارتفاعات البرز منتهي مي شود. اين شهر با 14 كيلومتر مربع وسعت با توجه به نزديكي و همجواري با درياي خزر  و جنگلهاي انبوه حاشيه دريا ، يكي از زيباترين مناظر طبيعي را داراست .


قديمي تر ين نام رودسر كه از منابع معتبر بدست آمده ،(كوتم يا هوسم) است. كوتم شهر بسيار كوچكي بود كه مهمترين قسمت رانكوه محسوب مي شد از اين شهر بندري ، كشتي هاي بزرگ ، كوچك ، به نقاط دور دست براي حمل بار و جابجايي مسافر رفت و آمد مي نمودند. شهرستان رودسر داراي چهار بخش مركزي چابكسر ، رحيم آباد و كلا چاي بوده و يكي از روستاهاي رودسر به نام تميجان در زمان سلطنت شاه عباس اول داراي ضرابخانه بوده كه سكه هاي ضرب شده در اين محل موجود است. مقدسي جغرافي دان معروف در سال 375 هجري قمري در كتاب ( احسن التقاسين في معرفه الاقاليم) آورده ، هوسم را بازاري نيكو و مسجد جامع اي نزديك مقر حاكم است ، مردم رودسر داراي عواطف و پايبند به اصول مذهبي مي باشند. اين مطلب را رابينو در كتاب ولايت دارالمرز گيلان بدين صورت آورده « مردم رودسر به ملايمت طبع و علاقه مندي به مذهب معروف مي باشند . ضمناً گليم بافي ، نمد مالي و چادر شب بافي از مهمترين صنايع دستي منطقه محسوب مي شود.

 شهرستان رودسر با وسعتی حدود 1340 کیلومتر مربع در شرق استان و سومین شهر وسیع گیلان می‌‌باشد. رودسر از شمال به دریا، از جنوب به سلسله جبال البرز و از شرق به استان مازندران و از غرب به لنگرود منتهی می‌شود. شهرستان رودسر دارای چهار بخش مرکزی، کلاچای، چابکسر و رحیم آباد می‌‌باشد. قومیت مردم رودسر گیلک و به زبان گیلکی با لهجه بیه پیش (شرق گیلان) تکلم می‌‌کنند. مذهب مردم رودسر شیعه جعفری و اثنی عشری است رودسر در زمانهای قدیم به نامهای کوتم و هوسم نامیده می‌شود و دارای تاریخ بسیار دوری می‌‌باشد. یکی از روستاهای رودسر به نام تیمجان در زمان سلطنت شاه عباس اول دارای ضرابخانه بوده که سکه‌های ضرب شده در این محل موجود است مقدسی جغرافی دان معروف در سال 375 هجری قمری در کتاب (احسن التقاسیم فم معرفه الاقالیم) آورده هوسم را بازاری نیکو و مسجد جامعی نزدیک مقرحاکم است و یا حمداله مستوفی در سال 740 هجری قمری از هوسم به عنوان بندر و لنگرگاه کشتی‌هایی که از گرگان و طبرستان آذوقه حمل می‌‌کردند یا نموده مردم [رودسر] دارای عواطف و پایبند به اصول مذهبی می‌‌باشند. این مطلب را رابینو در کتاب ولایات دارلمرز گیلان بدین صورت آورده: مردم رودسر به ملایمت طبع و علاقه مندی به مذهب معروف می‌‌باشند اقتصاد مردم رودسر به علت قرار گرفتن درکنا دریا و زمین‌های مناسب بیشتر بر پایه کشاورزی و ماهیگیری استوار است. از محصولات تولید شده در رودسر می‌‌توان برنج، چای، مرکبات، گندم، جو، فندق، گردو، حبوبات، گل گاوزبان و انواع سبزی و ابریشم را نام برد. تنوع و فراوانی در رودسر باعث گردیده تا بازار هفتگی آن که در روزهای یکشنبه دایر می‌‌گردد از رونق فراوانی برخوردار باشد. بافت چادرشب، لباس قاسم آبادي ،حصیر، جوراب پشمی، زنبیل، نمد بافی و تولید انواع سرامیک و سفال را نام برد که اغلب در یکشنبه بازار رودسر عرضه می‌‌گردد.


جاذبه هاي گردشگري و تاريخي

منطقه سفيد آب رحيم آباد ، منطقه جنگلي و كوهستاني سرولات ، منطقه ييلاقي جواهر دشت ، ساحل زيباي رودسر ، چشمه آب معدني سجيران ، دهكده ييلاقي شوييل ، لسبو ، مجموعه ساحلي و اقامتي چابكسر سرولات ، مجموعه ساحلي و اقامتي رودسر ، لله رود ، مجتمع ساحلي كلاچاي ، واجارگاه ، پارك جنگلي لله رود، گنبد هشت ضلعي پير محله ، قلعه بند بن قاسم آباد ، پل تاريخي تميجان.

زيارتگاه ها و اماكن مذهبي


سيد مبين و سيد معين از فرزندان امام موسي كاظم (ع) ، سيد نصر كيا و كوته ، بقعه ابو جعفر ثار  حسن.