سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

شهر رضوانشهر - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

شهر رضوانشهر

شهر رضوانشهر


اين شهر با موقعت جلگه اي در ساحل جنوب غربي درياي خزر و 63 كيلومتري  شهر رشت واقع شده است و رودخانه شفا رود از شمال شرقي آن وارد درياي خزر مي شود. اقليم آن معتدل مرطوب خزري است كه از مناطق كوهپايه اي تالش اندكي خنك تر است . ساكنان آن به دو زبان تالشي و گيلكي (بيه پس ) تكلم مي نمايند و داراي مذاهب تسنن و تشيع هستند. شهرستان رضوانشهر داراي دو بخش مركزي و پره سر بوده و اقتصاد آن متكي بر كشاورزي و دامداري است ، مهمترين محصولات كشاورزي آن برنج ، گندم ، جو و ذرت مي باشد كه به صورت سنتي و نيمه صنعتي كشت مي شود. از ديگر فعاليت هاي رايج در منطقه مي توان باغ داري ، زنبور داري  و پرورش  كرم ابريشم و توتون كاري و گليم بافي و توليد سراميك اشاره نمود و از نظر صنايع كارخانه چوب و كاغذ ايران و.......... را نام برد. كارخانه چوب و كاغذ ايران چوكا مهم ترين كارخانه چوب در سطح خاور ميانه است.

شهرستان رضوانشهر در شمال غربی گيلان, بين سواحل دريای خزر و رشته کوه های سرسبز تالش قرار دارد و از دو بخش جلگه ای و کوهستانی تشکيل شده است. این شهرستان از شمال به دريای خزر و شهرستان تالش, از غرب به شهرستان خلخال, از جنوب به شهرستان های صومعه سرا و ماسال و از شرق با شهرستان بندر انزلی مرز مشترک دارد. در گذشته, رضوانشهر را " رضوانده " می گفتند.
جمعیت شهرستان رضوانشهر بر پایه ی آمار سال 1385 , نزدیک به 70 هزار نفر برآورد می گردد که با این احتساب 6/2 درصد کل جمعيت استان گيلان را دارا می باشد و مردمان آن به زبان های تالشی, گيلکی و آذری صحبت می کنند.
مساحت شهرستان رضوانشهر, 294/770 کیلومتر مربع و شامل دو بخش پره سر و مرکزی و شهرهای رضوانشهر و پره سر, و دارای چهار دهستان به نام های ديناچال, ييلاقی ارده, خوشابر و گيل دولاب و 110 روستا می باشد.
نخستین مدرسه به شیوه نوین در رضوانشهر ( رضوانده سابق) در سال 1303 خورشیدی بنا گردید.
اقتصاد شهرستان رضوانشهر بر پایه ی کشاورزی, دامداری است. مهم ترین محصولات کشاورزی رضوانشهر: برنج, گندم, جو و ذرت می باشد. پرورش دام به دلیل دارا بودن مراتع مناسب ( 22 هزار هکتار در شهرستان رضوانشهر ) از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
جاهای دیدنی و گردشگری شهرستان رضوانشهر: سواحل زیبای دريای خزر در سیمبرخاله و تاز آباد, آبشار ويسادار پره سر, مناطق کوهستانی ارده و زندانه و برزکوه, بنای تاریخی اسپيه مزگت ( مسجد سفید) دیناچال, خرابه های شهر گسگر در روستای هفت دغنان, گورستان باستانی مينه رو و وسکه, دژ زرين کول در ييلاق شوشل دشته دومن, گورستان باستانی رفيه رود ميانرود, پل آجری پونل, خانه تاريخی سردار مقتدر در ييلاق آق مسجد, آق مسجد رينه, آرامگاه سيد شرف شاه و سید امین السلطان غریب بنده


جاذبه هاي گردشگري و تاريخي


پارك جنگلي دكتر درستكار ، آبشار ويسه دار، مجتمع ساحلي تازه آباد، مجتمع ساحلي پره سر ، اسپيه مزگت يا مسجد سفيد با قدمتي بيش از هزار سال ، گورستان باستاني و سكه و ميان رود پل آجري پونل

  زيارتگاه ها و اماكن مذهبي  


بقاع سيد شرف الدين (سيد شرفشاه ) و مادرش سيده بانو ، بقعه سيد امير سلطان غريب بنده.