سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

شناسایی استعدادهای بالقوه و بالفعل طنز و سرگرمی در استان گیلان - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

شناسایی استعدادهای بالقوه و بالفعل طنز و سرگرمی در استان گیلان

شناسایی استعدادهای بالقوه و بالفعل طنز و سرگرمی در استان گیلان


تحقيق: شناسایی استعدادهای بالقوه و بالفعل طنز و سرگرمی در استان گیلان

محقق: فریدون شایسته

 

چکیده:

از دوره اسلامی می­توان طنز را در تاریخ ادبیات ایران مورد مشاهده قرار داد و سران نهضت شعوبیه را در این دوره، از پیشگامان طنزنویسی در ایران دانست که به طنز منظوم روی آورده بودند قرن هفتم و هشتم هم یکی دیگر از ادوار توجه به هنر طنز بوده است که همانند دوره­ی قبل، طنز منظوم در این دوره هم در دیوان شعر شعرای فارسی زبان دیده می­ شود.

دوره­ی اوج رویکرد به طنز را می­توان دوره نهضت مشروطه دانست در این دوره طنز منظوم در کنار طنز منثور به شکوفایی رسید و این دوره را می­توان فصل بهار طنزنویسی در تاریخ سیاسی- اجتماعی ایران دانست.

میرزاده عشقی، عارف قزوینی، علی­اکبر دهخدا، سید اشرف­الدین حسینی قزوینی (نسیم شمال)، محمدتقی بهار و... در آثار خود به طنز توجه فراوانی نشان دادند در میان اینان جایگاه علی­اکبر دهخدا و نسیم شمال بسیار رفیع­تر است زیرا دهخدا در طنز منظوم و منشور فعالیت داشت و نسیم شمال علاوه بر سرودن اشعار طنز، نشریه­ای را به همین نام منتشر می­کرد که در آن مقالات طنز به صورت نثر مجال چاپ می­یافت.

در دوره­ی پهلوی علاوه بر شاعرانی چون ابوالقاسم حالت که در زمینه طنز منظوم فعالیت داشتند باید از افرادی چون جلال آل­احمد، صادق هدایت و... یاد کرد که در ادبیات معاصر ایران طنزهایی را به صورت نثر به جامعه ارائه کردند.

پیشینه­ی طنز نویسی در گیلان به عصر مشروطه برمی­گردد و این دوره را می­توان نقطه­ی عطفی در تاریخ طنزنویسی علی در گیلان در رأس و صدر این دوره از تاریخ طنزنویسی می­توان نشریه خیرالکلام را نام برد که مقالات طنز بی­شماری در دوره مشروطیت به یادگار گذاشته است در دوره

سلطنت پهلوی اول و دوم به دنبال نشریاتی چون: خیرالکلام و نشریه نهضت جنگل، نشریاتی به نام­های: فرید، شوخ، فروغ، هفگر و.... انتشار یافتند.

نشریات طنزنویسی این دوره به طور عموم در قالب طنزهای سیاسی- اجتماعی فعالیت می­کردند که از طنزهای این نشریات می­توان عمده­ترین معضلات و مشکلات سیاسی- اجتماعی دوره­هایی از تاریخ محلی ایران را به طور خاص و تاریخ کشور ایران را به طور اعم مورد مطالعه قرار داد.

دخالت دولت­ها در انتخابات، اوضاع آشفته و نابهنجار جوامع روستایی، فقر و تیره روزی مردم، نظام ظالمانه و استبدادی ارباب- رعیتی و حاکمیت بلامانع آن بر سر جوامع دهقانی و اقتصاد کشاورزی از مهمترین محورهایی بوده­اند که طنزنویسان این دوره با استفاده از هنر طنز، به بیان آن­ها پرداخته­اند.

در حال حاضر نشریات گیلان فاقد بخش­هایی در زمینه طنز هستند و در این زمینه کتب و یا آثار ارزنده­ای منتشر نمی­شوند مایه های طنز را امروزه می­توان در بین ضرب­المثل­ها و باورداشت­های عامیانه مردم گیلان موردمطالعه قرار داد عدم توجه به جایگاه والای هنر طنز، موجب شده است که صدا و سیمای مرکز گیلان در زمینه تولید برنامه­هایی با محتوای علمی طنز، تاکنون از دستیابی به موفقیت باز بماند.

ایجاد و استمرار کارگاه­های آموزشی آموزش طنز، تهیه بانک اطلاعاتی از طنزنویسان و علاقمندان به این هنر در گیلان و تلاش و همیاری دستگاه­های مختلف اجرایی در استان با صدا و سیمای این مرکز، می­تواند به راه­اندازی خانه طنز و محافلی در این زمینه یاری رسانند