جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

شلمان - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

شلمان

شلمان


شلمان
استان:           گيلان
شهر:           لنگرود
نام مکان:           شلمان
آدرس:           
نوع مکان:           تاریخی
تاريخچه:           


از مناطق دیدنی شلمان می‌توان به باغ فلاحت (باغ کشاورزی)و مسیر رودخانه شلمان رود در خلیفه محله آن اشاره کرد. اگر به گورهاي دسته جمعي منطقه آباجي محله بررسي دقيقي صورت گيرد نشان از خودكامگي آدميان و حاكمان آن ديار را زير سوال خواهد برد. زيرا نقل است در 1220،ها كي از آن دارد كه خود قانون مجازات را پياده مي كردند. و رعيت گستاخ و پردردسر و يا احيانا" سارقي را دستگير مي كردند خود گردن ميزدند. و ديگر اينكه حسينه تحويلداريها و بناء نزديك به 400 ساله نشان قدمت فرهنگ عامه شلمانيها را نمايان خواهد نمود . ديدني است .

[ویرایش] شلمان رود
رودخانهٔ «شلمان رود» از کوه‌های البرز (ناتشکوه) سرچشمه گرفته و با گذر از مناطق کوهستانی و جلگه‌ای، منجمله شلمان، نهایتاً به بزرگترین دریاچه جهان درياچه خزرمی‌ریزد. این رود, شلمان را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم کرده‌است. قاضی محله, سید علی کیا و خالجیر در قسمت غربی و مرکز شهر «بازار» , بیجارپشت محل و بالا محله در ضلع شرقی این رود واقع شده‌اند.

بواسطهٔ رودخانهٔ معروف شلمان رود، روزگاری «صید ماهی»، یکی از راه‌های امرار معاش عدهٔ زیادی از اهالی منطقه بوده، اما امروزه با کاهش ماهیان استخوانی و غضروفی، صید تنها برخی از گونهٔ ماهیان، آن هم به صورت تفننی در آن صورت می‌پذیرد.

این رودخانه در ورود به جلگه در عرض کمی در بستر آبرفتی عریضی جریان دارد. از حدود چند صد متر بالاتر از پل شلمان، روی محور جادهٔ لنگرود- رودسر، بستر رودخانه تنگ با دیوارهٔ نسبتاً بلند است. جنس بستر در این ناحیه مارن ساحلی است. بعد از این ناحیه، رودخانه در مسیری از آبرفت‌های دانه ریز، با پیچ و خم‌های زیادی تا دریای خزر جریان دارد